23
جولای

کارت صدا چیست و چگونه کار می کند؟

بیشتر ما صدا را مسلم می دانیم. به هر حال ، هنگام خرید رایانه یا لپ تاپ ، این دستگاه دارای یک بلندگو داخلی یا یک پلاگین صوتی است که به راحتی قابل دسترسی است.

اما در آن زمان چنین نبود. رایانه ها فقط می توانند یک صدا – سیگنال صوتی – ایجاد کنند. اگرچه می توانید قد و طول آن را تغییر دهید ، اما خیلی واقع بینانه نبود.

بنابراین تولیدکنندگان برای ایجاد دوباره صدا در هنگام شنیدن آنها ، کارت های صدا ایجاد کرده اند. بنابراین در اینجا نحوه کار کارت صدا و اینکه آیا شما برای رایانه خود به آن نیاز دارید ، آمده است.

اصول اولیه

گوش روی مقوای سفید

صدا اساساً یک سیگنال آنالوگ است – با لرزش ایجاد می شود. سپس مولکول های هوا در اطراف جسم با آن ارتعاش می کنند. این مولکول های هوا در حین حرکت ، به سایر مولکول های هوا برخورد می کنند و در نتیجه صدا پخش می شوند.

وقتی این مولکول های هوای ارتعاشی به لاله گوش ما متصل می شوند ، صدا می شنویم. لاله های گوش ما ارتعاشات را به گوش داخلی منتقل می کند. اعصاب ما در آنجا ارتعاشات را به تکانه های الکتریکی تبدیل می کنند تا به ما امکان شنیدن موسیقی را بدهند.

از طرف دیگر کامپیوترها دیجیتالی صحبت می کنند. آنها سیگنال های الکتریکی را برای 1s و 0s منتقل می کنند. اینها اساساً فقط سیگنالهای روشن و خاموش هستند. آنها به صدا تبدیل نمی شوند ، بنابراین باید از سیگنال های دیجیتال به آنالوگ تبدیل شوند.

این شامل کارت صدا است. رایانه داده را به کارت می فرستد ، سپس پردازش می شود و به خروجی آنالوگ تبدیل می شود.

کارت های صدا چگونه کار می کنند

دستگاه های آنالوگ تراشه از سنگاپور

بیشتر کارتهای صدا دارای چهار جز main اصلی هستند:

  • مبدل دیجیتال به آنالوگ (DAC)

  • مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC)

  • رابط PCIe

  • اتصالات ورودی و خروجی

بعضی از کارت ها از تراشه رمزگذار / رمزگشایی به نام CODEC استفاده می کنند که عملکردهای DAC و ADC را انجام می دهد.

هنگامی که رایانه صدا را پخش می کند ، از طریق رابط PCIe سیگنالی را به کارت صدا ارسال می کند. این سیگنال قبل از اینکه از اتصال خروجی خارج شود از طریق DAC عبور می کند.

ضبط صدا در رایانه شما همان روند را دنبال می کند ، اما برعکس. کارت صدای شما از طریق اتصال ورودی سیگنال دریافت می کند. سپس توسط ADC به 1s و 0s تبدیل می شود. سپس کارت از طریق PCIe سیگنال را به پردازنده شما می فرستد.

تراشه هایی برای پردازش سیگنال دیجیتال

علاوه بر این ، سایر کارت های صدا دارای پردازنده سیگنال دیجیتال (DSP) و تقویت کننده هستند. DSP یک ریزپردازنده است که مخصوص پردازش صدا طراحی شده است. این قدرت پردازش مورد نیاز DAC / ADC / CODEC برای تبدیل سیگنال را فراهم می کند. اگر کارت صدای شما DSP ندارد ، از پردازنده شما برای این تبدیل استفاده می کند.

از طرف دیگر تقویت کننده یا تقویت کننده برای تقویت سیگنال خروجی استفاده می شود. اگر سیگنال تبدیل شده ضعیف باشد ، تقویت کننده از نیروی الکتریکی برای افزایش دامنه استفاده می کند. این میزان حجم خروجی را افزایش می دهد.

آیا به کارت صدا احتیاج دارید؟

هدفون به CPU

راستش را بخواهید ، اکثر کاربران به کارت صدای مستقل نیاز ندارند. در دهه 1980 و 1990 ، رایانه ها به کارت صدا جداگانه احتیاج داشتند. دلیل این امر آن است که پردازنده ها آنقدر قدرت کافی برای پردازش صدا را ندارند.

اما با پیشرفت تکنولوژی ، پردازنده ها توان کافی را کسب کرده اند و دیگر نیازی به کارت صدا ندارند. به همین دلیل است که اکثر رایانه ها و لپ تاپ های از پیش ساخته شده کارت صدای جداگانه ندارند.

کارت صدای داخلی در اکثر رایانه ها برای تهیه صدای با کیفیت برای شما کافی است. اما اگر به طور حرفه ای با صدا کار می کنید یا سینمای خانگی با صدای فراگیر 7.1 دارید ، احتمالاً به آن احتیاج دارید.

برخی از گیمرها همچنین از کارت های صدا برای بهبود عملکرد خود استفاده می کنند. دلیل این امر این است که برخی از این کارت ها از مجازی سازی صدای فراگیر استفاده می کنند. این فناوری صدای سه بعدی را به خروجی هدفون استریو تبدیل می کند. سپس بازیکنان می توانند از نشانه های شنیداری برای یافتن موقعیت دشمن خود استفاده کنند.

مرتبط: نحوه لذت بردن از صدای فراگیر با هدفون Windows Sonic

چه چیزی را باید در کارت صدا جستجو کنید

اگر بهترین تجربه صوتی را می خواهید ، کارت صدا راهی است که باید دنبال کنید. اما با وجود گزینه های بسیار ، به دنبال چه چیزی باشید؟

1. تصویر مکانی سه بعدی

این ویژگی اجازه می دهد تا جلوه های سه بعدی به خروجی استریو تبدیل شود. در حالی که گیمرها بیشترین بهره را از این موضوع می برند ، همچنین غوطه وری را در صدا و تصویر اضافه می کند.

اگر کارت صدای شما دارای تصویربرداری فضایی سه بعدی است ، می تواند صدای فیلم را پردازش کند تا به شما احساس کند در عمل هستید. همچنین می تواند جلوه هایی را به موسیقی شما اضافه کند و احساس گوش دادن در سالن کنسرت را ایجاد کند.

2. فن آوری صدای فراگیر

بلندگوهای فراگیر

اگر سیستم سینمای خانگی 5.1 دارید ، پس به کارت صوتی نیاز دارید که این را پشتیبانی کند. این بلندگوها از پنج بلندگو (یا بیشتر) و ساب ووفر استفاده می کنند تا صدای غوطه وری به شما بدهند.

اگر کارت صدای شما از فناوری صدای فراگیر پشتیبانی نکند ، از سینمای خانگی خود بیشترین بهره را نخواهید برد. اما اگر کارت صدای شما از صدای فراگیر پشتیبانی می کند ، احتمالاً از تصویربرداری فضایی سه بعدی نیز پشتیبانی می کند.

3. پشتیبانی از S / PDIF

اکثر سینماهای خانگی دارای اتصال S / PDIF هستند. S / PDIF مخفف Sony / Phillips Digital Interconnect Format است. در درجه اول توسط سونی و فیلیپس طراحی شده است تا صدای غیر فشرده را با دقت بالا منتقل کند.

اگر می خواهید از این مزیت استفاده کنید ، کارت صدا شما باید دارای یک درگاه S / PDIF باشد تا به سینمای خانگی شما متصل شود.

4. پورت های MIDI

صفحه کلید MIDI به رایانه متصل است

اگر نوازنده هستید و می خواهید سازهای خود را روی رایانه خود ضبط کنید ، باید پورت MIDI داشته باشید. MIDI فقط صدا را ضبط نمی کند. آنها همچنین می توانند دستورالعمل های موسیقی خاصی را ضبط کنند.

به عنوان مثال ، هنگام ضبط موسیقی از طریق پورت MIDI ، نرم افزار MIDI شامل نت ، صدا ، میزان صدا ، ویبراتو ، پان ، سرعت و موارد دیگر خواهد بود. این باعث می شود نوازندگان موسیقی بتوانند جنبه های موسیقی خود را در حین حرکت راحت تر کنند.

کارت های صدا در برابر DAC

DAC به یک هدفون متصل است

همانطور که قبلاً توضیح داده شد ، DAC برای عملکرد هر کارت صدا ضروری است. اما اگر امروز به بازار نگاه کنید ، می توانید DAC های خارجی را نیز بخرید.

DAC در اصل کارت صدای خارجی بدون پردازنده داخلی است. آنها در درجه اول برای انجام تبدیل مستقیم سیگنال دیجیتال به آنالوگ طراحی شده اند.

از آنجا که پردازنده داخلی وجود ندارد ، DAC ها معمولاً به درایور نیاز ندارند. انعطاف پذیر نیز هستند. با گزینه های اتصال مانند USB یا بلوتوث می توانید آنها را به رایانه ، تلفن هوشمند یا بلندگوهای خود متصل کنید.

از طرف دیگر ، کارتهای صدا معمولاً کارتهای داخلی هستند که به اسلات PCIe نیاز دارند. این بدان معنی است که آنها فقط بر روی یک پردازنده مستقل قابل نصب هستند. نمی توانید کارت صوتی را روی لپ تاپ خود نصب کنید ، مگر اینکه مورد خارجی آن را داشته باشید.

یک مزیت قابل توجه کارت صدا نسبت به DAC این است که می تواند صدا را پردازش کند. این بدان معنی است که می توانید از کارت صدا برای افزودن جلوه هایی به صدای خود مانند تنظیمات اکولایزر دیجیتال استفاده کنید.

آیا شما یک صوتی صوتی هستید؟

اکثر افراد صوتی موافقند که کارت صدا برای گرفتن بهترین صدا از رایانه ضروری است. اما مگر اینکه بودجه نامحدود داشته باشید ، باید بهترین تعادل را بین قیمت و کیفیت صدا پیدا کنید. با توجه به قانون کاهش بازده ، گرانترین کارت صدا بهترین صدای گوش را برای شما فراهم نمی کند.


Windows-10-اکولایزر صدا
7 بهترین اکولایزر صدا برای ویندوز 10 برای داشتن صدای بهتر

آیا می خواهید صدای ویندوز را به دلخواه خود تغییر دهید؟ در اینجا بهترین اکولایزرهای صدا برای ویندوز 10 برای انجام این کار وجود دارد.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده