12
مه

نحوه تسلط بر خط فرمان در ویندوز 10

خط فرمان یک ابزار ویندوز است که به شما امکان می دهد دستورالعمل هایی را به سیستم بدهید. این می تواند وظایف را به صورت خودکار انجام دهد ، مشکلات را عیب یابی کند و انواع توابع را انجام دهد. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه از آن استفاده کنید ، از جمله تغییر رنگ ، اجرای چندین دستور ، کمک گرفتن برای هر دستور و موارد دیگر.

برای باز کردن یک خط فرمان ، تایپ کنید cmd در نوار جستجو در فهرست شروع و بهترین تطبیق را انتخاب کنید. گزینه دیگر فشار دادن است کلید ویندوز + R، نوع cmd در برنامه Run اجرا کرده و فشار دهید وارد برای اجرای خط فرمان.

1. چگونه همیشه یک خط فرمان به عنوان سرپرست باز کنیم

می توانید خط فرمان را در حالت استاندارد و مدیر اجرا کنید. بعضی از دستورات فقط در دستورهای دوم کار می کنند ، بنابراین معمولاً استفاده از این حالت همیشه مفهوم دارد.

خط فرمان به عنوان مدیر اجرا می شود

برای تنظیم خط فرمان همیشه از فهرست شروع به عنوان مدیر باز شود:

  1. نوع cmd در نوار جستجو در فهرست شروع.

  2. کلیک راست بهترین تطبیق و کلیک کنید محل پرونده را باز کنید.
  3. کلیک راست بر خط فرمان میانبر و کلیک کنید خواص.
  4. بر میانبر برگه را کلیک کنید پیشرفته.

  5. بررسی به عنوان مدیر اجرا کنید و کلیک کنید باشه دو برابر.

2. نحوه دسترسی سریع به خط فرمان از طریق منوی Power Power

اگر فشار دهید کلید ویندوز + X، منوی کاربر قدرتمند را شروع خواهید کرد. به شما امکان دسترسی سریع به مواردی مانند مدیریت دستگاه ، مدیریت دیسک و مدیر وظیفه را می دهد.

همچنین می تواند یک خط فرمان را مشخص کند ، اما در عوض شما می توانید Windows PowerShell داشته باشید.

نوار وظیفه ویندوز

برای تنظیم این کار به این صورت که خط فرمان در منوی کاربر قدرت ظاهر شود:

  1. مطبوعات کلید ویندوز + I برای باز کردن تنظیمات

  2. کلیک شخصی > نوار وظیفه.

  3. سرسره وقتی روی دکمه شروع کلیک راست کلیک می کنید یا کلید آرم ویندوز + X را فشار می دهید ، خط فرمان را با Windows PowerShell جایگزین کنید. به خاموش.

3. نحوه باز کردن خط فرمان از طریق منوی زمینه پوشه

بعضی اوقات می خواهید یک خط فرمان از یک پوشه خاص اجرا کنید. به جای انجام این کار دستی ، می توانید رجیستری را ویرایش کنید تا وقتی کلیک می کنید تغییر مکان و کلیک راست در داخل یک پوشه شما می توانید گزینه پنجره دستور را در اینجا باز کنید.

پنجره دستور را در اینجا باز کنید

برای اعمال این تغییر ، به TenForums رفته و کلیپ رجیستری را بارگیری کنید.

مرتبط: نحوه تغییر فهرست با استفاده از خط فرمان Windows 10

4. نحوه کپی و جایگذاری در خط فرمان

برای قرار دادن متن در خط فرمان ، را فشار دهید Ctrl + V، همانند اکثر برنامه های دیگر.

متن خط فرمان

کپی کردن کمی متفاوت عمل می کند. ابتدا فشار دهید Ctrl + M برای ورود به حالت علامت گذاری کلیک چپ کرده و بکشید برای برجسته کردن متن مورد نیاز خود ، سپس را فشار دهید Ctrl + C یا وارد تا آن را در کلیپ بورد خود کپی کنید.

به نظر شما این خیلی دست و پا گیر به نظر می رسد؟ کلیک راست نوار عنوان خط فرمان را کلیک کنید و کلیک کنید خواص. تغییر به تنظیمات زبانه ، علامت گذاری کنید حالت ویرایش سریعو کلیک کنید باشه. قبل از اینکه متن را برجسته کنید ، دیگر نیازی به فشار دادن چیزی نیست.

5- از کلیدهای جهت دار برای دستورات قبلی استفاده کنید

اگر دستور قبلی را وارد کرده اید که می خواهید دوباره از آن استفاده کنید ، از آن استفاده کنید بالا و پایین کلیدهای جهت دار برای حرکت بین آنها. این کار در صورتی مفید است که همان دستورات را به طور مکرر اجرا کنید یا بخواهید خطایی را که قبلاً ارسال کرده اید اصلاح کنید.

همچنین می توانید فشار دهید درست کلید جهت دار برای وارد کردن کاراکتر قبلی برای شخصیت به شخصیت. در صورت نیاز به وارد کردن چندین دستور که باز شدن آنها یکسان است ، این می تواند مفید باشد.

خط فرمان f7

گزینه دیگر فشار دادن است F7 برای دیدن لیستی از تمام نوشته های قبلی خود با استفاده از بالا و پایین فلش های ناوبری و وارد را انتخاب یا وارد کنید doskey / تاریخچه تا آن را در خط فرمان نشان دهد.

6. پرونده های ورودی را به خط فرمان بکشید و رها کنید

تایپ پوشه یا نام پرونده در خط فرمان می تواند آزار دهنده باشد. با این وجود نیازی به اتلاف وقت نیست زیرا راه بسیار سریع تری وجود دارد.

به پوشه یا پرونده مورد نظر خود در File Explorer بروید. کلیک چپ کرده و بکشید آن را در یک پنجره خط فرمان قرار دهید. سپس این بار ظاهر می شود. ساده است!

مرتبط: راهنمای مبتدیان در خط فرمان Windows

7. نحوه کمک گرفتن از هر دستور

آیا فرمانی وجود دارد که به خاطر نیاورید چگونه از آن استفاده کنید یا چه کاری انجام می دهد؟ مشکلی نیست فقط اضافه کن به دستور شما و اطلاعات مربوط به آن به شما نشان داده خواهد شد ، از جمله اینکه از چه گزینه هایی می توانید استفاده کنید و چند مثال. روی همه آنها کار کنید.

cmd راهنما

به عنوان مثال ، اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد ipconfig دستور دهید ، سپس وارد شوید ipconfig /؟. در واقع این دستور را اجرا نمی کند ، بنابراین نگران آن نباشید.

8. از Tab برای پر کردن خودکار دستورات استفاده کنید

می توانید فشار دهید بخش کلید برای پر کردن خودکار دستور شما. این زمانی مفید است که شما نام کامل فرمان را نمی دانید یا در وقت صرفه جویی می کنید. به عنوان مثال ، می توانید Tab را فشار دهید تا به جای وارد کردن مسیر کامل پرونده ، به طور خودکار پایان یابد.

اگر آنچه در خدمت شماست همان چیزی نیست که شما نیاز دارید ، فقط فشار دهید بخش برای پیمایش در میان گزینه ها. گزینه دیگر فشار دادن است Shift + Tab برای گذر از گزینه ها

9. نحوه نمایش یک فایل یا کلیپ بورد در خط فرمان

اگر می خواهید خروجی خط فرمان را ذخیره کنید ، می توانید آن را کپی کنید ، در یک ویرایشگر متن جای گذاری کنید و سپس ذخیره کنید. اما یک روش سریعتر وجود دارد ، همه اینها در Command Prompt است.

برای این کار ، دستور خود را وارد کنید و سپس a > و فایلی که می خواهید خارج کنید. به عنوان مثال ، برای نمایش ipconfig شما در یک فایل متنی در اسنادم ، تایپ می کنم ipconfig> C: Users Jo Documents myinfo.txt.

همچنین می توانید آنها را در کلیپ بورد خود نمایش دهید ، آماده قرار دادن آنها در جای دیگر. برای انجام این کار ، دستور خود را وارد کنید | کلیپ. مثلا، ipconfig | کلیپ.

10. نحوه لغو دستور

اگر دستور داده اید که می خواهید آن را متوقف کنید ، فقط فشار دهید Ctrl + C. با این کار دستور تا جایی که پردازش شده کامل می شود. این کار آنچه را که قبلاً انجام شده معکوس نمی کند ، اما ادامه کار را متوقف می کند.

متوجه خواهید شد که بسیاری از دستورات قبل از این که حتی وقت کافی برای فشار دادن کلیدها را داشته باشید ، اجرا می شوند ، اما برای کسانی که بدون نیاز به خروج کامل از Command Prompt این کار را انجام می دهند ، مفید است.

11. نحوه اجرای چندین دستور

اگر چندین دستور وجود دارد که می خواهید استفاده کنید ، نیازی نیست که هر کدام را به نوبت وارد کنید و منتظر بمانید تا کامل شود. در عوض ، می توانید دستورات خود را با تقسیم کنید &&.

به عنوان مثال ، اگر می خواهید ipconfig و یک درخت نمایش داده شود ، تایپ می کنید ipconfig && tree. شما می توانید این کار را برای هر تعداد دستور که می خواهید انجام دهید. این به دو مورد محدود نمی شود.

12. نحوه سفارشی سازی ظاهر خط فرمان

ظاهر پیش فرض سیاه و سفید خط فرمان نمادی است ، اما مانع از سردرگمی کمی در کارها نمی شود. برای شروع شخصی سازی ظاهر ، کلیک راست نوار عنوان را خط فرمان قرار دهید و کلیک کنید خواص.

شروع کن با قلم بخش. می توانید در اینجا تغییر دهید اندازه و قلم استفاده شده. توصیه می شود از یک قلم TrueType (با علامت گذاری شده) استفاده کنید TT نماد) برای نمایش واضح تر.

رنگ cmd

قابل اعتماد و متخصص طرح بخش. در اینجا می توانید اندازه و موقعیت پنجره خط فرمان را تغییر دهید. در حقیقت ، انجام این کار روی خود پنجره آسان تر است: برای تغییر اندازه ، دو طرف پنجره را بکشید و برای حرکت پنجره ، نوار عنوان را بکشید.

بالاخره برو رنگها بخش. همانطور که انتظار دارید ، در اینجا می توانید رنگ بسیاری از موارد خط فرمان را تغییر دهید. با استفاده از دکمه های رادیویی آنچه را می خواهید دوباره رنگ آمیزی کنید ، سپس روی رنگی کلیک کنید تا تنظیم شود. متناوباً ، مقادیر قرمز ، سبز و آبی را وارد کنید. تیرگی نوار لغزنده کل پنجره خط فرمان را تنظیم می کند. اگر کدورت را نمی خواهید آن را روی 100٪ تنظیم کنید.

برخی از دستورات جدید را بیاموزید

امیدواریم چیز جدیدی در مورد نحوه استفاده بیشتر از خط فرمان یاد گرفته باشید. این موضوع کاری برای کارآیی بیشتر شماست ، مانند نمایش یک فایل یا تکمیل خودکار یک دستور ، یا فقط یک چیز جالب مانند تغییر رنگ ، خط فرمان می تواند کارهای زیادی انجام دهد.


خط فرمان با خم شدن آرتم
15 دستور خط Windows (CMD) که باید بدانید

خط فرمان هنوز هم یک ابزار قدرتمند ویندوز است. در اینجا مفیدترین دستورات CMD است که هر کاربر ویندوز باید بداند.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.