رفتن به نوشته‌ها

واقعیت افزوده (XR) چیست و چگونه کار می کند؟

ما در عصر دیجیتالی زندگی می کنیم که دنیای مجازی و فیزیکی به هم می پیوندند. تجربه های غوطه وری که در فیلم های علمی تخیلی مورد علاقه خود دیده ایم ، اکنون به واقعیت تبدیل شده اند – همه اینها به لطف واقعیت گسترده (XR) است. تصور کنید زندگی در دنیای آینده نگرانه که تجربیات مجازی بخشی از زندگی ماست چگونه خواهد بود.

در این مقاله ، ما بررسی خواهیم کرد که XR چیست و تأثیر آن را بر جهان ما شرح می دهیم.

واقعیت افزوده (XR) چیست؟

XR به استفاده از فن آوری های غوطه وری اشاره دارد که واقعیت را گسترش می دهند و دنیای فیزیکی و مجازی را متحد می کنند. XR اصطلاحی کلی است که شامل واقعیت مجازی (VR) ، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت ترکیبی (MR) است.

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی (VR) به شما امکان می دهد در یک محیط سه بعدی مصنوعی با استفاده از دستگاه های الکترونیکی مانند هدست VR ، کنترل کننده و دستکش تعامل داشته باشید. Oculus Quest 2 ، یک سیستم سرگرمی چندرسانه ای VR ، یکی از معروف ترین راه حل های VR در بازار است.

نمونه ای از تجربه VR از طریق بازی Batman: Arkham VR است. این بازی شما را در دنیایی مجازی غرق می کند ، جایی که احساس می کنید در حال حل رمز و رازهایی از جنایات واقعی هستید.

واقعیت افزوده

واقعیت افزوده

واقعیت افزوده (AR) تعامل بین تجربه مجازی و دنیای واقعی را توصیف می کند. با تصاویر ، انیمیشن یا متن ، محیط واقعی را بهبود می بخشد. از طریق عینک های هوشمند AR ، تبلت ها و تلفن های هوشمند قابل آزمایش است.

به عنوان نمونه ای از تجربه AR ، فیلترهای Snapchat هستند که به عکس های شما یک حالت دیجیتالی – مانند کلاه یا عینک – اضافه می کنند. AR در بین تمام فن آوری های XR بیشترین پذیرش را دارد. این امر عمدتا به این دلیل است که به کمترین پردازش و ویژگیهای رایج ترین دستگاهها نیاز دارد.

واقعیت آمیخته

واقعیت آمیخته

واقعیت مخلوط (MR) ترکیبی بین VR و AR است. هدف آن پر کردن شکاف بین جهان مجازی و گسترده است. این دنیای دیجیتال و دنیای واقعی را در یک محیط ترکیب می کند تا همزمان و با هم در تعامل واقعی باشند. این را می توان از طریق هدفون های MR مانند Microsoft HoloLens تجربه کرد.

نمونه ای از تجربه MR ادغام مایکروسافت با HoloLens و Skype است. این تجربه به شما امکان می دهد یک جلسه Skype را مانند یک جلسه فیزیکی احساس کنید. به شما امکان می دهد با ضربه زدن روی شبیه سازی با دست خود ، به طور مجازی جلسه Skype خود را کنترل کنید.

بهترین صنایع تبدیل شده توسط XR Technology

بازار XR به سرعت در حال رشد است. در اینجا بهترین صنایعی است که توسط فناوری XR تغییر شکل داده اند:

خرده فروشی و بازاریابی

بخش خرده فروشی با اجازه دادن به مشتریان برای آزمایش کالاهایی که در راحتی در خانه های خود دارند ، هوشمندتر می شود. WatchBox AR را تصویب کرده است تا به مشتریان خود این امتیاز را بدهد که ساعت های مجازی مچ دست خود را امتحان کنند. شرکت سوئدی مبلمان IKEA برنامه IKEA Place AR را راه اندازی کرده است. این به مشتریان امکان می دهد مبلمان مجازی را با استفاده از فناوری AR در تلفن های هوشمند خود در خانه های خود قرار دهند.

آموزش و پرورش

XR به افراد امکان می دهد در یک محیط امن و مجازی آموزش ببینند و آموزش ببینند و جان آنها را به خطر نیندازند. پزشکان ، آتش نشانان و خلبانان می توانند سناریوهای خطرناک را با حداقل خطر و هزینه کمتر شبیه سازی کنند. تجربه ای که به دست می آورند به آنها کمک می کند تا آماده کنار آمدن با شرایط واقعی با سهولت شوند.

به عنوان مثال ، تفنگداران دریایی ایالات متحده سیستمی را برای غوطه وری پیشرفته مربیان تیم ایجاد کرده اند. این مورد با استفاده از هدفون HoloLens MR مایکروسافت ایجاد شده است. این سیستم اثرات قدرت شلیک و دشمنان را در یک محیط مجازی اضافه می کند. این امر به بهبود بهره وری سربازان کمک می کند و آنها را برای نبردهای واقعی آماده می کند.

ویژگی

راه حل های XR به آژانس های املاک و مستغلات اجازه می دهد تا کاربران را در تورهای مجازی بفرستند. این امر باعث می شود شما مجبور به گشت و گذار در خانه ها بدون بازدید فیزیکی از سایت شوید. مستاجران یا خریداران بالقوه در عمل می توانند به راحتی از بسیاری از مکانها بازدید کنند و شخصاً تصمیم بگیرند مکانهایی را که ارزش بازدید دارند ، داشته باشند.

سرگرمی

بازی های VR را تجربه کنید

صنعت سرگرمی از فناوری XR استفاده می کند تا تجربه عظیمی را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد. XR با قرار دادن شما در یک محیط مجازی که یک تجربه همهجانبه را به شما می دهد ، بازی های ویدیویی را افزایش می دهد. XR می تواند سایر رویدادهای سرگرمی مانند نمایشگاه ها و اجرای موسیقی زنده را تقویت کند.

چالش های فناوری XR

کسانی که فناوری های XR را توسعه می دهند با چالش هایی روبرو هستند. این شامل:

مسائل مربوط به حریم خصوصی داده ها

فناوری های XR اطلاعات شخصی دقیق را جمع آوری و پردازش می کنند. این می تواند داده هایی در مورد آنچه شما انجام می دهید ، آنچه که تماشا می کنید و حتی احساسات شما باشد. اگر این داده ها به دست مجرمان اینترنتی بیفتد ، این می تواند تهدیدهای جدی باشد. به همین دلیل ، توسعه دهندگان فناوری XR در مورد انطباق با تمام الزامات محافظت از داده با چالش بزرگی روبرو می شوند.

هزینه ها

هزینه اجرای فناوری XR زیاد است که سرمایه گذاری در آن را برای بسیاری از شرکت ها دشوار می کند. فناوری های AR مانند فیلترهای شبکه های اجتماعی در حال حاضر برای هر کاربر تلفن هوشمند ارزان و مقرون به صرفه است. با این حال ، فناوری های واقعیت مجازی و ترکیبی به تجهیزات نسبتاً گران قیمت نیاز دارند.

طراحی و توسعه دستگاه های XR

طراحی برخی از دستگاه های XR چالش هایی را برای کاربران مختلف ایجاد می کند. به عنوان مثال ، دستگاه های VR و MR مستقر در سر اغلب برای استفاده طولانی مدت بسیار سنگین و ناخوشایند هستند. همچنین شناخته شده است که دستگاه ها باعث خستگی چشم و درد می شوند.

توسعه فن آوری های XR نیز هنوز باید بهبود یابد. به عنوان مثال ، Microsoft HoloLens را می توان با اشاره و دستورات صوتی کنترل کرد. با این حال ، کنترل های اشاره فقط به دو حرکت دست محدود می شوند.

آینده XR

دستگاه های آینده نگر XR یک تجربه شخصی و یکپارچه را فراهم می کنند. این دستگاه ها به شما امکان می دهند با استفاده از اتصال به اینترنت از راحتی خانه در رویدادها شرکت کنید. این همان تجربه ای را به شما می دهد که هنگام حضور در یک کنسرت واقعی یا یک رویداد ورزشی تجربه خواهید کرد.

XR به تبلیغات خارج از خانه (OOH) و تلفن همراه امکان ایجاد تبلیغات کاملاً شخصی را می دهد. هنگام راه رفتن یا رانندگی در مناطق خاص ، صفحه های دیجیتال OOH تبلیغات بی نظیری را از طریق دستگاه های دیجیتال پیشرفته برای شما ارسال می کنند.

در سالهای آینده ، روند جدیدی در ایجاد شبیه سازی های آموزش مجازی برای آمادگی در برابر بحران آب و هوا دیده می شود. علاوه بر این ، XR با ایجاد فضاهای مجازی که مردم بتوانند به راحتی آن را یاد بگیرند ، آموزش تعاملی محیطی را ارائه می دهد.

ما همچنین می توانیم همگرایی تلفن های هوشمند ، هدفون های VR موبایل و عینک های AR را در یک XR استفاده کنیم. چنین دستگاهی می تواند جایگزین تمام صفحه های دیگر مانند تلفن های هوشمند و تلویزیون های هوشمند شود.

تعریف مجدد واقعیت با فناوری XR

فناوری XR بهره وری بسیاری از صنایع مانند خرده فروشی ، سرگرمی و غیره را افزایش می دهد. بسیاری از پیشرفت ها و برنامه ها هنوز با XR کشف نشده است. به نظر می رسد که ما به سمت عصری می رویم که تشخیص آن از تجربیات واقعی و واقعی دشوار خواهد بود.

دستگاه های XR در آینده جمع و جورتر و مقرون به صرفه تر می شوند. با پیچیدگی و گسترش این فناوری ، احتمالاً در صنایع بیشتری نیز به کار گرفته خواهد شد.


بهترین برنامه ها
8 برنامه واقعیت افزوده آینده که باید ببینید تا باور کنید

به دنبال برنامه های منحصر به فرد واقعیت افزوده هستید؟ این برنامه های عالی Android و iPhone AR را بررسی کنید تا هم اکنون آن را تجربه کنید.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.

منتشر شده در بلاگ

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید