15
آگوست

8 ابزار برای مشاهده نسخه های قدیمی هر وب سایت

این که آیا فقط برای دیدن وب سایت های قدیمی کنجکاو هستید یا می خواهید اطلاعاتی را پیدا کنید که دیگر در وب وجود ندارد ، دانستن نحوه مرور نسخه های قدیمی وب سایت ها می تواند مفید باشد.

این مقاله برخی ابزارها و ترفندها را برای بازگشت به گذشته و مشاهده نسخه های قدیمی وب سایت ها به شما معرفی می کند.

wayback-machine-screenshot

Wayback Machine منبع یافتن صفحات وب قدیمی است. این پروژه آرشیو اینترنت است ، یک کتابخانه غیر انتفاعی از وب سایت ها ، نرم افزارها ، فیلم ها و کتاب ها.

Wayback Machine که در سال 1996 تأسیس شد ، مرتباً عکس ها را در هزاران وب سایت ضبط و ذخیره می کند. این وب سایت در حال حاضر 600 میلیارد صفحه وب شگفت انگیز دارد.

برای یافتن نسخه قدیمی هر وب سایت ، URL را در نوار جستجوی دستگاه Wayback وارد کنید. سپس این ابزار سال به سال خط زمانی را با خطوط سیاه نشان می دهد که زمان گرفتن عکس های فوری را نشان می دهد. در زیر تاریخچه تقویمی وجود دارد که تاریخ و زمان دقیق تصویر صفحه را نشان می دهد. برای مشاهده تصویر فوری ، مکان نما را به تاریخ نگه دارید و زمان را انتخاب کنید.

wayback-machine-screenshot-makeuseof

شانس به خاطر سپردن URL دقیق هر صفحه وب که سالها پیش وجود داشت بسیار اندک است. بنابراین اگر URL خود را فراموش کرده اید ، می توانید از جستجوی پیشرفته استفاده کرده و صفحه وب را با کلمات کلیدی پیدا کنید. برای کسانی که نیاز به بازگشت به گذشته دارند ، Wayback Machine دارای یک افزونه مرورگر و یک برنامه تلفن همراه است.

اگر می ترسید یک صفحه وب (یا اطلاعات فعلی آن) را در آینده از دست بدهید ، می توانید از Wayback Machine بخواهید تا با استفاده از اکنون ذخیره کنید ویژگی.

مطالب مرتبط: چگونه پیوندهای URL مرده را با استفاده از دستگاه Wayback در Chrome مشاهده کنم؟

بایگانی-ph-screenshot

در پشت صفحه اصلی ساده archive.today کتابخانه عظیمی از وب سایت ها وجود دارد که در طول سالها بایگانی شده است.

برای مشاهده نسخه قدیمی هر وب سایت ، می توانید URL آن را جستجو کنید. archive.today همه عکس های این وب سایت را به ترتیب زمانی معکوس نمایش می دهد. این ابزار همچنین برخی از اپراتورهای جستجو را برای بهبود نتایج شما ارائه می دهد. بهترین بخش این است که گزینه ای برای بارگیری صفحه وب به عنوان فایل ZIP و به اشتراک گذاری صفحه وجود دارد.

مانند Wayback Machine ، می توانید از ابزار درخواست کنید تا هر وب سایتی را برای استفاده در آینده ضبط و بایگانی کند. اگرچه کتابخانه آن به اندازه آرشیو اینترنت نیست ، اما همچنان می تواند به شما در یافتن جواهرات قدیمی در اینترنت یا یافتن اطلاعاتی که دیگر در دسترس نیست کمک کند. همچنین یک افزونه مفید برای Chrome وجود دارد.

oldweb-today-screenshot

OldWeb.today فقط مجموعه ای از صفحات وب بایگانی شده نیست. این وب سایت به طور عمده بایگانی ها را از بایگانی اینترنت بازیابی می کند ، اما آنها را در مرورگرهای قدیمی شبیه سازی شده خود اجرا می کند تا شما را به روزهای اولیه اینترنت بازگرداند.

با استفاده از این وب سایت ، همچنین می توانید به صورت زنده از طریق مرورگرهای قدیمی وب را مرور کنید. این مرورگرها شامل نسخه های مختلف Navigator ، Internet Explorer ، Firefox و Mosaic هستند.

بارگیری نتایج اغلب زمان زیادی طول می کشد ، شاید به این دلیل که نذر می کند به روزهای اولیه اینترنت بازگردد (برای بازی کلمات در نظر گرفته شده است). با این وجود ، این وب سایت خوبی برای مرور بایگانی ها و نشان دادن موج سواری کودکان در طول روز است.

مطالب مرتبط: سایت هایی که رایانه قدیمی خود را مستقیماً در مرورگر خود تجربه می کنند

کتابخانه-کنگره-تصویر صفحه

کتابخانه کنگره آرشیو رسمی کنگره ایالات متحده است که دارای سوابق گسترده ای از کتاب ها ، روزنامه ها ، تصاویر ، صفحات وب و سایر مطالب است. هدف برنامه بایگانی وب حفظ تمام محتوای موجود در وب با ارائه منبع قابل اعتماد برای مشاهده آرشیو وب به محققان است.

جستجوی هر URL در صفحه بایگانی وب ، سابقه و تقویم را نشان می دهد. صفحه نتایج کاملاً مشابه Wayback Machine است. می توانید هر صفحه وب قدیمی را در یک پنجره جدید باز کنید و سایر عکس ها را از طریق آن مشاهده کنید قبلی و مورد بعدی دکمه ها.

5. صفحات موتور جستجوی ذخیره شده

حافظه پنهان موتور جستجو

اگر می خواهید نسخه نسبتا جدیدتری از هر وب سایت مشاهده کنید ، می توانید صفحات ذخیره شده توسط موتورهای جستجو را مشاهده کنید.

برای انجام این کار ، صفحه ای را که می خواهید ببینید جستجو کنید ، کلیک کنید فهرست کشویی پیکان را به آدرس URL وارد کرده و کلیک کنید ذخیره شدهبه سپس موتور جستجو آخرین نسخه ذخیره شده صفحه را به جای نسخه فعال نمایش می دهد. مراقب باشید که با کلیک روی هر پیوندی در صفحه ذخیره شده ، شما را به شبکه زنده هدایت می کند. همچنین می توانید از ابزارهای پیش نمایش Google Cache برای این منظور استفاده کنید.

6. پسوند Web Cache Viewer

پسوند کش وب

این افزونه مرور نسخه های قدیمی وب سایت ها را آسان تر می کند. کافی است به وب سایتی بروید که می خواهید نسخه قدیمی آن را ببینید ، روی صفحه راست کلیک کرده و Web Cache Viewer را انتخاب کنید. برنامه افزودنی پنجره جدیدی را باز می کند که آخرین صفحه ذخیره شده را نشان می دهد.

اگرچه این افزونه عکس های فوری از بایگانی اینترنت و Google Cache را بازیابی می کند و سابقه خاص خود را ندارد ، اما به شما امکان می دهد بایگانی های وب را به راحتی مشاهده کنید.

دانلود: Web Cache Viewer برای Chrome (رایگان)

مطالب مرتبط: 8 وب سایت معروف در ابتدا برای راه اندازی چگونه بودند

UK-web-archive-screenshot

بایگانی وب انگلستان (UKWA) مجموعه دیگری از وب سایت های قدیمی است که هدف آن حفظ حداقل وب سایت های انگلستان حداقل یک بار در سال است.

بر خلاف اکثر ابزارهای دیگر ، UKWA به شما امکان می دهد تا بر اساس عبارت ، کلمه کلیدی و URL جستجو کنید. اگرچه برخی از محتواها فقط در محل کتابخانه قابل مشاهده است ، اما می توانید بسیاری از صفحات وب را بصورت آنلاین پیدا کنید.

UKWA دارای صفحه ای با موضوعات و موضوعات است که مجموعه های مختلف بایگانی شده را بر اساس علایق طبقه بندی می کند. همچنین می توانید از وب سایت بخواهید هر وب سایتی را در انگلستان خزیده و ذخیره کند. UKWA یک منبع معتبر و معتبر است ، به ویژه برای مرور وب سایت های قدیمی دولت بریتانیا.

یادگاری-زمان-سفر-اسکرین شات

Memento Time Travel به عنوان جمع کننده بایگانی وب ، به شما امکان می دهد از طریق نوار حافظه سفر کرده و وب سایت های قدیمی را مرور کنید. Memento از شما می خواهد هر URL و زمانی را در گذشته وارد کنید. سپس صفحه وب درخواستی را در ده ها بایگانی آنلاین ، از جمله موارد ذکر شده در بالا ، جستجو می کند و تصویر فوری را نزدیک به تاریخ وارد شده نمایش می دهد.

علاوه بر مشاهده تصویر فوری ، می توانید صفحه وب را به عنوان HTML تعبیه کنید. Memento Time Travel همچنین دارای یک افزونه Chrome است که به شما امکان می دهد با کلیک راست بر روی هر وب سایت ، آرشیوها را مرور کنید.

صفحات وب را خودتان ذخیره کنید

این بایگانی های وب وظیفه چشمگیری را برای حفظ تمام محتوای وب و در دسترس قرار دادن آن انجام می دهند. با این حال ، بایگانی های وب هنوز در خطر انقراض هستند.

بنابراین ، اگر نسخه قدیمی یک وب سایت را پیدا کرده اید و می خواهید آن را برای مرجع بعدی ذخیره کنید ، بهتر است کل صفحه وب را در دستگاه خود ذخیره کنید.


وب سایت زن روی لپ تاپ
نحوه بارگیری یک صفحه وب کامل برای خواندن آفلاین

از این روش ها برای آفلاین نگه داشتن صفحات وب برای خواندن استفاده کنید و صفحات وب مورد علاقه خود را در مواقعی که بیشترین نیاز را دارید ، در دسترس نگه دارید.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده