رفتن به نوشته‌ها

پارادوکس طراحی چیست؟

آیا تاکنون دستگاه جدید یا نرم افزاری به روز شده دریافت کرده اید و از خود پرسیده اید که چرا استفاده از یک ویژگی در واقع دشوارتر است؟ فقط شما نیستید و دلیلی هم برای آن وجود دارد.

ما دوست داریم که دستگاه ها و برنامه های ما از ویژگی های بسیاری برخوردار باشند ، اما هرچه ویژگی های بیشتری داشته باشد انجام کارهای واقعی خود بدتر است.

پارادوکس طراحی چیست؟

“پارادوکس طراحی” یا “پارادوکس فناوری” این ایده است که در برهه ای از عمر دستگاه ، به حداکثر قابلیت استفاده می رسد و سپس به سادگی پیچیده تر می شود. دون نورمن ، مدیر آزمایشگاه طراحی در دانشگاه سن دیگو ، در کتاب 2013 خود ، طراحی همه چیز ، به طور خلاصه به شرح زیر است:

“همان فناوری که با ارائه ویژگی های بیشتر در هر دستگاه زندگی را ساده می کند ، زندگی را نیز پیچیده تر می کند ، یادگیری دستگاه را سخت تر می کند ، استفاده از آن را دشوارتر می کند. این پارادوکس تکنولوژی و چالش طراح است.”

نورمن به پارادوکس طراحی اعمال شده بر روی سخت افزار علاقه خاصی داشت ، اما همین پدیده می تواند با نرم افزار توسعه یابد. شما ممکن است تکرار مورد علاقه خود از Microsoft Word را با لذت بخاطر بسپارید ، یا ممکن است زمانی را به یاد بیاورید که کاربران اسنپ چت به معنای واقعی کلمه درخواست فراخوانی یک به روزرسانی را دارند زیرا استفاده از این ویژگیها را دشوارتر می کند.

چه اتفاقی می افتد که فناوری بیش از حد پیش رود

نمونه های بسیاری از اشتباه فنی از طریق پارادوکس طراحی وجود دارد. نورمن از مثال ساعت استفاده می کند. روزگاری ، ساعت ها با یک رابط کاربری یک کار انجام می دادند. اکنون ساعت می تواند زمان ، تاریخ و سال را نمایش دهد. این می تواند به عنوان یک ساعت زنگ دار یا کرونومتر و غیره عمل کند. اما تعداد کمی از مردم می دانند که چگونه از این ویژگی ها استفاده کنند ، چه برسد به اینکه بدون کمک زمان را تعیین کنند.

اتومبیل ها نمونه بارز دیگری هستند. در حالی که برخی از افراد هنوز می توانند روغن خود را تغییر دهند ، با پیچیدگی بیشتر فناوری از لحاظ اتومبیل ، فرهنگ “نوع خودرو” به طور فزاینده ای در معرض خطر قرار می گیرد. بخشی از آن شامل ویژگی های جدید است که برخی از آنها فعالانه برای کسب درآمد دنبال می شوند ، اما همه اینها یک پارادوکس طراحی است.

مرتبط: برنامه ها و سایت های اساسی برای دارندگان خودرو برای صرفه جویی در هزینه و حل مشکلات

تلفن ها نیز مقصر معمول هستند. به همه مواردی فکر کنید که شخصی را در جیب خود تایپ کرده اید یا سلفی تصادفی گرفته اید زیرا طراحان می خواهند دستگاه هایی را با دکمه های کمتری که کارهای بیشتری انجام می دهند ساده کنند. البته اسکنر اثر انگشت عالی است اما خاموش کردن تلفن هنگام جستجوی کلیدهایتان آزار دهنده است.

وقتی طراحی باعث صرفه جویی در روز می شود

البته همه فناوری ها قربانی پارادوکس طراحی نمی شوند. اگرچه ممکن است از برخی عناصر سخت افزاری تلفن های هوشمند شکایت داشته باشیم ، اما نمی توان از این امر جلوگیری کرد که یک تلفن هوشمند متوسط ​​امروزه می تواند بیش از یک رایانه معمولی که بسیاری از ما با استفاده از آن رشد کرده ایم ، کار کند.

فناوری می تواند از پارادوکس طراحی ، از طریق طراحی خوب ، جلوگیری کند. تکامل توابع قابل استفاده مانند رابط کاربری گرافیکی می تواند به یک فناوری اجازه دهد هر تعداد عملکرد را انجام دهد بدون اینکه جهت یابی آن بسیار دشوار شود.

اما آیا وقتی فن آوری خوب خراب شود می توانید کاری انجام دهید؟

مرتبط: رابط کاربری گرافیکی؟ رابط کاربری گرافیکی چیست؟

برای جلوگیری از پارادوکس طراحی چه کاری می توانید انجام دهید

برای جلوگیری از پارادوکس طراحی چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید. اینکه چه چیزی برای شما بهتر کار می کند بستگی به ارتباط شما با فناوری مورد استفاده شما دارد.

تا جایی که می توانید دستگاه ها و نرم افزارها را پیوست کنید

یک راه حل این است که تا می توانید با دستگاه ها ارتباط برقرار کنید. تهیه یک گوشی جدید وسوسه انگیز است فقط به این دلیل که یک گوشی جدید منتشر شده است. هنوز هم نگه داشتن یک دستگاه در صورت نیاز به دستگاه جدید ، از نظر اقتصادی و مسوولیت بیشتری از نظر محیط زیست دارد.

حتی در صورت نیاز به دستگاه جدید ، در نظر داشته باشید که در همان سازنده باقی بمانید. حتی وقتی دستگاه های جدید به بازار عرضه می شوند ، تولیدکنندگان تمایل دارند به چنین طرح های طراحی پایبند بمانند. این می تواند به جای پرش از موتورولا به سامسونگ یا سامسونگ به وان پلاس ، آسان تر از مثلاً یک تلفن سامسونگ به گوشی دیگر را ارتقا دهید.

در سمت نرم افزار ، نمی توان چیز زیادی در مورد ضمیمه کردن یک تکرار خاص یا یک سیستم عامل گفت. ما قبلاً می توانستیم به صورت نامحدود از بروزرسانی ها استفاده کنیم ، اما اکنون که بیشتر سیستم عامل ها به یک مدل اشتراک تبدیل شده اند ، ما به اندازه زمان (یا اینکه) به روزرسانی می کنیم گزینه دیگری نداریم.

بیشتر از طراحی خودتان کار کنید

گزینه دیگر این است که بیشتر در جنبش های DIY ، منبع باز و حقوق تعمیر شرکت کنید. این حرکات باعث درک بهتر سخت افزار و نرم افزار می شوند تا بتوانید کنترل بیشتری بر دستگاه ها و حتی سیستم عامل های خود داشته باشید.

گروه های نرم افزاری مانند لینوکس و GitHub و گروه های سخت افزاری مانند Arduino و Raspberry Pi می توانند نقطه شروع بسیار خوبی ارائه دهند.

کار با فناوری را بیاموزید

یک رویکرد کمتر سرگرم کننده ، اما بالقوه عملی تر ممکن است مطالعه اصول طراحی باشد. دستگاه ها و رابط ها با این انتظار طراحی شده اند که کاربران به روشی خاص رفتار می کنند و در صورت رفتارهای متفاوت کاربران ، مشکلات کاربردی بوجود می آیند.

حرکات DIY و منبع باز به ما امکان می دهد که فناوری را مطابق الگوهای رفتاری خود شکل دهیم. این می تواند قدرتمند باشد ، اما برای اکثر ما آسان تر و سریعتر است که فقط یاد بگیرند چگونه در واقع از فناوری استفاده کنند. درک چگونگی انتظار طراحان از تعامل شما با فناوری می تواند تعامل این فناوری را آسان کند.

منظور از این مجموعه “پیچیده” نیست

مردم اغلب در مورد گذشته به عنوان “زمان ساده تر” صحبت می کنند. این ممکن است تا حدی به دلیل ساده تر بودن فناوری باشد. با این حال ، فناوری پیچیده لازم نیست که یک فناوری پیچیده باشد.

متأسفانه ، پارادوکس طراحی اغلب حداقل برای مدتی زندگی ما را دشوار می کند. اما درک بهتر از این فناوری باید به شما کمک کند تا در روند طراحی بر سکسکه غلبه کنید.

اعتبار تصویر: Ignat Gorazd / Flickr


طراحی UI در مقابل UX
چه تفاوتی بین طراحی UI و UX وجود دارد؟

طراحی UI و UX معمولاً به جای هم استفاده می شوند ، اما این دو حرفه بسیار متفاوت هستند.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.

منتشر شده در بلاگ

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید