رفتن به نوشته‌ها

12 فن آوری مدرن برای تقویت انسان

وقتی به بزرگ شدن انسان فکر می کنید ، به راحتی می توانید با تصاویری از اندام های بیونیک در سبک علمی تخیلی و سایر اختراعات آینده روبرو شوید. با این حال ، افزایش در افراد بیش از آنچه بسیاری از مردم تصور می کنند ، است.

فن آوری های افزایش انسان باعث بهبود یا پیشرفت در سلامت طبیعی انسان ، کیفیت زندگی ، بهره وری و عملکرد می شوند. اینها می تواند تغییرات بسیار بحث برانگیزی در بدن یا مغز انسان یا ابزارهای ساده ای مانند عینک خواندن باشد.

در این مقاله ، ما در مورد بسیاری از فن آوری های تقویت کننده انسانی موجود و همچنین برخی از موارد در دست توسعه بحث خواهیم کرد.

فناوری های افزایش چیست؟

ما فناوری های افزایش را به عنوان فناوری هایی تعریف می کنیم که هر روز در زندگی فرد ادغام می شوند.

سه دسته گسترده از فن آوری های تقویت وجود دارد:

  • کسانی که چیزی را تولید می کنند که ما قبلاً داشته ایم (مانند اندام مصنوعی).

  • آنهایی که توانایی ما را بهبود می بخشند (مانند باهوش تر یا قوی تر کردن).

  • آنهایی که توانایی جدیدی اضافه می کنند (مانند دیدن نور مادون قرمز).

حال که کمی در مورد فناوری تقویت اطلاعات دانستید ، بیایید به 12 نمونه از افزایش انسان نگاه کنیم.

1. عینک

شاید قدیمی ترین اختراع این لیست باشد ، عینک هایی با لنزها که به افراد بینا اجازه می دهد دوباره ببینند ، از قرن سیزدهم وجود داشته است. از روم باستان ، شیشه های ذره بینی حتی طولانی تر نیز وجود داشته اند. با بازیابی بینایی ، می توان عینک را به عنوان فناوری افزایش تکثیر طبقه بندی کرد.

2. عینک هوشمند

کاربر Google Glass

اعتبار تصویر اعتبار: Loïc Le Meura / Wikimedia Commons

با یک گام بلندتر از عینک های معمولی ، عینک های هوشمند قرار داده می شوند تا منظره ای از واقعیت افزوده را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند. این ممکن است شامل نمایش یک صفحه نمایش مشابه مانیتور کامپیوتر باشد ، یا ممکن است به معنای سوار شدن دنیای واقعی با اطلاعات مفید باشد. بسیاری از این فناوری ها در مراحل ابتدایی هستند و در حال حاضر بهترین ها از نظر دید کم (FOV) و عمر باتری محدود ارائه می دهند.

3. سمعک ها

سمعک از مدت ها قبل وجود داشته است. در حقیقت ، اولین سمعک الکتریکی تا سال 1898 اختراع شد. از آن زمان فناوری سمعک به طور قابل توجهی گسترش یافته است. در حالی که صداهای تصادفی را غرق می کنید ، نسخه های جدید می توانند صداهای مقابل را منزوی ، تقویت و تقویت کنند.

4. کاشت حلزون گوش

اکنون ما کاشت حلزون گوش نیز داریم که به فرد اجازه می دهد بدون نیاز به سمعک خارجی ، دوباره بشنود. آنها با عبور از زیست طبیعی گوش کار می کنند و مستقیماً عصب شنوایی را تحریک می کنند. در بعضی موارد ، کاشت حلزون بسیار موثرتر از سمعک قادر به بازیابی شنوایی است.

5. هدفون هوشمند

آزمایشگاه های Waverly همچنین مجموعه ای از هدفون را ایجاد کرده است که می تواند زبانهای خارجی را به زمان واقعی کاربر ترجمه کند. آنها در زمان نگارش هنوز در حال توسعه هستند ، اما چنین فناوری به معنای آن است که یادگیری زبان های خارجی از گذشته باشد.

6. چشمهای بیونیک

زنی با چشم بیونیک

اگرچه هنوز مجبور نیستیم چشمان بیونیک داشته باشیم ، اما چیزهای زیادی داریم که نزدیک می شوند.

به عنوان مثال ، eSight وجود دارد ، شرکتی که یک دستگاه پوشیدنی با دوربین هایی تولید می کند که تصویری از محیط را در مقابل چشمان کاربر نشان می دهد ، به افراد نابینا از نظر قانونی اجازه می دهد ببینند. محققان در سوئیس همچنین لنزهای تماسی را تولید کرده اند که دارای بزرگنمایی 2.8x داخلی است و سامسونگ یک طرح لنز تماسی را اختراع کرده است که می تواند یک نمایشگر واقعیت افزوده ایجاد کند.

7. جراحی پلاستیک

اگرچه برای درمان و ترمیم ظاهر قربانیان جنگ و سوختگی ابداع شده است ، اما از جراحی پلاستیک نیز برای تغییر و بهبود ظاهر استفاده می شود. از روش های نسبتاً محجوب مانند تزریق بوتاکس تا بازسازی کامل صورت ، جراحی پلاستیک از زمان لقاح فاصله زیادی داشته است.

8. ارتودنسی

ارتودنسی که اغلب در انسان به عنوان یک فن آوری افزایش محسوب نمی شود ، توانایی حفظ و بازیابی عملکرد دندان ها و لثه ها را فراهم می کند. از زمان چسباندن بلوک های چوبی به دهان شما (مانند افسانه معروف جورج واشنگتن) این مسیری طولانی را طی کرده است. امروزه جایگزین های کاملی و واقعی دندان یا روکش در دسترس است.

9. اندام های مصنوعی

زنی با پای مصنوعی

پروتزهای مهندسی در سالهای اخیر به طور قابل توجهی پیچیده تر شده اند. پروتزهایی وجود دارد که به کاربر اجازه می دهد سطح مهارت بسیار بالایی داشته و حتی در برخی موارد احساس را شبیه سازی کند.

BrainRobotics یک بازوی مجهز به هوش مصنوعی تولید کرده است که می تواند سیگنال های عضلانی را از مغز به حرکات دقیق تبدیل کند. SENSY یک پای نورو پروتز ایجاد کرده است که توانایی ارسال اطلاعات به مغز را دارد تا کاربر بتواند از طریق پا از جمله موقعیت ، فشار و تماس “احساس” کند.

10. اسکلت های بیرونی

اسکلت های خارجی از قبل در بازار موجود است. سارکوس Guardian را تولید می کند ، این یک اسکلت بیرونی صنعتی است که به کاربر امکان می دهد 200 کیلوگرم را بلند کند و اقدامات خود را بدون افزایش بار در بدن تکرار کند. همچنین اسکلت های بیرونی مچ پا و پاها وجود دارد که سرعت دویدن را افزایش می دهد و تلاش عضلانی را کاهش می دهد و فناوری مشابهی با هدف بازیابی توانایی راه رفتن در بیماران آسیب دیده مغزی وجود دارد.

11. رابط های مغز و رایانه

در حالی که رابط های مغز و رایانه (BCI) هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارند ، BCI از قبل وجود دارد ، به کاربران امکان می دهد کامپیوترها ، پروتزها و سایر دستگاه ها را فقط با استفاده از ذهن خود کنترل کنند. یکی از BCI های موجود در بازار ، IntendiX است. با این کار کاربران می توانند پیام ها را وارد کرده و دستگاههای خارجی را فقط با افکار خود کنترل کنند.

یک نمونه قابل توجه از فناوری BCI ، Neuralink الون ماسک است که هدف آن تولید BCI هایی است که قادر به درمان آسیب های مغزی و بیماری ها هستند تا در نهایت یک همزیستی کامل با فناوری مصنوعی فراهم شود. با این حال ، Neuralink هنوز در مراحل اولیه رشد قرار دارد و انتظار نمی رود به زودی نتیجه دهد.

12. اینترنت

تصویر یک روتر برای اتصال به اینترنت

با توجه به اینکه اینترنت اکنون در زندگی روزمره ما بسیار جا افتاده است ، برخی از کارشناسان آن را یک فناوری برای افزایش می دانند. اینترنت تقریباً تمام دانش انسان را فقط با یک کلیک فاصله قرار می دهد و حافظه (و به نوعی) و توانایی یادگیری اطلاعات جدید را بسیار گسترش می دهد.

ترکیب اینترنت با فناوری های پوشیدنی مانند عینک های هوشمند ، تلفن های هوشمند یا ساعت های هوشمند قابلیت های یک فرد را با حداقل تهاجم قابل توجهی گسترش می دهد.

بعدش چی؟

با استفاده از فن آوری های فعلی برای بزرگ کردن افراد ، که قبلاً بسیار گسترده شده اند ، فکر کردن در مورد آنچه در گوشه و کنار است جالب توجه است. از بازیابی قابلیت ها گرفته تا ارائه قابلیت های جدید ، آینده فناوری برای افزایش افراد هیجان انگیز است – و کمی دلهره آور است.

مهندسی ژنتیک در حال دستیابی به سطح جدیدی از فن آوری با فناوری های بیولوژیکی مانند CRISPR است که به طور بالقوه قادر است ژن های ما را همانطور که می خواهیم اصلاح کند. از طرف دیگر ، اتصال مغز بیولوژیکی ما به نرم افزار هوش مصنوعی می تواند سطح شناختی و توانایی تصمیم گیری را مانند گذشته به ما بدهد.

بیشتر این فناوری کاملاً جدید و دور از دسترس تجاری است. به تعبیری ، این یک چیز خوب است زیرا به ما فرصتی می دهد تا پیامدهای اخلاقی استفاده از چنین فناوری را بررسی کنیم. دقیقاً چقدر برای تغییر عملکرد طبیعی انسان نیاز داریم؟ و چه کسی باید به فناوری های تقویت کننده انسان دسترسی داشته باشد؟


مفهوم هوش مصنوعی و یادگیری عمیق
آیا هوش مصنوعی خطرناک است؟ 5 خطر فوری هوش مصنوعی

هوش مصنوعی مزایای بسیاری دارد ، اما در مورد خطرات فوری که برای بشریت ایجاد می کند ، چه می کنید؟

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.

منتشر شده در بلاگ

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید