قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / اخبار / ۱۰ قابلیت کاربردی مودم وای فای که بهتر است از آنها استفاده کنید

۱۰ قابلیت کاربردی مودم وای فای که بهتر است از آنها استفاده کنید

اگر شما هم میخواهید در خانه و یا شرکت به جای استفاده از کابل LAN مودم از شبکه وای فای استفاده کنید، قبل از استفاده و یا راه اندازی مودم بی سیم باید چند ویژگی و نکته را در مورد راه اندازی و استفاده از این مودم ها بدانید تا علاوه بر حفظ امنیت بتوانید بهترین بهره برداری و بالاترین سرعت را در اتصال به وای فای داشته باشید. در ادامه ما را همراهی کنید زیرا قصد داریم۱۰ قابلیت مهم که میتوانید هنگام راه اندازی مودم بی سیم از آنها استفاده کنید را به شما آموزش دهیم.

EXrozblog.comEX

۱۰ قابلیت کاربردی مودم وای فای که بهتر است از آنها استفاده کنید

اگر شما هم میخواهید در خانه و یا شرکت به جای استفاده از کابل LAN مودم از شبکه وای فای استفاده کنید، قبل از استفاده و یا راه اندازی مودم بی سیم باید چند ویژگی و نکته را در مورد راه اندازی و استفاده از این مودم ها بدانید تا علاوه بر حفظ امنیت بتوانید بهترین بهره برداری و بالاترین سرعت را در اتصال به وای فای داشته باشید. در ادامه ما را همراهی کنید زیرا قصد داریم۱۰ قابلیت مهم که میتوانید هنگام راه اندازی مودم بی سیم از آنها استفاده کنید را به شما آموزش دهیم.

۱۰ ویژگی مهم و کاربردی مودم های وایرلس برای خانه و محل کار

Ten tricks to use and setup a wireless router that you need to know

روتر بی سیم یک دستگاه ساده است که امکان دسترسی به اینترنت از طریق وای فای وبدون نیاز به کابل را فراهم میکند. اگر از علاقه مندان استفاده از این قابلیت ها هستید برای استفاده بهینه از تمام ویژگی این مودم های بیسیم و حفظ امنیت شبکه وای فای خانگی تانتا پایان این پست با ما همراه باشید.در این راهنما، ما ۱۰ ویژگی و نکته مهم که برای راه اندازی و استفادهمفیداز مودم های بی سیم را ذکر خواهیم کرد.

قبل از شروع لازم میدانیم کمی در مورد تفاوت مودم و روتر توضیح دهیم. روتر یا همان مسیریاب ، یک وسیله برای مدیریت شبکه های وای فای است و اینترنت را بین دستگاه های مختلف در این شبکه به اشتراک میگذارد. پس در واقع روترها وظیفه اشتراک گذاری اتصالات در یک شبکه را برعهده دارند. اما وظیفه مودم چیست ؟ وظیفه مودم برقراری ارتباط با سرویس دهنده اینترنت ( ISP ) می باشد تا بتوانید از اینترنت استفاده نمایید. مودم ها میتوانند از روش های مختلف مانند کابل Coaxial یا از طریق خط تلفن به زیرساخت ISP متصل شوند. اما در مودم های جدید این تعریف های ذکر شده به نوعی اهمیت قبل را ندارند زیرا مودم های جدید هر دو عمل مسیریابی و همینطور کارهای مربوط به اتصال به اینترنت راانجام میدهند. ما در این پست همزمان از کلمه روتر و مودم استفاده کرده ایم که هر دو یک مفهموم را میرساند ، همچنین حفظ امنیت شبکه وای فای شما از اهمیت بالایی برخورداری است پس حتما توصیه میکنیم در کنار مطالعه این پست ، بابهترین راه های جلوگیری از هک شدن وای فای ( Wi-Fi )نیز آشنا شوید.

در ادامه با۱۰ ترفند برای استفاده و راه اندازی روتر بیسیم که شما باید بدانید آشنا خواهید شد:

رمز گذاری شبکه وای فای

همین طور که میدانید برای اینکه از دسترسی افراد متفرقه به شبکه وای فای خانگی خود جلوگیری کنید حتما می بایست از فعال بودن سیستم رمزگذاری شبکه وای فای خود مطمئن شوید زیرااگر از سیستم رمزگذاری استفاده نکنید همه میتوانند به شبکه وای فای شما دسترسی داشته ، از آن استفاده کنند و خیلی راحت شما را تحت کنترل خود بگیرند. اگر تازه مودم تان را راه اندازی کرده اید میتوانید با مراجعه به صفحه تنظیمات مودم از فعال بودن رمز وای فای اطمینان حاصل نمایید و یا نسبت به تغییر آن اقدام کنید.

فیلتر آدرس های مک

تمام دستگاه هااز جمله لپ تاپ ، کامپیوتر ، گوشی و یا تبلت برای اتصال به وای فایاز یک آدرس منحصر به فرد به نامآدرس مکاستفاده میکنند (این هیچ ربطی به مک اپل ندارد) که یک شناسه منحصر به فرد است که در قالب یک عدد هگزا دسیمال ۱۲ رقمی دیده میشود در واقع هر دستگاهی برای اتصال به شبکه وای فای از آدرس مک منحصر به فرد خود استفاده میکند. این آدرس خود به خود تولید نشده و نمیتواند تغییر کند زیرا توسط کارخانه سازنده دستگاه این شناسه ایجاد میشود. درست مانند هر کامپیوتر متصل به اینترنت که از یک IP منحصر به فرد استفاده میکند. از این رو برای اضافه کردن یک لایه حفاظتی شما می توانید آدرس مک تمام دستگاه هایی که میخواهید به وای فای وصل شوند رادرصفحه تنظیمات مودمخود وارد کنید به طوری که تنها دستگاه های مشخص شده بتوانند به شبکه وای فای شما متصل شوند و یا از این طریق میتوانید دستگاه هایی را که از مودم و امواج وای فای شما استفاده میکنند از طریق آدرس مک آنها شناسایی نمایید. ما قبلا مفصلا مطلبی جامع و کامل در این مورد منتشر کرده ایم. از این رو توصیه میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به پست مربوطه را مطالعه فرمایید.

البته پورت هایی مانند۶۵و۵۳۶ نیز وجود دارند ولی به دلایل امنیتی ، بسیاری از آنها به طور پیش فرض مسدود شده اند. اگر از نرم افزار و یا خدماتی استفاده میکنید که در آن از پورت های غیر استاندارد استفاده شدهتوصیه میکنیم این پورت ها را مسدود نمایید.

بهینه سازی عملکرد شبکه وای فای ( QoS )

کیفیت سرویس (QoS) یک روش بهینه سازی عملکرد شبکه است که با دادن انواع خاصی از اولویت میتوانید ترافیک بیشتری از دیگران داشته باشید.به طور خلاصه قابلیت QoS به شما این امکان را میدهد که در مودم خود قوانین اولویت بندی تعریف کنید و به طور مثال تعریف کنید این دستگاه با این آدرس مک/ آی پی و این پورت های (Port) فعال ، اولویت بیشتری نسبت به دستگاه های دیگری که به مودم متصل هستند برای استفاده از پهنای باند (bandwidth) و اینترنت دریافتی و… داشته باشد.

بعضی از روترها ازقابلیت (Wi-Fi Multimedia(WMM نیز پشتیبانی میکنندکه یک نوع تخصصی QoS را ارایه میدهد. هنگامی که این ویژگی فعال باشد به طور خودکار داده های صوتی و ویدیویی برای بهبود عملکرد ترافیکچند رسانه ای در اولویت قرار میگیرند. میتوانید برایکسب اطلاعات بیشتر در موردQoS و نحوه تنظیمات آن در مودمبه پستی که قبلا در این مورد منتشر شده مراجعه نمایید.

کانال انتقال داده

روترهای Wi-Fi داده ها را توسط یکی از چندین “channel” موجود انتقال میدهند. اگر تعدادزیادی مودم وایرلسدر مجاورت شما وجود داشته باشدو همه آنها از همان کانال خاص استفاده کنند به احتمال زیاد سیگنال های بی سیم با هم تداخل خواهند داشت واین مساله ها در عملکرد مودم ها تاثیر گذار خواهد بود.

بسیاری از مودم هابه طور خودکار بهترین کانال را برای انتقال داده ها انتخاب میکنند. اما اگر شما میخواهید این مورد را به صورت دستی تغییر دهید و یا اگر سرعت اینترنت شما از آن چیزی که انتظار دارید پایین تر است جهت بهبود عملکرد مودم میتوانید کانال انتقال داده را به صورت دستی تعویض کنید. سپس می توانید چک کنید که آیا سرعت و عملکرد اتصال شما بهبود پیدا کرده است یا خیر.

شما میتوانید جهتانتخاب و آنالیز بهترین کانال وای فای برای انتقال داده هایتان ازاپلیکیشنWifi Analyzerدر اندروید و یانرم افزارWiFiInfoViewدرویندوز استفاده کنید. در مک او اس نیز میتوانید از ابزارWireless Diagnostics (کلید Alt را نگه دارید و روی آیکون Wi-Fi کلیک کنید) استفاده نمایید.

فرکانس۵GHz

همانطور که قبلا در پست۴ دلیل کندی سرعت وای فای و روش های افزایش سرعت آناشاره کردیم در صورتی که مودم شما از استاندارد۸۰۲٫۱۱ac Wi-Fiپشتیبانی میکند به این معناست که شما میتوانید از فرکانس۵GHz که بالاتر از فرکانس۲٫۴GHz در مودم های قدیمی است، استفاده کنید. در زیر تفاوت های استفاده از دو فرکانس را برای شما ذکر کرده و نقاط مثبت و منفی هرکدام را بررسی میکنیم. سپس شما میتوانید تصمیم بگیرید که آیا نیاز دارید فرکانس مودم را به۵GHz تغییر دهید یا خیر.

مزایای فرکانس ۵ گیگاهرتز تداخلکمتر امواج وای فای ، ثبات بیشترو به طور بالقوه سریع تر بودن انتقال داده در این فرکانس است در حالی که فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز دارای برد بیشتری نسبت به فرکانس ۵گیگاهرتز می باشد. عدم تداخل امواج در فرکانس۵GHz باعث میشود که آن را نسبت به فرکانس۲٫۴ ارجحیت دهیم. اما قبل از اینکه به فرکانس ۵ گیگاهرتز سوییچ کنید باید بررسی نماییدکه آیا دستگاه های دیگر شما از این فرکانس پشتیبانی میکنند یا خیر. همچنین در بعضی مودم ها امکان استفاده همزمان از دو فرکانس نیز وجود دارد ولی باید قبلا از استفاده از همخوانی با دستگاه های سخت افزاری دیگر اطمینان کسب کنید.

دسترسی فایل ها

بسیاری از مودم های جدید از پورت USB بهره میبرند. شما میتوانید پشت مودم خود را بررسی کنید شاید تا به حال به این مساله دقت نکرده باشید. بهترین استفاده از این پورت USB به اشتراک گذاری فایل های موقت است. شما می توانید هارددیسک خود یا فلش مموری تان را از طریق این پورت به مودم وصل کرده تا از این طریق به تمامی اطلاعات مربوط به کامپیوترها یا دستگاه هایی که از شبکه شما استفاده میکنند دسترسی پیدا کنید. اینکار به نوعی به عنوان یک سیستم ذخیره سازی متصل به شبکه عمل میکند.

پورت های USB در مودم های مختلف متفاوت است. برخی از این پورت ها تنها اجازه اتصال یک کامپیوتر در یک زمان را میدهند. در حالی که برخی مودم ها اجازهاجرای درایو های سخت افزاری مانند دوربین یا گوشی را کهمیتوانند محتویات را استریم کنند نیز میدهند.

دسترسی مهمان

خیلی از ما با این مساله مواجه هستیم که مهمانان برای چند دقیقه از ما پسورد وای فای را درخواست میکنند، اگر میخواهید در چنین مواقعی نگران تمام شدن ترافیک تان نباشید میتوانید به راحتی با انجامبرخی ترفندها دسترسی مهمانان را محدود نماییدو یا اینکه میتوانید حالت مهمان “Guest mode” را در صفحه تنظیمات مودم فعال نمایید. این حالت که در واقع یک زیر شبکه باSSID و پسورد جداگانه بوده ،یک شبکه جدا برای مهمانانی که قصد استفاده از اینترنت را دارند ایجاد میکند. این افراد میتوانند از این طریق کانکت شده ولی قادر به دانلود و آپلود چیزی نخواهند بود.

کنترل والدین

مودم ها علاوه بر امکان محدود کردن اینترنت میهمانان برای کنترل فرزندان نیز راهکار خاص خود را دارند. شما میتوانید از این طریق ساعت اتصال آنها را محدود و یا برخی سایت ها و یا محتوایشان را فیلتر کنید. همچنین قادر خواهید بود تعیین کنید در ساعت های مشخص اتصال به اینترنتبه صورت خودکار قطع شود.

همان طور که در تصاویر زیر مشخص است وارد صفحه تنظیمات مودم شده و سپس از بخش Security و طبق مراحل زیر تنطیمات لازم را اعمال کنید. مثلا مانند تصویر زیر میتوانید جستجو و محتوایی که شامل کلمات موردنظرتان است را فیلتر کنید.

یا میتوانید مانند تصویر زیر براساس روزهای هفته زمان اتصال به اینترنت را تعیین کنید.

مدیریت مودم از طریق موبایل

برای مشاهده و یا ایجاد تغییر در ویژگی هایی که در بالا ذکر کردیم می بایست به صفحه تنظیمات مودم دسترسی داشته باشید که اینکاراز طریق یک مرورگر اینترنتیامکان پذیر است. اما اخیرا برخی مودم های جدید اجازه کنترل و دسترسی به صفحه تنظیمات از طریق اپلیکیشن موبایل را نیز میدهند. برخی تولید کننده های مودم مانندLinksysوNetgearدر مدل های جدیدشان امکان مدیریت مودم از طریق موبایل و با اپ های اندروید و IOS مربوطه را امکان پذیر کرده اند و شما به راحتی میتوانید تنظیمات مربوط به کنترل والدین ، دسترسی مهمان و یا کیفیت تنظیمات سرویس را مدیریت نمایید.

باید این نکته اشاره کرد که بسته به مدل و برند مودم شما ممکن است دستگاه شما تمام قابلیت های معرفی شده بالا را نداشته باشد ، برای کسب اطلاع بیشتر از قابلیت های مودم خود دفترچه راهنما آن را مطالعه کنید یا مدل مودم بیسیم خود را در اینترنت جستجو کنید تا با ویژگی هایی که دستگاه شما از آن پشتیبانی میکند بیشتر آشنا شوید

تجربه و نظرشما ؟

در بالا۱۰ قابلیت کاربردی و مهم که هنگام استفاده و راه اندازی مودم بی سیم که باید بدانید را برای شما ذکر کرده ایماگر شما هم اطلاعات خاصی در این زمینه می دارید،نظرات خود را در در اینپستبا ما به اشتراک بگذارید.

درباره ی admin

موسس مجموعه همیار اینستا و پی سی آموزش

مطلب پیشنهادی

کمک مالی اپل به گروه های فعال برای مقابله با ویروس کرونا

اپل به گروه های مختلف در چین که در حال مبارزه با شیوع ویروس کرونا …

دیدگاهتان را بنویسید