18
آوریل

6 برنامه برتر کنترل فن لپ تاپ برای خنک نگه داشتن لپ تاپ شما

آیا نرم افزار کنترل فن خاصی از سازنده لپ تاپ خود ندارید؟ نگران نباش! برای خنک کردن لپ تاپ ، کنترل دما و افزایش عملکرد آن ، این بهترین نرم افزار کنترل پنکه لپ تاپ را امتحان کنید.

چرا به نرم افزار کنترل پنکه لپ تاپ نیاز دارم؟

Asus PredatorSense

اگر سازنده لپ تاپ شما نرم افزار خاصی برای کنترل و نظارت بر سخت افزار شما ارائه ندهد ، نرم افزار کنترل پنل لپ تاپ می تواند مفید باشد.

به عنوان مثال ، لپ تاپ های ایسوس معمولاً همراه با نرم افزاری به نام “PredatorSense” هستند که به شما امکان کنترل سرعت فن لپ تاپ را می دهد. اما اگر لپ تاپ شما با چنین نرم افزاری همراه نیست ، به این برنامه های کنترل فن لپ تاپ شخص ثالث نیاز خواهید داشت.

https://www.youtube.com/watch؟v=1OkBRELqEgM

SpeedFan یکی از محبوب ترین و رایگان ترین برنامه ها برای کنترل طرفداران لپ تاپ در اطراف است. این مهمترین آمار سیستم ، از جمله سرعت فن و گزارش دما را به شما نشان می دهد تا اطمینان حاصل شود که همه چیز خوب و خنک کار می کند.

علاوه بر این ، SpeedFan با درک آسان رابط کاربری گرافیکی به شما امکان می دهد سخت افزار خود را کنترل کنید تا دمای سیستم را با دقت و سهولت کنترل کنید.

سنسورهای دیجیتال SpeedFan دمای مادربرد و هارد دیسک شما را ثبت می کنند ، به شما این امکان را می دهد که در هنگام فشار زیاد کامپیوتر ، سرعت فن را تغییر دهید تا کامپیوتر شما خنک شود.

ویژگی های اصلی:

 • استفاده رایگان

 • تقریباً با هر نسخه از ویندوز کار می کند

 • همچنین از سیستم های 64 بیتی پشتیبانی می کند

دانلود: SpeedFan (رایگان)

https://www.youtube.com/watch؟v=IEs5h3sa13w

EasyTune 5 چیزی فراتر از نرم افزار کنترل فن لپ تاپ است. این ویژگی دارای بسیاری از ویژگی های دیگر است که شاید شما متوجه نشده باشید که به آن نیاز دارید. یکی از این ویژگی ها کنترل فن هوشمند Smart-Tune 5 است.

با استفاده از حالت آسان و قابلیت کنترل فن EasyTune 5 ، می توانید به طور مستقیم سرعت و سرعت پایین خنک کننده CPU خود را کنترل کنید ، که این امر مستقیماً بر عملکرد و درجه حرارت رایانه شما تأثیر می گذارد.

همچنین ، برای داشتن بهینه ترین خنک سازی ، می توانید سرعت فن CPU را تنظیم کنید تا دمای پردازنده را به هم مرتبط کند تا هر دو هماهنگ شوند و بهترین عملکرد را برای شما فراهم کنند.

در کنار کنترل فن ، EasyTune 5 می تواند به شما در اورکلاک پردازنده نیز کمک کند. EasyTune 5 همراه با CPU Intelligent Accelerator (CIA) و Memory Intelligent Booster 2 (MIB2) است که به شما کمک می کند عملکرد بهتری از پردازنده و حافظه خود داشته باشید.

ویژگی های اصلی:

 • استفاده رایگان

 • همچنین برای اورکلاک پردازنده و حافظه استفاده می شود

 • با ویندوز 10 کار می کند

دانلود: EasyTune 5 (رایگان)

https://www.youtube.com/watch؟v=zlJjLw8rE8E

اگر به دنبال نرم افزار کنترل فن لپ تاپ سبک وزن هستید ، Argus Monitor راهی برای شماست.

Argus Monitor با رد پای حافظه کوچک ، به شما امکان کنترل کامل سرعت فن لپ تاپ را می دهد. همچنین دما و وضعیت کلی پردازنده ، هارد دیسک ها و SSD های شما را کنترل می کند.

اگر هارد دیسک یا SSD شما خراب شود ، Argus Monitor در اولین روزهای خرابی به شما هشدار می دهد تا بتوانید به سرعت اقدام کرده و مشکل را برطرف کنید.

علاوه بر این ، Argus Monitor با رابط کاربری آسان برای پیکربندی و تمام ویژگی هایی که برای کار با خنک تر و بدون دردسر به آن نیاز دارید ، ارائه می شود. یک نکته منفی این است که این نرم افزار پولی است که با یک دوره آزمایشی 30 روزه رایگان شروع می شود.

مشخصات اصلی لهجه ها

 • نرم افزار کنترل فن لپ تاپ سبک

 • گزارشات مربوط به دما و رانندگی

 • پیکربندی آسان است

 • با ویندوز 7 ، ویندوز 8 ، 8.1 و ویندوز 10 کار می کند

دانلود: Argus Monitor (نسخه آزمایشی رایگان ، اشتراک لازم است)

https://www.youtube.com/watch؟v=ogUk3gw9H8U

مدتی است که WHMonitor وجود دارد و یکی از برنامه های در حال رشد برای نظارت بر سخت افزار و کنترل فن امروزه است.

اگرچه رابط کاربری کمی دست و پا گیر است ، HWMonitor با ویژگی های غنی خود در مقایسه با دیگر نرم افزار کنترل فن لپ تاپ که در اینجا ذکر کردیم ، جبران می کند.

WHMonitor در کنار کنترل سرعت فن لپ تاپ ، به شما امکان می دهد سنسورهای سیستم خود را از جمله ولتاژ و دما را کنترل کنید.

HWMonitor همچنین یک روش آسان برای نظارت بر رایانه به شما می دهد. ولتاژ مادربرد و ولتاژ پردازنده و همچنین سایر توان مصرفی سیستم را در وات ثبت می کند.

مشخصات اصلی لهجه ها

 • استفاده رایگان

 • با ویندوز کار می کند

 • کنترل گسترده فن ها و دما

دانلود: HWMonitor (رایگان ، اشتراک در دسترس است)

https://www.youtube.com/watch؟v=wPB5gcXMlps

اگر به دنبال نرم افزار کنترل فن برای Mac هستید ، Macs Fan Control احتمالاً بهترین گزینه شماست. Macs Fan Control دارای یک رابط کاربری روشن است که به شما امکان می دهد سرعت فن Mac خود را کنترل کرده و دمای پردازنده را کنترل کنید.

اگر از ویندوز با Bootcamp در Mac خود استفاده می کنید ، همچنان می توانید از این نرم افزار برای کنترل سرعت فن MacBook خود استفاده کنید. همراه با کنترل فن CPU ، شما همچنین می توانید در زمان واقعی کنترل سرعت فن و سنسورهای دما را برای CPU ، HDD و SSD خود دریافت کنید.

همچنین می توانید مقادیر RPM سفارشی را برای کنترل دقیق سرعت فن خود برای بهترین خنک سازی و حداکثر عملکرد از MacBook خود تنظیم کنید.

از آنجا که گزینه های نرم افزاری کنترل فن زیاد برای macOS وجود ندارد ، Macs Fan Control تنها گزینه خوبی است که در حال حاضر به صورت رایگان در دسترس است.

ویژگی های اصلی:

 • استفاده رایگان

 • با macOS کار می کند

 • با ویندوز XP ، ویستا ، 7 ، 8 و ویندوز 10 کار می کند

دانلود: کنترل فن Mac (رایگان)

https://www.youtube.com/watch؟v=8bz8j-FpYcY

اگر شما عاشق Mac خود هستید ، TG Pro برای شما یکی از ضروریات است. این امکان را به شما می دهد تا سرعت فن Mac خود را کاملاً کنترل کنید تا بهترین عملکرد را از Mac خود بگیرید.

علاوه بر این ، TG Pro دما را پایین می آورد ، بنابراین Mac شما بدون نیاز به تعویض اجزای کوره ، مدت زمان طولانی تری عملکردی خواهد داشت.

گفته می شود حتی سیستم خنک کننده iMac توسط کاربرانش “بیش از حد محافظه کارانه” است و تا زمانی که TG Pro را نصب نکنید و خودتان سرعت فن را کنترل نکنید ، آن را قطع نمی کند.

همچنین ، TG Pro ابزاری بسیار مفید برای سرعت بخشیدن به طرفداران و جلوگیری از “انفجارهای کامل” است که باعث آزار و حواس شما به محل کار می شود.

ویژگی های اصلی:

 • با macOS کار می کند

 • پشتیبانی از پردازنده های Apple Silicon M1

 • گزارش های نظارت سخت افزار بسیار مفید

دانلود: TG Pro (10 دلار)

مرتبط: لپ تاپ ها چه مدت دوام می آورند؟ راه های افزایش طول عمر لپ تاپ شما

آیا بد است که فن های لپ تاپ را با سرعت کامل اجرا کنید؟

تمام مدت کارکردن فن کامپیوتر با سرعت کامل می تواند عمر لپ تاپ شما را کوتاه کند. وقتی فن روی لپ تاپ شما به درستی کار نمی کند ، این می تواند طول عمر لپ تاپ شما را کاهش دهد ، زیرا گرمای اضافی به همان سرعت مورد نیاز از شاسی خارج نمی شود.

موفق باشید! شما سرعت فن لپ تاپ خود را کنترل کردید!

اگر از لپ تاپ ویندوز استفاده می کنید ، SpeedFan نرم افزار پیشنهادی برای آزمایش است. با این حال ، TG Pro در Mac توصیه می شود ، اما هزینه یک بار مجوز مادام العمر را دارد. Macs Fan Control یک گزینه رایگان است که اگر نمی خواهید برای TG Pro هزینه کنید ، می توانید آن را امتحان کنید.


کنترل-فن-فن
چگونه می توان سرعت فن را در Mac خود کنترل کرد

ما به شما نحوه کنترل و کنترل سرعت فن Mac خود را برای عیب یابی و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد نشان می دهیم.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.