رفتن به نوشته‌ها

5 گیگاهرتز در مقابل 5G: چه تفاوت هایی وجود دارد؟

اشتباه بسیاری از اصطلاحات تکنولوژیکی است. با تمام برش ها و استانداردهای همپوشانی ، موارد بسیاری وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

با افزایش 5G ، بسیاری از افراد فناوری 5G را با پهنای باند 5GHz در روترهای Wi-Fi اشتباه گرفته اند. بیایید تفاوت این دو اصطلاح را بررسی کنیم تا آنها را اشتباه نگیرید.

5G چیست؟

5G ، به معنای نسل پنجم ، آخرین تکرار فناوری شبکه تلفن همراه است. این استانداردی است که به شما امکان می دهد از هرجای سیگنال موبایل – با تلفن هوشمند خود به اینترنت وصل شوید – حتی اگر دسترسی Wi-Fi ندارید.

5G روند نامگذاری نسل های قبلی شبکه های تلفن همراه را دنبال می کند: در سال های گذشته از 4G ، 3G و 2G استفاده شده است. با این حال ، برخی از آنها از عناوین دیگر شناخته شده بودند ، بنابراین شما ممکن است با این کنوانسیون آشنا نباشید.

تلفن 5G

2G اغلب EDGE (مخفف Enhanced Data Rates for GSM Evolution) نامیده می شود که به روزرسانی استاندارد 2G اصلی است. و 4G را معمولاً LTE (تکامل طولانی مدت) می نامند. این در اصل برای نشان دادن اتصالات سریعتر از 3G استفاده می شد ، حتی اگر به سرعتهای مورد نیاز استاندارد 4G نرسیده باشند.

تاکنون 5G نام ثانویه ای مانند این ندارد. اما این ممکن است در آینده با پیشرفت فناوری تغییر کند. برای جزئیات بیشتر به بررسی خدمات 5G ما مراجعه کنید.

5 گیگاهرتز چیست؟

برخلاف استاندارد شبکه تلفن همراه 5G ، 5 گیگاهرتز (پنج گیگاهرتز) یک فرکانس بی سیم با پهنای باند است که در شبکه های خانگی استفاده می شود. همه روترهای مدرن (حداقل) باند دوگانه هستند ، به این معنی که آنها می توانند با دو فرکانس مختلف پخش کنند.

یکی از آنها 2.4 گیگاهرتز است که مدتهاست مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که مدت زمان طولانی است که وجود دارد ، باند 2.4 گیگاهرتز با وسیع ترین طیف دستگاه ها سازگار است. پخش های 2.4 گیگاهرتزی دامنه زیادی دارند ، اما اطلاعات را خیلی سریع منتقل نمی کنند.

بیشتر بخوانید: رایج ترین استانداردها و انواع Wi-Fi را توضیح دهید

از طرف دیگر باند های 5 گیگاهرتزی قادر به انتقال سریعتر داده ها نسبت به شبکه های 2.4 گیگاهرتزی هستند. با این حال ، فرکانس بالاتر آنها پهنای باند 2.4 گیگاهرتز را ندارد ، بنابراین سیگنال 5 گیگاهرتزی آنقدر دور نمی رود (یا از طریق اجسام جامد).

علاوه بر این ، 5 گیگاهرتز دارای چندین مزیت دیگر نسبت به 2.4 گیگاهرتز است. شبکه 5 گیگاهرتزی کمتر در معرض تداخل قرار می گیرد زیرا دستگاه های کمتری از این باند استفاده می کنند. در حالی که تلفن ، لپ تاپ ، کنسول بازی و سایر دستگاه های شما می توانند از سیگنال های 2.4 گیگاهرتز استفاده کنند ، بنابراین از مایکروویو ، مانیتور کودک و موارد مشابه استفاده کنید. این می تواند باعث مشکلات عملکرد شبکه شود.

https://www.youtube.com/watch؟v=J_bf_KE5llQ

باند 5 گیگاهرتز همچنین گزینه های بیشتری برای انتخاب کانال های Wi-Fi ارائه می دهد ، در صورت شلوغی بیش از حد برخی کانال ها در همسایگان ، گزینه های بیشتری به شما می دهد.

برخی از روترها باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز را با همان نام شبکه پخش می کنند و بطور خودکار صحیح را برای دستگاههای متصل انتخاب می کنند. دیگران شبکه 5 گیگاهرتز را تحت SSID جداگانه توزیع کرده و پیوست می کنند -5G تا انتهای نام شبکه ، باعث ایجاد اشتباه در این اصطلاح می شود.

اضافه کردن به سردرگمی: 5GE

همانطور که دیدیم ، اگرچه 5G و 5GHz شبیه به هم هستند ، اما با کاربردهایی که اصلاً با هم تداخل ندارند استانداردهای کاملاً متفاوتی هستند. ما در بالا به طور جداگانه به آنها نگاه کردیم ، اما یک نکته اضافی وجود دارد که ممکن است مورد توجه قرار گیرد: اصطلاح بازاریابی 5GE.

5GE یا 5G Evolution در واقع 5G نیست. درعوض ، این اصطلاحی است که AT&T با تقلب از مشتری استفاده می کند تا مشتریان فکر کند که در صورت عدم دسترسی به 5G دسترسی دارند. در واقع ، 5GE در اصل فقط یک شبکه 4G LTE است و با سرعت 5G مطابقت ندارد.

بیشتر بخوانید: 5G در مقابل 4G: کدام یک سریعتر است؟

توجه به این نکته مهم است که جهش کامل در فناوری شبکه تلفن همراه به تلفنی نیاز دارد که بتواند از استاندارد جدید استفاده کند. 5G کم کم مقرون به صرفه تر می شود ، اما برای استفاده از آن به تلفنی نیاز دارید که از 5G پشتیبانی کند. فریب حیله های گیج کننده بازاریابی را نخورید.

https://www.youtube.com/watch؟v=ik15HVNzJVg

همچنین به خاطر داشته باشید که 4G LTE هنوز به جایی منتقل نشده است. مانند انتقال از 3G به 4G ، هر دو 4G و 5G برای مدتی با هم زندگی می کنند.

5G در مقابل 5GHZ: حالا فهمیدید

به طور خلاصه: روتر خانگی شما Wi-Fi را در دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز پخش می کند. این روتر سیگنال های 5G را انتقال نمی دهد و نمی تواند به سیگنال های 5G متصل شود. 5 گیگاهرتز یک باند Wi-Fi برای شبکه های خانگی است و هیچ ارتباطی با استاندارد فناوری شبکه تلفن همراه 5G ندارد.

هرچه 5G گسترده تر می شود ، می بینیم که در حال جایگزینی ISP های سنتی است که اینترنت سیمی یا نوری را ارائه می دهند. اما در حال حاضر ، اگر کمی بیشتر درباره آنها بیاموزید ، تفاوت این اصطلاحات مشخص است.

اعتبار تصویر: داریا بوگومولووا / شاتر استوک


تلفن 5G
5 نکته ای که باید قبل از خرید تلفن 5G به آنها توجه کنید

به خرید یک گوشی 5G جدید فکر می کنید؟ شاید عاقلانه باشد که صبر کنید تا مشکلات مختلف 5G برطرف شود.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.

منتشر شده در بلاگ

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید