26
جولای

نحوه نصب RAM در کامپیوتر ، مرحله به مرحله

رایانه های مدرن پر از اجزای متنوعی هستند. RAM یا حافظه دسترسی تصادفی یکی از مهمترین قسمتهای رایانه شماست و بدون آن کارکرد دستگاه برای شما امکان پذیر نیست.

یادگیری نحوه به روزرسانی RAM کاری است که هر کاربر رایانه می تواند انجام دهد و هنگامی که بفهمید چه کاری انجام می دهید ، کار فوق العاده آسان است. این راهنما نحوه نصب RAM را به شما نشان می دهد و به شما راهنمایی برای انتخاب بهترین به روزرسانی RAM برای رایانه می دهد.

RAM چیست؟

قبل از اینکه بفهمید RAM کامپیوتر شما به چه دلیل مسئول است ، منطقی است که ابتدا در مورد پردازنده مرکزی خود تحقیق کنید. پردازنده های رایانه ای مدرن می توانند هر ثانیه میلیاردها محاسبه انجام دهند ، اما آنها معمولاً یک حافظه پنهان داخلی کوچک دارند که نمی تواند داده های زیادی را ذخیره کند.

این شامل RAM (حافظه دسترسی تصادفی) است. با عملکرد حافظه موقت که توسط پردازنده شما قابل دسترسی است ، RAM به میزان قابل توجهی سرعت انجام عملیات را افزایش می دهد.

این توضیح کاملاً اساسی است ، اما واقعاً سطح نقش RAM را در رایانه شما خراش می دهد. ما یک مقاله عالی داریم که اگر می خواهید با جزئیات بیشتر در مورد حافظه دسترسی تصادفی بیشتر بدانید ، می توانید آن را بخوانید.

مرتبط: راهنمای سریع و کثیف حافظه RAM: آنچه باید بدانید

ارتقا RAM را انتخاب کنید

رم Trident Z DDR4

اگر قبلاً ارتقا حافظه RAM را انتخاب نکرده اید ، چند عامل مختلف وجود دارد که باید هنگام خرید یک جز component از این دست در خاطر داشته باشید. شما باید بسیار مراقب باشید. همه بسته های RAM با دستگاه شما کار نمی کنند.

  • سازگاری اسلات DIMM: اسلات های DIMM کانکتورهای مادربرد شما هستند که می توانند حافظه های RAM شما را در خود نگه دارند. چندین نسل از اسلات های DIMM در طول این سال ها در دسترس بوده است ، بیشتر مادربردهای مدرن اسلات های DDRM DDR4 را در خود جای داده اند. RAM با یکدیگر سازگار نیست و این بدان معنی است که شما باید مطمئن شوید که اسلات های شما با RAM خریداری شده مطابقت دارد.
  • سازگاری مادربرد: همراه با نوع شکافهایی که مادربرد شما دارد ، باید سرعت رم خریداری شده را نیز در نظر بگیرید. این در مگاهرتز اندازه گیری می شود و شما می توانید در کتابچه راهنما متوجه شوید که مادربرد شما از چه سرعتی می تواند برآید.
  • در دسترس بودن اسلات DIMM: در بیشتر مادربردهای مدرن چهار اسلات RAM موجود است ، اگرچه برخی فقط دو و برخی دیگر هشت پلاس دارند. شما باید کیت ارتقا RAM را انتخاب کنید تا در مادربوردی که از قبل دارید جای گیرد.
  • ظرفیت RAM: کیت های RAM در اندازه های مختلف موجود هستند. مادربرد شما محدودیتی در میزان حافظه رم قابل استفاده دارد اما شما برای به حداکثر رساندن بازده خود همیشه نیازی به رسیدن به این حد ندارید. ما یک مقاله عالی داریم که به شما کمک می کند میزان واقعی RAM را در واقع درک کنید.

با همه اینها که در راه است ، وقت آن است که یاد بگیرید چگونه RAM را به رایانه خود اضافه کنید.

مرتبط: سامسونگ از ماژول RAM 512 GB DDR5 مبتنی بر HKMG رونمایی کرد

نحوه نصب یا ارتقا RAM

نقاط تماس RAM

یادگیری نحوه نصب RAM احتمالاً ساده ترین روشی است که می توانید با سخت افزار رایانه خود طی کنید. دیگر نیازی به بازی با پیچ یا کابل نخواهید بود ، و همه کارها را می توانید در عرض چند دقیقه انجام دهید و بدانید که چه کاری انجام می دهید.

با تصاویر زیر می توانید یک فرآیند گام به گام پیدا کنید که نحوه نصب دقیق RAM را در زیر نشان می دهد.

ایمنی هنگام نصب RAM

ایمنی هنگام کار با سخت افزار رایانه بسیار مهم است. شما باید مطمئن شوید که مال شماست رایانه خاموش و خاموش است قبل از اینکه به هر چیزی در داخل دست بزنید ، اما باید خودتان را زمین بزنید.

این را می توان با لمس قسمت بیرونی منبع تغذیه هنگام روشن یا استفاده از آن ، به دست آورد مچ دست / پد آنتی استاتیک همانطور که مراحل را طی می کنید. مطمئناً هنگام کار بر روی دستگاه خود باید از اجزایی مانند خازن ها اجتناب کرده و آنها را لمس کنید.

مرحله 1: کتابچه راهنمای مادربرد را بخوانید

هنگامی که بیش از یک RAM در دستگاه خود دارید ، می توانید با روشن کردن عملکرد آن را بهبود بخشید حالت های دو یا چهار کاناله. برای رسیدن به این هدف ، باید از اسلات های DIMM صحیح استفاده کنید.

دفترچه راهنمای مادربرد به شما می گوید که کدام یک از اسلات های شما از این طریق متصل می شوند ، اما معمولاً از پلاستیک یکسانی نیز برای سهولت کار استفاده می شوند. ما حافظه دو کاناله را نصب می کنیم و از اسلات های نشان داده شده در مرحله بعدی استفاده خواهیم کرد.

مرحله 2: RAM قدیمی خود را حذف کنید (اختیاری)

اگر RAM را قبلاً نصب کرده اید ، اگر می خواهید با ارتقا RAM آن را کاملاً جایگزین کنید ، لازم است آن را حذف کنید. این را می توان از فشار دادن زبانه ها در دو انتهای شکاف های DIMM تا زمانی که میله ها بیرون بیایند.

مرحله 3: اسلات های DIMM خود را باز کنید

راهنمای شکافهای DIMM

بیشتر مادربردها دارای اسلات DIMM بسته هستند ، به این معنی که قبل از ادامه کار باید آنها را باز کنید. زبانه های کوچک در هر انتهای اسلات های DIMM شما می توانند باشند فشار داده، و این تمام کاری است که شما باید برای باز کردن آنها انجام دهید.

در بعضی موارد ، فقط باید این کار را در یک انتهای شیار DIMM انجام دهید. حافظه DDR4 اغلب فقط در دسترس است بخشی که می تواند منتقل شوددر حالی که عوامل شکل قدیمی تر ، مانند DDR3 ، در هر دو انتها باز خواهد شد.

مرحله 4: RAM خود را مرتب کنید

شکاف RAM را مرتب کنید

RAM فقط در یک جهت قابل نصب است و باید قبل از اقدام به نصب ، مطمئن شوید که آن را به درستی مرتب کرده اید. خواهد داشت فرورفتگی کمی در مخاطبین وجود دارد از RAM شما می چسبد مربوط به یک مانع کوچک است در داخل شیار DIMM به شما نشان می دهد که آن را در کدام جهت نصب کنید.

مرحله 5: RAM خود را وارد کنید

RAM را وارد کنید

وقتی حافظه RAM شما روی هم قرار گرفت ، وقت آن است که آن را در جایگاه خود قرار دهید. اگر اسلات DIMM شما فقط دارد یک قسمت باز، خواهد به در انتها RAM را باز کنید که ابتدا باز نمی شود. اگر اسلات DIMM شما دارد دو زبانه باز، خواهد به RAM را به طور مساوی وارد کنید.

پس از قرار دادن RAM در شیار ، باید این کار را انجام دهید از دو انتها فشار دهید از آن تا زمانی که یک کلیک احساس کنید / بشنوید و برگه (های) نزدیک را برای سنجاق زدن آن ببینید. مادربردهای جدید اغلب احساس سفتی می کنند و ممکن است لازم باشد برای تحقق این امر کمی فشار وارد کنید. اگر مادربرد خم شد یا شکاف DIMM حرکت کرد ، شما باید متوقف شوید و مطمئن شوید که مراحل دیگر را به درستی دنبال می کنید.

مرتبط: اشتباهات رایج در ساخت رایانه که مبتدیان مرتکب می شوند – و نحوه اجتناب از آنها

مرحله 6: کامپیوتر خود را در BIOS بوت کنید

وارد BIOS رایانه شوید

هنگامی که RAM جدید خود را بر روی مادربرد نصب کردید ، زمان آن رسیده است که از عملکرد درست آن مطمئن شوید. این کار را می توان با راه اندازی دستگاه و وارد کردن UEFI BIOS انجام داد.

اکثر رایانه ها با متداول ترین نمونه ها ، به شما نشان می دهند که برای ورود به BIOS باید کدام کلید را فشار دهید از جانب و F12. پس از ظاهر شدن صفحه اصلی مادربرد ، باید هرچه سریعتر این کلید را فشار دهید.

مرحله 7: سرعت RAM را بررسی کرده و XMP را اضافه کنید

معمولاً می توانید بخش اطلاعات سیستم را در BIOS رایانه خود پیدا کنید. این به شما می گوید که چقدر RAM نصب کرده اید و سرعت آن در حال اجرا است.

اگر از حافظه دو کاناله استفاده می کنید ، سرعت گاهی اوقات به اندازه نیمی از سرعت واقعی که به کیت شما می گوید ، نشان داده می شود ، اگرچه این مسئله جای نگرانی ندارد.

مطمئن شوید که حافظه شما با سرعت مشخص شده در بسته خریداری شده در حال کار است. اگر سرعت شما از حد انتظار شما کمتر است ، می توانید مرحله بعدی را برای حل این مشکل دنبال کنید.

افزودن نمایه XMP (اختیاری)

نمایه XMP مجموعه ای از پیش تنظیم شده است که به شما امکان می دهد بدون نیاز به تنظیم دستی ، به سرعت مناسب با RAM خود برسید. برای انتخاب نمایه صحیح ممکن است لازم باشد با دفترچه مادربرد و دستورالعمل های همراه با RAM خود مشورت کنید.

پس از افزودن نمایه XMP ، دیگر مشکلی در رایانه خود مشاهده نمی کنید. اگر در صفحه آبی شروع به نمایش می کند یا مشکلی در عملکرد دارید ، ممکن است لازم باشد دوباره برگردید و برای حل مشکل حساب دیگری را انتخاب کنید.

RAM بیشتری به رایانه خود اضافه کنید

یادگیری نحوه به روز رسانی RAM یکی از ساده ترین پیشرفت هایی است که می توانید در رایانه خود ایجاد کنید. بسته به این که از دستگاه خود برای چه کاری استفاده می کنید ، ممکن است پس از اتمام این کار ، افزایش چشمگیری در عملکرد داشته باشید. البته بسیاری از پیشرفت های دیگر نیز وجود دارد که می توانید برای بهبود بیشتر عملکرد رایانه خود انجام دهید.


GPU و RAM
RAM در مقابل VRAM: تفاوت چیست؟

هنگام ساخت رایانه مخصوص بازی ، مهم است که بدانید از کدام حافظه استفاده کنید. بنابراین تفاوت RAM و VRAM چیست؟

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده