رفتن به نوشته‌ها

6 مزایا و معایب معاملات ارزهای رمزنگاری شده

دنیای مالی در قرن 21 بسیار تغییر کرده است. در بسیاری از کشورها ، می توانید پول خود را بدون داشتن حساب بانکی سنتی مدیریت کنید. و هنگامی که به خارج از کشور سفر می کنید ، حتی می توانید این هزینه های کارت معامله مزاحم را برای مشتریان خارج از کشور دور کنید.

اما شاید یکی از مهمترین اختلالات مالی در سالهای اخیر ارزهای رمزنگاری شده بوده است – مخصوصاً وقتی صحبت از معاملات ارزهای رمزنگاری شده است.

علاوه بر پرداخت کالاها و خدمات به ارزهای حاصل از این امر ، می توانید آنها را خریداری کرده و موارد دیگر را خریداری کنید. بنابراین معاملات ارزهای رمزنگاری شده چیست؟ و مزایا و معایب استفاده از آنها چیست؟ بیایید نگاه کنیم و بفهمیم.

ارز رمزنگاری شده چیست؟

ارزهای رمزنگاری شده نوعی تأمین مالی غیر متمرکز هستند که به بانک های مرکزی ، دولت ها یا سایر واسطه ها وابسته نیستند. ارزهای رمزنگاری شده از جمله بیت کوین و اتریوم در این دسته قرار می گیرند.

راه حل هایی از این دست در سال 2009 با راه اندازی بیت کوین ظاهر شد. تامین مالی غیر متمرکز از مقررات خارج می شود و هیچ ارز با بازار خاصی گره نمی خورد.

این ارز دیجیتال با اکثر ارزها مانند دلار آمریکا یا یورو که توسط موسسات متمرکز مدیریت می شود متفاوت است. این موسسات معمولاً میزان توزیع آنها را کنترل می کنند. ارزهای این نوع را ارزهای فیات می نامند.

معاملات ارزهای رمزنگاری شده چگونه کار می کنند؟

تصویری از یک توده بیت کوین

درک نحوه عملکرد ارزهای رمزنگاری شده ممکن است بسیار زیاد به نظر برسد. اما نگران نباشید ، زیرا مفهوم آن بسیار ساده است.

معاملات ارزهای رمزنگاری شده به صورت همتا به همتا (P2P) انجام می شود. به جای گذراندن از طریق بانک ، فناوری بلاک چین تراکنش های شما را پردازش می کند.

هنگام انجام معاملات مبتنی بر بلاک چین ، مصرف کنندگان باید شرایط مندرج در “قراردادهای هوشمند” را داشته باشند. این قراردادها برای همه کسانی که از شبکه استفاده می کنند یکسان است و بر اساس کاربرانی که با شرایط آن موافق هستند کار می کنند. شما نمی توانید یک قرارداد هوشمند را پس از شروع قرارداد تغییر دهید.

به عنوان یک نکته جانبی ، شایان ذکر است که همه قراردادهای هوشمند برای عموم قابل مشاهده است. بنابراین می توانید قبل از استفاده از شبکه این موارد را بررسی کنید.

معاملات انجام شده با ارزهای رمزنگاری شده متفاوت از ارزهایی است که به آنها عادت دارید. به عنوان مثال ، هنگامی که شما با استفاده از پوند ، دلار ، یورو و غیره پول خرج یا ارسال می کنید ، موسسه مرکزی در مقایسه با رمزنگاری ، کنترل قابل توجهی بر انتقال خواهد داشت.

سه مزیت معاملات ارزهای رمزنگاری شده

عکس سهام در رایانه

بنابراین اکنون کمی درباره معاملات ارزهای رمزنگاری شده و نحوه عملکرد آنها می دانید. شما همچنین تصور دقیقی از نحوه عملکرد آنها و تفاوت آنها با ارزهای سنتی بیشتر دارید.

همه اینها این سال را ایجاد می کند: مهمترین مزایای استفاده از معاملات ارزهای رمزنگاری شده چیست؟

در زیر سه مزیت اصلی وجود دارد.

1. امنیت

در بیشتر موارد ، هنگام انجام معاملات ارزهای رمزنگاری شده ، مشکلات امنیتی زیادی نخواهید داشت. نیازی به اشتراک گذاری اطلاعات حساس مانند اطلاعات بانکی یا آدرس ندارید.

همچنین لازم به یادآوری است که فناوری های بلاک چین رمزنگاری شده در بسیاری از مناطق دیجیتال در حال گسترش است. تا زمانی که سیستم ها 100 درصد قابل اعتماد نباشند ، هکر در انجام وظیفه خود با مشکل مواجه می شود.

مطالب مرتبط: پروتکل بلاک چین چیست و چرا برای رمزنگاری مهم است؟

معاملات سریع بدون مرز

حتی در ارزهای سنتی ، فضای مالی به سمت سرعت و راحتی حرکت می کند. و این در امور مالی غیر متمرکز تفاوتی ندارد.

معمولاً انجام معاملات ارزهای رمزنگاری شده کمی زمان می برد (البته بسته به ظرفیت و میزان استفاده از شبکه متفاوت است). علاوه بر این ، موقعیت جغرافیایی شما یا گیرنده شما مهم نیست. معاملات رمزنگاری فرامرزی هستند و همه آنها از طریق اینترنت بدون بانک مرکزی پردازشی که امور مالی شما را کنترل می کند ، ارسال می شوند.

در کنار معاملات سریعتر ، ممکن است متوجه شوید که هزینه های مربوط به ارسال پول از طریق این فرم ها به همان اندازه زیاد نیست.

شفافیت

معاملات ارزهای رمزنگاری شده عمدتا بر روی اعتماد کار می کنند. علاوه بر قرارداد هوشمند ، مصرف کنندگان می توانند به ایجاد زیرساخت های مالی غیر متمرکز کمک کنند.

از نظر شفافیت ، مزیت دیگر این است که مصرف کنندگان بر پولی که ارسال و دریافت می کنند کنترل دارند. ارز رمزنگاری شده قدرت را از موسسات مالی سنتی متمرکز می کند و به مصرف کنندگان اجازه می دهد تصویری کامل از معاملات خود داشته باشند.

سه معایب معاملات ارزهای رمزنگاری شده

تصویر مردی که برای خرید کالا پرداخت می کند

با وجود مزایای کشف توانایی های مالی خود به دور از ارزهای سنتی ، ایده خوبی است که روی دیگر سکه را نیز بررسی کنید.

مانند همه انواع فناوری های مالی ، ارزهای رمزنگاری شده دارای معایبی هستند که باید در نظر داشته باشید. سه مورد اصلی در زیر آمده است.

1. بی ثباتی

ارزهای رمزنگاری شده به دلیل بی ثباتی شناخته می شوند. دلایل زیادی برای این اتفاق می افتد ، از جمله:

  • توسعه روزانه ارزهای رمزنگاری شده جدید.

  • توانایی خرید و فروش سریع ارز (همراه با گمانه زنی های ناشی از آن).

  • این واقعیت که ارزهای رمزنگاری شده از قانون خارج می شوند.

هنگام تجارت یا استفاده از ارزهایی که از فناوری بلاک چین استفاده می کنند ، مهم است که به خاطر داشته باشید که ارزش آنها می تواند به طور چشمگیری تغییر کند. بنابراین ، انجام تحقیقات اولیه و پیروی از روندهای بازار ضروری است.

2. کلاهبرداری

در حالی که ارزهای رمزنگاری شده به خودی خود کلاهبرداری نیستند ، فعالیت ناخوشایندی در این سیستم عامل ها در حال رخ دادن است. ممکن است با موارد مختلفی روبرو شوید ، مانند:

  • وب سایت ها و برنامه های کاربردی جعلی

  • بدافزارها و کلاهبرداری های کلاهبرداری

  • طرح های هرمی

بیشتر اوقات می توانید به راحتی کلاهبرداری را تشخیص دهید. و در بسیاری از موارد ، روده به شما می گوید که مشکلی وجود دارد. به حرف او گوش دهید و احساس نکنید که باید کاری را انجام دهید که عجیب به نظر می رسد.

مطالب مرتبط: استخراج رمزنگاری چیست و آیا خطرناک است؟

به اندازه مالی متمرکز گسترده نیست

علیرغم رشد نجومی منابع مالی غیر متمرکز و به طور کلی ارزهای رمزنگاری شده در اواخر دهه 2010 و اوایل سال 2020 ، هنوز به اندازه راه حل های سنتی مالی مورد استقبال گسترده قرار نگرفته است. در حالی که برخی از فروشگاه های آنلاین ، به عنوان مثال ، ارزهای رمزنگاری شده را می پذیرند ، شما همچنان باید برای اکثر آنها از پول استاندارد استفاده کنید.

از آنجا که توانایی شما برای استفاده از رمزنگاری در زمان نگارش محدود است ، انصراف از خرید و فروش قانونی توانایی شما را به شدت محدود می کند.

آیا ارزهای رمزنگاری شده از ارزهای سنتی استفاده خواهند کرد؟

عکس بیت کوین در کنار اسکناس دلار

نگرش نسبت به امور مالی غیر متمرکز در بسیاری از نقاط جهان بطور فزاینده ای مثبت می شود. به عنوان مثال ، در سال 2021 ، السالوادور اولین کشوری بود که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی همراه با ارز اصلی آن ، دلار آمریکا ، پذیرفت.

در عین حال ، مهم است که منطقی فکر کنیم که آیا ارزهای رمزنگاری شده هرگز از همتایان سنتی خود پیشی خواهند گرفت. این امر رابطه ما با پول را باطل می کند ، بنابراین به احتمال زیاد به زودی اتفاق نخواهد افتاد.

بی ثباتی ارز رمزنگاری شده نیز مانع از جایگزینی ارزهای فیات می شود. در حالی که موسسات متمرکز برای برخی آزاردهنده هستند ، اما به اطمینان از حفظ ارزش پول کمک می کنند. در این رابطه ، ارزهای رمزنگاری شده در صورت رقابت می توانند از نوعی از مقررات سود ببرند.

نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که ارزهای فیات فقط وسیله پرداخت نیستند. برای بسیاری از کشورها ، آنها همچنین به عنوان نوعی هویت ملی عمل می کنند. بنابراین تلاش برای حذف این امر به نفع ارزهای دیجیتال جهانی ممکن است با مقاومت روبرو شود. جای تعجب نیست که بسیاری بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده را هویت خود می دانند و وفاداری خود را تغییر می دهند.

معاملات ارزهای رمزنگاری شده آینده هستند ، اما نیستند

معاملات رمزنگاری در قرن 21 بسیار رشد کرده اند و به طور گسترده به عنوان واقعی پذیرفته شده اند. اما علیرغم اقدامات انجام شده ، اگر می خواهد با ارز فیات رقابت کند ، ارز دیجیتال راه طولانی در پیش دارد.

مهم نیست که ارز رمزنگاری شده چقدر گسترده تصور شود ، احتمالاً هرگز از ارزهای فیات پیشی نمی گیرد. در نهایت ، راه حل این است که به مصرف کنندگان فرصتی برای هر دو – به جای یکی یا دیگری – ارائه دهیم.


bitcoin-cryptocurrency-fork
بیت کوین چیست ، چقدر هزینه دارد و چگونه می توانید آن را خرج کنید؟

آیا در مورد بیت کوین و کریپتوکوین گیج شده اید؟ نمی دانید این همه سر و صدا برای چیست؟ ما توضیح می دهیم بیت کوین چیست و چگونه آن را خرج می کنیم.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

منتشر شده در بلاگ

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید