2
آگوست

نحوه نمایش میزان استفاده از دیسک در لینوکس با دستور du

آیا می خواهید میزان مصرف دیسک را در سیستم لینوکس خود بررسی کنید؟ در اینجا نحوه استفاده از du analyzer برای استفاده از دیسک خط فرمان برای لینوکس آورده شده است.


اگر رایانه شما کند کار می کند یا هنگام نصب به روز رسانی و نرم افزار با مشکل روبرو هستید ، به احتمال زیاد فضای دیسک شما تمام می شود. مناسب از جانب این دستور باعث می شود کاربران لینوکس در مورد مصرف دیسک مطلع شوند و در صورت لزوم ارتقا دهند.

اما دقیقاً چگونه این دستور را در لینوکس صادر می کنید؟ بیایید دریابیم.

مفروضات

برای اینکه بتوانید از دستور du استفاده کنید ، باید موارد زیر را داشته باشید:

  • سیستم مبتنی بر لینوکس

  • ترمینال لینوکس یا خط فرمان

  • حساب کاربری با حقوق sudo یا root

توجه داشته باشید: سودو در لینوکس به معنی “superuser do” است. Superuser بالاترین سطح مجوز را دارد و می تواند هرگونه فرمان اداری را اجرا کند.

مطالب مرتبط: نحوه افزودن کاربر به لیست Sudoers در لینوکس

نحوه استفاده از دستور du

دستور du استفاده از دیسک را نشان می دهد. با استفاده از آن بدون هیچ گونه گزینه ای ، هر پوشه و زیر پوشه موجود در فهرست کار فعلی را بصورت بازگشتی بررسی می کند. برای استفاده اولیه از دستور du ، کافی است پنجره ترمینال را باز کنید ، تایپ کنید از جانب، و اعتصاب می کند وارد.

du

خروج:

لینوکس از دستور

خروجی میزان استفاده از دیسک و مسیر هر دایرکتوری را به همراه کل استفاده از دیسک فهرست اصلی نشان می دهد. علاوه بر دستور du ، لینوکس دارای چندین آنالیز کننده دیسک دیگر مانند gdu است که می تواند میزان استفاده از دیسک را برای شما نمایش دهد.

چندین گزینه فرمان

با استفاده از گزینه های مختلف می توان به راحتی این دستور را افزایش داد. در اینجا چند پرچم اساسی وجود دارد که می توانید با du استفاده کنید:

نمایش خروجی با فرمت قابل خواندن

به طور پیش فرض ، خروجی تولید شده توسط دستورات لینوکس چندان کاربر پسند نیست و تعیین اندازه دیسک با نگاه کردن به خروجی مشکل است. برای خواندن فرمان برای شخص ، وارد کنید تو با و اعتصاب می کند وارد.

du -h

خلاصه اندازه دایرکتوری را بگیرید

دستور du اطلاعات زیادی را در رابطه با فایل نشان می دهد ، وقتی همه آنچه که سعی می کنید اندازه دایرکتوری خود را بفهمید ممکن است گیج کننده باشد. برای نمایش کل اندازه دایرکتوری ، از -s پرچم با فرمان -s پرچم یعنی خلاصه کنید.

du -s

نمایش اندازه فهرست در کیلوبایت (کیلوبایت) یا مگابایت (مگابایت)

شما همچنین می توانید میزان استفاده از دیسک را در کیلوبایت یا مگابایت نمایش دهید. برای رسیدن به این هدف ، فقط استفاده کنید پرچم برای کیلوبایت، و پرچم برای مگابایت.

du -k
du -m

نمایش میزان استفاده از دیسک پس از تغییر سیستم

برای نشان دادن میزان استفاده از دیسک پس از ایجاد تغییر در سیستم لینوکس خود ، از آن استفاده کنید -زمان پرچم با دستور پیش فرض

du --time

خروج:

فرمان linux -time

مطالب مرتبط: چگونه می توان سلامت باتری لپ تاپ خود را در لینوکس بررسی کرد

نظارت بر میزان استفاده از دیسک در لینوکس

Du یک دستور جهانی برای کاربران لینوکس است ، زیرا دارای گزینه های بی شماری است. اگر ردیابی استفاده از دیسک برای شما مهم است ، دستور du باید در بالای زرادخانه دستورات لینوکس شما باشد.

لینوکس به کاربر فوق العاده اجازه می دهد در هر زمان به هر کاربر دسترسی اداری بدهد. حتی می توانید نام کاربری و سایر اطلاعات حساب مرتبط با حساب کاربری لینوکس را تغییر دهید.


تغییر اطلاعات کاربر در لینوکس
نحوه تغییر نام کاربری و سایر جزئیات حساب لینوکس

آیا نیاز به تغییر نام کاربری و فهرست اصلی در لینوکس دارید؟ در اینجا نحوه تغییر نام کاربری ، نامهای نمایش داده شده و نام فهرستها آورده شده است.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده