1
آوریل

چگونه برای عملکرد سریعتر پردازنده رایانه خود را اورکلاک کنیم

شاید در مورد اورکلاک پردازنده چیزی شنیده باشید. اما این واقعاً به چه معناست؟ آیا پردازنده شما توانایی افزایش شگفت انگیز سرعت را دارد؟ آیا ایمن است؟

ما در راهنمای دقیق خود در مورد نحوه اورکلاک کردن پردازنده رایانه برای عملکرد سریعتر به همه این س andالات و موارد دیگر پاسخ خواهیم داد.

بررسی کنید که آیا پردازنده شما می تواند اورکلاک شود یا خیر

چند روش ساده برای فهمیدن اینکه آیا پردازنده شما می تواند اورکلاک شود وجود دارد. ما آن را برای کاربران اینتل و AMD خرد کردیم.

برای اطلاع از مدل پردازنده ویندوز خود ، به این آدرس بروید صفحه کنترل > سیستم و امنیت > سیستم.

در Mac ، تایپ کنید sysctl -a | grep مارک در ترمینال شما برای یافتن نوع سوکت CPU ، به دنبال “[yourCPU] + نوع سوکت ”

مدل پردازنده ترمینال Mac

پردازنده های اینتل

اگر پردازنده اینتل دارید ، بررسی کنید که آیا می توانید با این کار اورکلاک کنید:

 • مدل CPU را بررسی کنید. اگر شامل شود ایکس یا ک (مانند Intel Core i7-4790K) ، به این معنی که می توان آن را اورکلاک کرد.

پردازنده های AMD

اکثر پردازنده های مدرن AMD می توانند اورکلاک شوند. قبل از ادامه ، بفهمید مرتد شماست:

 • همه پردازنده های AM3 + می توانند اورکلاک شوند.

 • پردازنده های سوکت FM2 + با یک ک نام را می توان اورکلاک کرد.

بنابراین ، شما یک CPU دارید که می تواند اورکلاک شود ، اما آیا این بدان معنی است که شما مجبور هستید؟ در حالی که بیشتر اوقات پاسخ مثبت است ، اما همیشه اینطور نیست.

اورکلاک پردازنده شما ، به طور بالقوه تا حد قابل توجهی ، دمای آن را افزایش می دهد. اگر در مصرف بیش از حد پردازنده کار کنید ، ممکن است افت شدیدی در عملکرد داشته باشد. قبل از تلاش برای افزایش عملکرد به 11 اطمینان حاصل کنید که سیستم خنک کننده رایانه شما (و پردازنده) از پس آن برمی آیند

عملکرد پردازنده فعلی خود را اندازه بگیرید

قبل از اورکلاک پردازنده ، باید رکورد دقیقی از عملکرد اساسی پردازنده خود بدست آورید. از این طریق می توانیم سالم بودن آن را تشخیص دهیم. ما با انجام تست های استرس (استاندارد) برای اندازه گیری بار CPU ، دما و موارد دیگر ، این گزارش را به دست خواهیم آورد.

شما می توانید با هر تعداد برنامه شخص ثالث یا نرم افزار خود ، دمای پردازنده خود را کنترل کنید. Core Temp یکی از این ابزارهای رایگان برای نظارت بر دمای پردازنده است (توجه داشته باشید ، هنگام نصب علامت نصب علامت را بردارید). به دمای فعلی توجه کنید.

دمای بیکار CPU سالم هر چیزی زیر 50 درجه سانتیگراد (122 درجه فارنهایت) و در حالت ایده آل زیر 80 درجه سانتیگراد (176 درجه فارنهایت) در طی فعالیتهای شدید مانند بازی ها ، ویرایش فیلم و غیره است.

مرتبط: نحوه بررسی دمای پردازنده رایانه شما

تست استرس CPU را انجام دهید

زمانی که در رایانه نیستید ، یک تا سه ساعت برای انجام تست ها وقت بگذارید. برای بهترین نتیجه ، همه برنامه های پس زمینه (از جمله Google Chrome ، Skype و غیره) را ببندید.

ما در این مثال از Aida64 Extreme برای آزمایش استرس پردازنده خود استفاده خواهیم کرد (هزینه آن 34.99 دلار در هر ماه است ، اما شما می توانید برای رفع نیازهای اورکلاکینگ خود از یک دوره آزمایشی 30 روزه رایگان استفاده کنید) ، اگرچه بسیاری از برنامه های رایگان وجود دارد که آنها این کار را انجام می دهند همان چیز

در اینجا نحوه اجرای تست استرس پردازنده با استفاده از Aida64 Extreme آورده شده است:

 1. راه افتادن آیدا 64 افراطی.

 2. روی نماد گرافیکی که در حال خواندن است کلیک کنید تست پایداری سیستم وقتی نشانگر ماوس را روی آن نگه دارید

 3. در بالا سمت چپ ، علامت همه گزینه های غیر از را بردارید استرس پردازنده.

 4. کلیک شروع کنید پایین سمت چپ. به Aida64 اجازه دهید آزمون ها را انجام دهد ، سپس فشار دهید جلوی خودت را بگیر.

 5. نتایج را مشاهده کنید بخش آمار و صرفه جویی اگر آنها را می خواهید.

aida64 پردازنده فشار شدید

عملکرد PC Benchmark Performance را شروع کنید

هنگامی که تشخیص دادید پردازنده شما به اندازه کافی قدرت اورکلاک دارد ، بیایید عملکرد خود را با یک معیار اندازه گیری کنیم. UserBenchmark ابزاری برای عیب یابی رایگان و با کاربرد آسان است که می توانید برای مقایسه تنظیمات موجود خود استفاده کنید.

 1. راه افتادن UserBenchmark.

 2. کلیک اجرا کن.

 3. معیار را اجرا کنید و نتایج را در مرورگر وب خود مشاهده کنید. یک نسخه از نتایج را نگه دارید تا بدانید که بعد از اورکلاک رایانه ، میزان عملکرد کامپیوتر چقدر بهبود می یابد.

چگونه پردازنده را اورکلاک کنیم

شما آمار مقدماتی خود را دارید و آماده آموختن نحوه اورکلاک کردن رایانه هستید – بیایید شروع کنیم.

لطفا توجه داشته باشید که این فرایند شما را ملزم به راه اندازی مجدد کامپیوتر خود چندین بار می کند. این می تواند بعد از مدتی آزار دهنده باشد – صبور باشید! برنده های پردازنده رایگان به زمانی که می گذارید ارزش دارند.

با صفحه BIOS شروع کنید

برای اورکلاک کردن پردازنده باید وارد رایانه BIOS شوید. با راه اندازی مجدد رایانه و فشار دادن دکمه مشخص شده (معمولاً) می توانید این کار را انجام دهید F2 ، F10 ، یا F11) هر مادربرد کمی متفاوت است ، بنابراین مراقب باشید چه چیزی باعث می شود کلیک کنید.

اورکلاک اتوماتیک چطور؟

برخی از برد ها دارای گزینه های اورکلاک اتوماتیک هستند. اورکلاک اتوماتیک (یا OC Level ، Game Boost) از نظر عملکرد معمولاً چیز زیادی اضافه نمی کند. تقریباً همیشه بهتر است که سطح خود را تنظیم کنید.

ضریب پردازنده خود را تغییر دهید

ابتدا اجازه دهید ضریب پردازنده را تنظیم کنیم (یا نسبت پردازنده)

این سرعت اصلی ساعت داخلی رایانه شما را تحت تأثیر قرار می دهد (که معمولاً روی 100 مگاهرتز تنظیم می شود). این سرعت ساعت داخلی را در ضرب پردازنده ضرب کنید تا سرعت کل ساعت اندازه گیری شود (100 38 38 = 3.8 گیگاهرتز).

تنظیمات اورکلاکینگ MSI BIOS

این ضریب را به تکرارهای کوچک افزایش دهید. هرچه آن را بالاتر ببرید ، داغتر می شود و باعث بی ثباتی و آسیب احتمالی قطعات در دمای شدید می شود.

پس از افزایش سرعت یک هسته ، می توانید سعی کنید سرعت هسته های دیگر را افزایش دهید. هرچه ضرایب اساسی بیشتری را بلند کنید ، گرمای بیشتری نیز در دستگاه تولید می شود. شما باید در این مورد دقیق باشید ، فقط در مراحل بسیار کوچک ضریب را بالا می برید و سیستم خود را برای افزایش گرما و پایداری بین مراحل مختلف آزمایش می کنید.

تنظیمات جدید را ذخیره کرده و رایانه را دوباره راه اندازی کنید. برای بررسی عملکرد و پایداری پردازنده ، معیار دیگری را اجرا کنید ، سپس به بخش بعدی بروید.

ولتاژ پردازنده را افزایش دهید

افزایش ضرب تنها اولین قدم است. اکنون باید ولتاژ پردازنده را افزایش دهیم. این عنوان است ولتاژ CPU ، ولتاژ هسته CPU ، CPU Vcore ، CPU VCCIN ، یا تغییرات کوچکی از منوی BIOS.

مرتبط: خطاهای رایجی که به مادربرد شما آسیب می رساند یا از بین می برد

همانند ضریب اساسی ، این عدد را به آرامی افزایش دهید. معمولاً روی Auto یا 1.25 تنظیم می شود ، بنابراین ابتدا سعی کنید روی 1.4 تنظیم کنید و ببینید آیا کارها به نرمی پیش می روند. برای افزایش دامنه چند برابر CPU که در دسترس شماست ، می توانید از اینجا بیشتر افزایش دهید.

با افزایش تدریجی ضریب پردازنده و ولتاژ پردازنده ، حداکثر عملکرد دستگاه خود را پیدا خواهید کرد.

پس از ذخیره تنظیمات ، کارتان تمام شد! شما می دانید که چگونه CPU را اورکلاک کنید.

یک مشکل مشترک با اورکلاک و نحوه رفع آنها

اورکلاک پردازنده بدون مشکل و خطری نیست. در اینجا برخی از مشکلات رایج اورکلاک و اینکه چگونه می توانید بر آنها غلبه کنید آورده شده است.

کامپیوتر من هنوز یخ می زند

شما احتمالاً ضریب خود را بالاتر از ولتاژ خود تنظیم کرده اید. جستجوی اینترنتی را برای “کامل کنید[myCPU Model] + ولتاژ مطمئن “برای یافتن حد مجاز ولتاژ برای تراشه خود. اگر مجالی برای افزایش ایمن ولتاژ دارید ، این کار را انجام دهید. این معمولاً به رفع مشکل انجماد می پردازد.

اگر متوجه شدید که به حداکثر سطح ولتاژ توصیه شده رسیده اید ، باید ضریب CPU خود را پایین بیاورید تا با محدودیت های عملکرد سیستم نزدیکتر باشد. همچنین بهتر است ولتاژ پردازنده را دقیقاً زیر حداکثر کاهش دهیم تا عمر آن افزایش یابد.

رایانه من بیش از حد گرم می شود (طرفداران قوی هستند)

خنک کننده شما نمی تواند گرمای تولید شده توسط اورکلاک کردن رایانه شما را کنترل کند. پردازنده و ضرب ولتاژ را آزاد کرده و دستگاه را مجدداً راه اندازی کنید. شما موفق خواهید شد ، اما دستگاه شما گرمای زیادی تولید نخواهد کرد.

مرتبط: دمای کار رایانه: چقدر گرم است؟

برنامه های من خراب می شوند

تنظیمات اورکلاکینگ رایانه شما را بی ثبات می کند. به منوی BIOS برگردید و یا در صورت ایمن بودن سطح ولتاژ پردازنده را افزایش دهید یا ضریب پردازنده را آزاد کنید تا سیستم به یک سطح عملیاتی سالم بازگردد.

رایانه بازی خود را ارتقا دهید

اکنون که می دانید چگونه CPU خود را اورکلاک کنید ، ممکن است در بازار سخت افزارهای بهتری باشید – به هر حال ، تنها چیزی که بهتر از اورکلاک پردازنده فعلی شما است ، بهتر شدن اورکلاک است. اما کدام یک را باید انتخاب کنید: اینتل یا AMD؟


ویژگی پردازنده گرافیکی Intel در مقابل AMD
AMD در مقابل اینتل: بهترین پردازنده بازی کدام یک است؟

اگر در حال ساخت یک کامپیوتر مخصوص بازی هستید و بین پردازنده های AMD و Intel درگیر شده اید ، وقت آن است که بفهمید کدام پردازنده برای سیستم عامل بازی شما بهترین است.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.