23
آوریل

8 دلیل اهمیت نیمه هادی ها برای زندگی مدرن

در حالی که دولت ها و تولیدکنندگان با کمبود نیمه هادی مقابله می کنند ، ارزش این را دارد که بدانیم چرا فناوری ارزش سر و صدا دارد. این به این واقعیت برمی گردد که نیمه هادی ها تقریباً همه چیز در زندگی روزمره ما را هدایت می کنند.

از تلفن های هوشمند گرفته تا هواپیما ، نیمه هادی ها برای بهبود فناوری پیشرفت کرده و برای سرگرمی و راحتی شما معجزه می کنند. بیایید نگاهی دقیق تر به ویژگی های خاص آنها بیندازیم ، از جمله هشت زمینه ای که تراشه های نیمه هادی بیشترین تأثیر را بر آنها دارند.

چرا نیمه هادی ها مهم هستند؟

قبل از ظهور تراشه های محبوب سیلیکون ، رایانه ها ماشین های بزرگی بودند که از لامپ و صفحه تشکیل می شدند. آنها چشمگیر ، اما شکننده بودند ، البته لازم به ذکر است که آنها در مورد میزان برق مورد نیاز آنها مسئول نیستند.

https://www.youtube.com/watch؟v=6SLRfPht4Rw

تراشه های نیمه هادی جایگزین لوله ها می شوند ، ماشین آلات را کنترل سریع تر ، ارزان تر و کارآمدتر می کنند. پیشرفت در طراحی و اندازه ما را به سمت تلفن های مدرن سبک و براق و تجهیزات هوشمند در تعدادی از صنایع سوق داده است.

کمبود جهانی تراشه بر اهمیت تراشه های نیمه هادی و اینکه چرا بازیابی و افزایش تولید آنها برای سبک های زندگی مدرن ضروری است ، تأکید می کند.

کدام صنایع بیشتر به نیمه هادی ها متکی هستند؟

ماشین های بزرگ و کوچک به تراشه های نیمه هادی متکی هستند. آنها را نه تنها در کف دست بلکه در انتهای دیگر اتصال اینترنت و حتی پشت فرمان خواهید یافت.

بنابراین ، در اینجا بخش ها و صنایعی وجود دارد که حول قطعات کوچک سخت افزار می چرخند.

https://www.youtube.com/watch؟v=I-AL2agAI_o

1. محاسبات

میکروچیپ ها و رایانه ها معمولاً اولین ارتباطی هستند که افراد برقرار می کنند. بسته به نوع تراشه ، یک نیمه هادی از یک کد باینری برای هدایت دستوراتی که به آن می دهید استفاده می کند ، خواه این کار شروع یک برنامه است یا بارگیری و ذخیره سندی.

ریز پردازنده ها ، حافظه و پردازنده های گرافیکی (GPU) نیمه رساناهای رایج رایانه ها هستند. در مجموع ، آنها به دستگاه شما کمک می کنند تا به راحتی کار کند ، به عنوان مثال با محافظت از باتری و کل سیستم در هنگام سوختن در هنگام بازی های ویدیویی.

مرتبط: بهترین ابزار برای آنالیز وضعیت باتری لپ تاپ

2. ارتباطات از راه دور

اصل نیمه هادی ها برای ارتباطات از راه دور یکسان است: کنترل عملکردهای دستگاه. تفاوت در انواع تراشه های استفاده شده و موارد استفاده آنهاست. در عین حال ، طراحی آنها از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت است.

تراشه های نیمه هادی تلفن هوشمند روی نمایشگر ، پیمایش ، میزان مصرف باتری ، دریافت 4G و موارد دیگر تأثیر می گذارد. حتی اگر عکس بگیرید و از برنامه های مختلف استفاده کنید ، تراشه دیگری را فشار می دهید.

پل را با تلفن هوشمند ضبط کنید

اما این فقط در مورد تلفن ها نیست. به مسیریاب ها ، دستگاه های پاسخگویی و پیجرها فکر کنید. طیف وسیعی از فناوری های وابسته به نیمه هادی های مخابراتی واقعاً گسترده است.

3. لوازم خانگی

یخچال و فریزر ، اجاق مایکروویو ، ماشین لباسشویی ، تهویه مطبوع و ماشین آلات دیگر در خانه و محل کار به لطف نیمه هادی ها کار می کنند. تراشه های مختلف دما ، تایمر ، عملکردهای خودکار و غیره را کنترل می کنند.

فضاهای ما اکنون پر از وسایل خانگی هستند تا عادات روزمره را آسان کنند ، در حالی که فناوری هوشمند و اینترنت اشیا (اینترنت اشیا) به آنها اضافه می شود. در نتیجه ، تراشه های نیمه هادی به طور مداوم در حال تکامل هستند تا با استانداردهای در حال رشد مطابقت داشته باشند و به خدمات فوری ، چند منظوره و با دوام نیاز دارند.

4. بانکداری

وقتی فهمید که نیمه هادی ها چه کاری می توانند انجام دهند ، آسان تر می توان تصور کرد که چگونه قسمت های مختلف دنیای فناوری پیشرفته ما از آنها بهره مند می شوند. بانک ها به ویژه در بهترین تولیدکنندگان ریز تراشه هایی که ارائه می دهند ، سرمایه گذاران عمده ای هستند.

درج کارت بانکی در دستگاه خودپرداز

رایانه ها و سیستم های بانکی آنها برای ارتباطات آنلاین ، حسابداری دیجیتال ، سیستم عامل های ابری و بسیاری دیگر موارد کلیدی هستند. اما بانک ها به نیمه هادی هایی برای دستگاه های خودپرداز ، دوربین های امنیتی و حتی مکانیسم های قفل خودکار نیاز دارند.

این نیز در مواردی است که هرچه فناوری قدرتمندتر باشد ، بهتر است. تراشه های نیمه هادی می توانند به بانک ها کمک کنند تا پول و اطلاعات شخصی شما را ایمن نگه دارند ، به خصوص که هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در بانکداری پیشرفت می کنند.

5. امنیت

از نظر امنیت ، نیمه هادی ها آن را بهبود بخشیده و مانع آن شده اند. تکامل ریز تراشه ها ، همراه با بسیاری از قسمتهای دیگر فناوری دیجیتال ، زمینه را برای تهدیدهای جدید و هوشمند فراهم کرده است. با این حال ، همین نوآوری ها به محافظت در برابر آنها نیز کمک می کند.

سهم تراشه نیمه هادی در امنیت سایبری با سخت افزار آغاز می شود. کارآیی تمام برنامه هایی که بعداً نصب می کنید به این بستگی دارد که دستگاه شما از آنها پشتیبانی می کند.

به عنوان مثال ، نیمه هادی های با کیفیت در محفظه ردیاب حرکت می توانند سیگنال های سریعتر و اقدامات امنیتی را فراهم کنند.

6. بهداشت و درمان

در زمینه پزشکی از فناوری های مدرن استفاده می شود. عملیات پیچیده و خطرناک با کمک ماشین هایی که با دقت کار می کنند ایمن تر هستند. مانیتورها و ضربان سازهای قلب نیز محبوب هستند. حتی گفتگو با بیماران و تشخیص علائم فقط از طریق کنفرانس ویدیویی امکان پذیر است.

https://www.youtube.com/watch؟v=xyemJnlv_jg

و هیچ یک از این تجهیزات بدون هدایت توان ، حسگرها ، دما ، فشارها ، محاسبات و بسیاری از ویژگی های دیگر نمی توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند. مانند امنیت ، در طراحی قطعات دستگاههای پزشکی و اطمینان از عدم عملکرد صحیح آنها بسیار دقت می شود.

بهداشت و درمان منطقه ای است که پیشرفت در فناوری نیمه هادی بیشترین درخشش را دارد. آنها ضمن محافظت از آن ، کیفیت زندگی ما را بهبود می بخشند.

7. حمل و نقل

ماشین ها ، اتوبوس ها ، قطارها و هواپیماها فقط وسایل بسیار بزرگتری هستند که از نیمه هادی ها نیز استفاده می کنند. اگر برای GPS ، Wi-Fi رایگان یا صدای مودبانه ای که در هر توقف به شما هشدار می دهد ارزش زیادی دارید ، می توانید درک کنید که چگونه این تراشه های کوچک اما دوست داشتنی عادت های روزانه شما را بهبود می بخشند.

مشخصات الکترونیکی فضای داخلی خودرو

به طور کلی ، وسایل نقلیه الکترونیکی از ویژگی های بیشتری نسبت به مدل های آنالوگ برخوردار هستند. آنها استرس را از مسافرت برطرف می کنند و تجربه ای روان و ابزارهای مناسب برای ناوبری ، کمک جاده ای ، پارکینگ و موارد دیگر را جایگزین می کنند.

دلیل این امر آن است که امروزه نیمه هادی ها به قدری گسترده شده اند که تولیدکنندگان باید روی صنایع خاصی تمرکز کنند. هواپیمایی یکی دیگر از علاقه های عمده ای است که از جمله ویژگی های دیگر ، هواپیمایی فوق العاده کارآمد در کابین خلبان ، سیستم های مدیریت موتور و تبدیل نیرو است.

8. تولید

مزایای نیمه هادی ها برای بهبود تولید خود و سایر محصولات تجاری کامل است. دستگاه های موجود در کارخانه ها کارهای خاص و تکراری را انجام می دهند ، نتیجه سخت افزار و نرم افزار با دقت تنظیم شده است.

کارگر کارخانه با استفاده از آسیاب

همچنین ، به خاطر داشته باشید که هر دستگاه مقدار مشخصی برق می کشد. طراحی ضعیف می تواند منجر به اتصال کوتاه بخشی از فرآیند تولید شود و باعث تاخیر و هزینه های غیرضروری شود.

بنابراین ، چه دستگاهی خودکفا باشد و چه کسی برای کنترل آن به فردی احتیاج داشته باشد ، قابلیت های آن باید قابل اعتماد باشد ، که بستگی زیادی به تراشه های نیمه هادی آن دارد. چندین عامل عملی و اقتصادی به عملکرد صحیح و تولید تجارت مربوط می شود.

فناوری خود را کنترل کنید

با وجود ابزارها و نوآوری های بسیار زیاد ، پیگیری همه امور آسان نیست. زیاده روی در استفاده از فناوری هایی که کاملاً درک نمی کنید نیز خطرناک است. تراشه های نیمه هادی هوشمند هستند ، اما نمی توانند مانع اشتباه شما شوند.

وقت خود را در انتخاب فناوری برای سبک زندگی خود اختصاص دهید. و لوازم و سیستم هایی را که از قبل در اطراف شما هستند فراموش نکنید. تصمیمات دقیق و آگاهانه می تواند اطمینان حاصل کند که هزینه ارتقا your شما بیش از هزینه شما نیست.


در صحرا تابلویی وارد نکنید
8 اشتباه در خانه های هوشمند برای جلوگیری از آنها (و نحوه رفع آنها)

همه ما هر از گاهی اشتباه می کنیم. بنابراین در اینجا اشتباهات خانه هوشمند وجود دارد که باید سعی کنید از آنها اجتناب کنید.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.