21
آگوست

چگونه می توان برنامه های لینوکس را به راحتی پیدا کرد

یافتن برنامه های لینوکس ساده و پیچیده است. برای چندین دهه ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک مدیر بسته یا فروشگاه برنامه باز کنید و نام برنامه مورد نظر خود را تایپ کنید. انجام شده. آسان.

اما به عنوان یک کاربر جدید لینوکس ، این شانس خوب است که واقعاً نمی دانید به دنبال چه چیزی هستید. و از آنجا که نرم افزار جدید سریعتر ظاهر می شود ، کاربران با تجربه می توانند به راحتی آخرین یافته ها را از دست بدهند. خوشبختانه چندین وب سایت وجود دارد که کار بزرگی را در جهت معرفی برنامه های لینوکس انجام می دهند که قبلاً آنها را ندیده اید.

صفحه اصلی وب سایت Flathub

Flathub یک فروشگاه بزرگ برای برنامه های کاربردی است که حاوی نرم افزاری است که می توانید بدون توجه به توزیع لینوکس خود نصب کنید. برنامه های اینجا در قالب Flatpak موجود است ، که تعدادی از توزیع ها به عنوان قالب جهانی خود برای بسته برنامه سفارشی انتخاب کرده اند.

Fedora Silverblue و Endless OS همه چیز را مانند Flatpak پخش کردند و از نسخه 6.0 ، سیستم عامل ابتدایی در مسیری مشابه حرکت کرده است.

Flathub در درجه اول توسط انجمن GNOME محافظت می شود ، بنابراین در اینجا می توانید برنامه های کاربردی متناسب با دسکتاپ خاص خود را پیدا کنید. با توجه به موقعیت GNOME به عنوان دسکتاپ پیش فرض در اکثر توزیع های لینوکس ، این برای اکثر کاربران مشکلی ایجاد نمی کند.

با این حال ، Flathub به سختی محدود به GNOME است. بسیاری از برنامه های کاربردی در اینجا agnostics رومیزی هستند ، به ویژه بازی ها. Flathub همچنین میزبان تعداد زیادی از برنامه های تجاری ، ثبت شده و معروف مانند Steam ، Discord و Slack است.

نصب برنامه های Flathub

Flathub دستورالعمل های نصب را در بالای صفحه اصلی قرار می دهد. برخی از توزیع ها دارای Flatpak از پیش نصب شده هستند. اگر از GNOME استفاده می کنید ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلیک کنید نصب برای دریافت کالا ، دکمه زیر برنامه را فشار دهید.

اگر از GNOME استفاده نمی کنید ، می توانید دستورالعمل های خط فرمان را دنبال کنید تا Flathub را به لیست منابعی که نمایندگی فروش نرم افزار آنها را بررسی می کند ، اضافه کنید. همچنین می توانید بدون در نظر گرفتن توزیع ، برای نصب و حذف برنامه ها به خط فرمان دسترسی پیدا کنید.

این بسته تخت command با دانستن اینکه به دنبال کدام برنامه هستید ، بسیار عالی عمل می کند ، حتی اگر نام درست را نمی دانید. همچنین می توانید دستورات نصب را مستقیماً از وب سایت کپی و جایگذاری کنید.

صفحه اصلی وب سایت Snap Store

اسنپ ​​استور یکی دیگر از فروشگاه های بزرگ است که انقلابی در یافتن آسان برنامه های لینوکس ایجاد می کند. به عنوان فروشگاه برنامه پیش فرض برای اوبونتو ، محبوب ترین فروشنده لینوکس ، Snap Store به احتمال زیاد ترافیک بیشتری خواهد داشت.

Snap Store از یک قالب snap استفاده می کند که تقریباً در هر توزیع کننده لینوکس کار می کند. این محصول از Canonical ، شرکتی که در پشت اوبونتو قرار دارد ، می آید ، که پوشش گسترده ای را برای کمک و تشویق سایر شرکت ها به راه اندازی نرم افزار لینوکس خود به عنوان یک بسته فوری انجام داده است.

در نتیجه ، Snap Store حاوی مقدار زیادی نرم افزار اختصاصی است. این و دیگر جنبه های طراحی ناگهانی ظاهر فروشگاه را برای علاقه مندان رایگان و منبع باز محدود می کند ، اما این مکان مقصدی عالی برای افرادی است که از سیستم عامل macOS یا Windows استفاده می کنند ، به این امید که ببینند آیا برنامه ای که قبلاً برای لینوکس استفاده شده است یا خیر.

کاربران KDE Plasma همچنین بیشتر برنامه های رومیزی خود را در یک لحظه در دسترس می یابند تا یک بسته مسطح.

نصب برنامه های کاربردی از فروشگاه Snap

یکی هست نصب در گوشه سمت راست بالای صفحه حاوی برنامه مورد نظر شما. وقتی روی این دکمه کلیک می کنید ، منویی ظاهر می شود. کاربران اوبونتو فقط باید دکمه ظاهر شده را لمس کنند ، و آنها را مجبور می کند تا برنامه را در فروشگاه دسکتاپ باز کنند.

اگر از نمایندگی فروش دیگری استفاده می کنید ، این منو شما را به دستورالعمل های نصب snapd که برای نصب snaps مورد نیاز است پیوند می دهد. اگر آماده هستید ، می توانید دستور ارائه شده را کپی و جایگذاری کنید.

صفحه اصلی وب سایت برنامه KDE

پروژه KDE صفحه ای مفید برای فهرست 200 برنامه کاربردی ایجاد شده توسط جامعه ارائه می دهد. این نرم افزار برای KDE Plasma طراحی شده است ، اما می توانید از آن در هر دسکتاپ لینوکس استفاده کنید. برخی از آنها در Windows و macOS نیز موجود است.

اگرچه KDE Plasma پرکاربردترین دسکتاپ در لینوکس نیست ، اما جامعه آن در ایجاد برنامه های کاربردی بیشترین بهره وری را دارد.

دور از بازآفرینی و طراحی مجدد اصول اولیه ، جامعه KDE همچنین دارای برنامه هایی برای عملکردهای پیشرفته تر ، مانند مجموعه های اداری و ابزارهای مختلف ایجاد رسانه است. همچنین KDE Connect برای همگام سازی تلفن و رایانه شما با یکدیگر و Kirogi ، یک برنامه خلبان هواپیمای بدون سرنشین وجود دارد.

سایت KDE برای کمک به دستگاه های تصفیه کننده پلاسما برای یافتن تمام نرم افزارهای طراحی شده مخصوص دسکتاپ خود بسیار عالی است ، زیرا اینها برنامه هایی هستند که بهترین ترکیب را دارند.

نصب برنامه های کاربردی از KDE.org

KDE.org برنامه ها را مستقیماً ارائه نمی دهد. هر برنامه شامل نصب دکمه ای که با فروشگاه برنامه لینوکس شما ادغام می شود ، مانند KDE Discover یا GNOME Software. اگر برنامه ای از مخازن نمایندگی فروش شما در دسترس نیست ، این دکمه نمی تواند برنامه را بارگیری کند.

برنامه های کاربردی که به روش های دیگر قابل دسترسی هستند حاوی دکمه هایی برای سایر روش های توزیع هستند. در زمان نگارش هیچ پیوند Snap Store وجود ندارد ، اما دکمه های بارگیری Flathub اغلب ظاهر می شوند. برنامه آموزشی کودکان GCompris حتی شامل پیوندهایی به F-Droid ، Google Play و Microsoft Store است.

وب سایت برنامه حلقه GNOME

پروژه GNOME همچنین لیستی از برنامه های موجود برای دسکتاپ GNOME را ارائه می دهد. بر خلاف KDE ، که لیستی جامع از برنامه های قدیمی و جدید را ارائه می دهد ، لیست GNOME بیشتر شامل مواردی است که به دستورالعمل های طراحی رایانه فعلی پایبند هستند.

همه چیز از آیکون های برنامه گرفته تا موضوع و طرح در نرم افزار اینجا تا حد زیادی سازگار خواهد بود. اگر به ظاهر و ظاهر GNOME علاقه دارید ، این وب سایت مکان مناسبی است.

کاتالوگ GNOME به اندازه KDE نیست ، همچنین نرم افزاری پیچیده مانند digKam و Kdenlive پیدا نمی کنید. اما تیم GNOME اطلاعات مفیدی را برای هر برنامه ارائه می دهد. علاوه بر پیوندهای بارگیری و صفحات وب مربوطه ، GNOME با قرار دادن نام ها و چهره ها در پشت کد ، شما را با حامیان هر برنامه آشنا می کند.

نصب برنامه های کاربردی از GNOME.org

GNOME در Flathub همه کاره است ، بنابراین هر برنامه ذکر شده حاوی پیوندی به این سایت است. در حال حاضر ، برخی از برنامه های کاربردی GNOME Core تا حدی فهرست نشده اند زیرا هنوز در Flathub در دسترس نیستند. اما در حال حاضر صفحه بسیار جدید است و همه اینها ممکن است به زودی تغییر کند.

AppCenter برای همه؟

صفحات بالا تمام برنامه هایی را که می توانید در اکثر نسخه های لینوکس نصب کنید ، لیست می کند. سایت دیگری در حال جمع آوری لیست است. به عنوان بخشی از کمپین AppCenter for All ، تیم Simple OS در تلاش است تا برنامه های AppCenter را در اختیار سایر توزیع ها قرار دهد.

Appcenter.elementary.io برنامه های کاربردی موجود برای سیستم عامل های اولیه را لیست می کند. برای دسترسی به برخی از آنها در سایر توزیع ها ، می توانید حافظه راه دور AppCenter Flatpak را به سیستم خود اضافه کنید.


تصویر مردی که به صفحه کامپیوتر نگاه می کند
نحوه افزودن مخازن نرم افزار به صورت دستی در لینوکس

اگر می خواهید یا نیاز دارید که مخازن نرم افزار را به صورت دستی به رایانه لینوکس خود اضافه کنید ، در اینجا یک راهنمای گام به گام برای انجام این کار آورده شده است.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده