رفتن به نوشته‌ها

نحوه استفاده از دستورات sudo بدون رمز عبور در لینوکس

وارد کردن رمز عبور root برای هر دستور سیستم می تواند آزار دهنده باشد. بیاموزید که چگونه از دستور sudo بدون گذرواژه استفاده کنید.


سودو بدون رمز عبور

دستور sudo در لینوکس به کاربران اجازه می دهد تا دستورات خاصی را به عنوان کاربر دیگر ، ترجیحاً به عنوان root اجرا کنند. داشتن دسترسی سودو به کاربران عادی این امکان را می دهد تا کارهایی را انجام دهند که در غیر این صورت به مجوزهای بیشتری نیاز دارند.

با این حال ، سودو برای هر جلسه جدید به کاربران نیاز دارد که رمزهای عبور خود را وارد کنند. این می تواند برای کارهای منظم مانند نگهداری سیستم دست و پا گیر باشد. خوشبختانه به راحتی می توانید از دستور sudo بدون رمز عبور استفاده کنید.

سودو را بدون رمز عبور پیکربندی کنید

پرونده sudoers در لینوکس به مدیران این امکان را می دهد تا حقوق استفاده را برای کاربران مختلف مدیریت کنند. می توانید با افزودن آنها به لیست sudoers ، مجوزهای اضافی را به کاربران عادی اعطا کنید. همچنین می توانیم با تغییر این فایل ، از sudo بدون هیچ گذرواژه پیکربندی کنیم.

برای جلوگیری از درخواست مجدد sudo برای گذرواژه ، مراحل زیر را دنبال کنید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که به کاربر اصلی بروید.

مرحله 1: از پرونده Sudoers پشتیبان تهیه کنید

قبل از تغییر در پرونده sudoers ، باید از آن پشتیبان تهیه کنید. برای ایجاد یک کپی از لیست sudoers ، دستور زیر را در ترمینال خود اجرا کنید.

cp /etc/sudoers /etc/sudoers.old

لیست پشتیبان sudoers در Linux

مرحله 2: پرونده Sudoers را باز کنید

استفاده کنید ویسودو دستور باز کردن پرونده sudoers با ایمنی. برخی اقدامات احتیاطی را در برابر خطاهای ناخواسته اضافه می کند و نحو را تأیید می کند.

visudo

دستور visudo در لینوکس

مرحله 3: پرونده Sudoers را اصلاح کنید

پس از باز کردن لیست sudoers ، به انتهای پرونده بروید و خط زیر را اضافه کنید.

rubaiat ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

جایگزین کردن آنها بریدند با نام کاربری خود از لینوکس برای درخواست مجدد رمز عبور sudo جلوگیری کنید. همچنین می توانید با استفاده از نام کاربری به جای خود ، به sudo دسترسی بدون رمز عبور به کاربر دیگری بدهید.

برای جلوگیری از درخواست رمز عبور sudo را پیکربندی کنید

مرحله 4: Visudo را ذخیره کرده و از آن خارج شوید

پس از افزودن ردیف بالا باید visudo را ذخیره کرده و از آن خارج شوید. اگر visudo را برای استفاده از ویرایشگر Vim در سیستم خود پیکربندی کرده اید ، برای ذخیره و خارج شدن از Vim از دستور زیر استفاده کنید.

:wq

مطبوعات Ctrl + X اگر visudo از ویرایشگر متن nano استفاده می کند. اکنون می توانید با صدور دستوری که به مجوزهای superuser نیاز دارد ، بررسی کنید که همه چیز مطابق انتظار پیش رفته است.

از sudo بدون رمز عبور استفاده کنید

استفاده از سودو بدون رمز عبور در لینوکس

پس از انجام مراحل بالا ، بدون رمز عبور به sudo دسترسی خواهید داشت. با این حال ، اگر از آن برای اسکریپت های نامعتبر استفاده کنید ، استفاده از sudo بدون گذرواژه می تواند تهدیدی امنیتی باشد. علاوه بر این ، هرکسی که به دستگاه شما دسترسی فیزیکی داشته باشد ، می تواند بدون اجازه سیستم عملیات سیستم را انجام دهد.

از آنجا که خطر گواهینامه های به خطر افتاده به طور مداوم در محل کار افزایش می یابد ، شما نباید در دفتر کار خود از سودو بدون رمز عبور استفاده کنید.


اشتراک گذرواژه
خطر اقتدار به خطر افتاده و تهدیدات از سوی افراد داخلی در محل کار

درباره رایج ترین انواع اعتبارنامه های خطرناک و تهدیدات داخلی اطلاعات کسب کنید. قبل از رسیدن به خطرات ، از خود و در خانه و محل کار خود محافظت کنید.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.

منتشر شده در بلاگ

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید