16
مه

نحوه استفاده از اولویت دیافراگم و سرانجام خارج شدن از حالت اتوماتیک

حالت اولویت دیافراگم در اکثر DSLR ها و بدون دوربین های SLR موجود است. این یک روش عالی برای استفاده از محدوده نوری کامل لنز شماست. این نه تنها یک حالت خارق العاده برای مبتدیانی است که شروع به یادگیری حالت های دوربین خود می کنند ، بلکه برای بسیاری از عکاسان باتجربه که از آن به عنوان حالت “راه رفتن” در عکاسی خیابانی و ژانرهای دیگر استفاده می کنند ، یک حالت انتقال است.

در این آموزش ما به طور مفصل در مورد حالت اولویت دیافراگم صحبت خواهیم کرد و درباره تنظیمات صحیح استفاده برای شرایط خاص صحبت خواهیم کرد. اما در ابتدا ، بیایید برخی از اصول را بررسی کنیم.

دیافراگم چیست؟

قبل از اینکه بفهمیم حالت اولویت دیافراگم چیست ، بهتر است اصول دیافراگم در عکاسی را پوشش دهیم. در این ویدئو ، مجری توضیح می دهد که دیافراگم چیست و چگونه میزان انتقال نور به سنسور دوربین و همچنین ارتباط آن با عمق میدان را تعیین می کند.

https://www.youtube.com/watch؟v=wMFqp1o6HQA

اگر نمی دانید دیافراگم چیست یا به تازه سازی سریع موضوع نیاز دارید ، چند دقیقه به تماشای ویدیوی بالا اختصاص دهید.

حالت اولویت دیافراگم چیست؟

دیافراگم لنز

اولویت دیافراگم یک حالت نیمه خودکار است که به عکاس اجازه می دهد مقدار دیافراگم را انتخاب کند. سپس دوربین سرعت شاتر مناسب را انتخاب می کند تا نوردهی صحیح تصویر را بدست آورد.

تنظیم مهم دیگری که می تواند به صورت خودکار در اولویت دیافراگم کنترل شود ، مقدار ISO است. هماهنگ ، سرعت شاتر و ISO بر اساس دیافراگم انتخاب شده توسط دوربین به طور خودکار انتخاب می شوند.

به عنوان مثال ، اگر عکاس تنظیم دیافراگم وسیعی مانند 1.8 را انتخاب کند ، دوربین بهترین سرعت شاتر و ISO را بر اساس نحوه اندازه گیری نور صحنه از دوربین انتخاب می کند. اگر یک روز آفتابی بود یا صحنه ای با نور مناسب ، سرعت شاتر بالا بود و ISO برای کاهش میزان برخورد نور با سنسور دوربین پایین می آمد.

سردرگم؟ در اینجا یک ویدیوی دیگر آورده شده است که پیچیدگی های اولویت دیافراگم را توضیح می دهد. اگر قبلاً از این حالت استفاده نکرده اید ، لطفاً به دلیل این آموزش این فیلم را تماشا کنید. درک اساسی که دیافراگم و اولویت دیافراگم قبل از حرکت به آن نیاز است.

https://www.youtube.com/watch؟v=MZ0_3VNfqD4

پس از بررسی اصول ، بیایید به سراغ کاربردهای عملی حالت اولویت دیافراگم برویم. با این نکات و نکات مفید می توانید از Auto خارج شده و عکس خود را به سطح بالاتری برسانید.

از اولویت دیافراگم برای اشیا استفاده کنید

مثالی از عمق میدان کوچک

عکسبرداری از سوژه ها (یا اشیا) یکی از راه های عکسبرداری با اولویت دیافراگم است. اگرچه توصیه می شود برای دستیابی به بیشترین میزان استفاده از موضوعات موجود ، حالت دستی را بیاموزید ، دیافراگم دیافراگم در اکثر موارد همچنان کار را انجام می دهد.

در اینجا برخی ملاحظات ذکر شده است که بعدا در مورد عکاسی از اشیا moving در حال حرکت و افراد اعمال خواهد شد.

برای موضوع خود چقدر عمق میدان می خواهید؟

برای تصویر فوق از گل ، تصمیم گرفته شد که با استفاده از تعداد کم توقف f ، از عمق کم میدان استفاده کنید. به گفته این عکاس ، پس زمینه مهم نیست و در واقع کنار گذاشتن جزئیات پس زمینه توسط تاری موثر ، تصویری خلاقانه تر و بدون حواس پرتی ایجاد می کند. گل منزوی شده و به خودی خود به یک اثر هنری تبدیل می شود.

مرتبط: F-Stop چیست و چرا در عکاسی از اهمیت برخوردار است؟

اگر عکاس بخواهد ، می توان تصمیم گرفت که از مقدار f-stop بزرگتری برای نشان دادن چیزهای دیگر در پس زمینه استفاده کند. چرا یک عکاس می خواهد این کار را انجام دهد؟

ممکن است زمینه ای با این گلها وجود داشته باشد و نمایش کل صحنه نیز خوب باشد؟ به هر دلیلی که باشد ، استفاده از یک عدد f-stop بزرگتر ، همراه با دور شدن از خود شی ، باعث ایجاد فضای بیشتر و تمرکز برای چندین شی خواهد شد ، حتی اگر یک شی اصلی وجود داشته باشد.

عمق میدان کم ، بسیاری از اشیا

هنوز فقط یک شی اصلی در تصویر بالا وجود دارد. اما از آنجا که گلهای دیگر بسیار نزدیک به گل جلوی آن هستند ، کاملاً از بین نمی روند. در عوض ، آنها تار می شوند.

تصویر زیر دارای اشیا many بسیار و عمق میدان بیشتری است که بسیاری از گلهای فوکوس را به تصویر می کشد. برای به دست آوردن اثر ، از یک عدد f-stop بزرگتر ، همراه با زاویه تمایل دوربین استفاده شد.

تمرکز بر روی چندین اشیا

اولویت دیافراگم یک حالت عالی برای ورود به محض تصمیم گیری در مورد ستاره نمایش است – فقط موضوع یا موضوع در ترکیب با عناصر پس زمینه. در هر دو حالت ، اولویت دیافراگم بر اساس f-stop شما تصمیم درستی می گیرد تا نوردهی مناسب برای صحنه ایجاد کند.

از اولویت دیافراگم برای انسان استفاده کنید

پرتره گروهی

بیایید همین اصول را هنگام استفاده از اولویت دیافراگم در مورد افراد نیز اعمال کنیم. مهمترین و مهمترین این است که درک کنید اگر عکاسی گروهی انجام می دهید ، می خواهید از عدد f-stop بالاتر مانند f8 استفاده کنید.

این مقدار ISO را افزایش می دهد و سرعت شاتر را کاهش می دهد ، نکته ای که باید هنگام عکاسی در نور کم به خاطر بسپارید. هدف این است که اطمینان حاصل شود که هنگام گرفتن عکسهای گروهی ، چشم همه در کانون توجه است و برای رسیدن به این هدف از مقدار f-stop بالاتر استفاده می شود.

اگر از شخصی شلیک می کنید ، استفاده از مقدار f-stop پایین تر در اولویت دیافراگم این اثر تاریک پس زمینه را ایجاد می کند ، خصوصاً اگر عکاسی نزدیک به سوژه خود را انجام می دهید و عناصر پس زمینه یا پس زمینه دورتر هستند.

عمق میدان کم

پرتره فوق احتمالاً با استفاده از f1.8 یا f1.4 ساخته شده است. همه چیز در پس زمینه کاملاً تار است ، که احتمالاً خوب است ، زیرا عناصر بالقوه حواس پرتی ماهیت انتزاعی و مکمل تری در رابطه با شی main اصلی پیدا می کنند.

اگر شما عمدتا از تلفن هوشمند برای عکس گرفتن از مردم استفاده می کنید ، ممکن است بخواهید یاد بگیرید که چگونه تلفن هوشمند خود را به دوربین عکاسی خیابانی تبدیل کنید تا از دوربینی که همیشه با خود دارید نهایت استفاده را ببرید.

تنظیمات دوربین را هنگام استفاده از اولویت دیافراگم در نظر بگیرید

خانم با دوربین

چه از سوژه ها عکس بگیرید و چه از افراد ، تنظیماتی وجود دارد که می خواهید هنگام استفاده از حالت اولویت دیافراگم به آنها توجه کنید. بیایید برخی از این تنظیمات را بررسی کنیم.

لطفا توجه داشته باشید که همه مدل های دوربین ، به ویژه مدل های قدیمی ، برخی از ویژگی های مورد بحث ما را ندارند. اما خوب است برای اطمینان از اینکه از اولویت دیافراگم استفاده کنید ، فقط باید مطمئن شوید که تنظیمات کلید (به طور عمده Auto ISO) به درستی بررسی شده اند.

  • تنظیم ایزو به خودکار هنگام استفاده از اولویت دیافراگم. برای دیدن چگونگی انجام این کار برای دوربین خاص خود ، به راهنمای مالک یا YouTube مراجعه کنید.

  • تنظیم تعادل رنگ سفید به خودکار.

  • مورد صحیح را تنظیم کنید تنظیمات فوکوس خودکار بر اساس موضوع شما به عنوان مثال ، اگر در حال تیراندازی به مردم هستید ، می خواهید مطمئن باشید فوکوس خودکار چشم است بر (اگر دوربین شما این ویژگی را دارد).

  • همچنین انتخاب کنید مناطق صحیح یا منطقه کانونی بر اساس سایت شما

  • دوربین های بدون آینه جدید ممکن است دارای حداقل عملکرد سرعت شاتر باشند که بخشی از زیرساخت حالت اولویت دیافراگم باشد. اگر این ویژگی را دارید ، به آنها بگویید هر وقت خواستند از آن استفاده کنند.

اگر اغلب از حالت های دستی یا نیمه خودکار به عنوان اولویت شاتر استفاده می کنید ، لازم به ذکر است که هنگام تعویض بین حالت ها ، همیشه باید ISO را بررسی کنید.

به عنوان مثال ، اگر در حالت دستی هستید و از یک تنظیمات ISO مانند 1000 استفاده می کنید ، می خواهید هنگام استفاده از اولویت دیافراگم مطمئن شوید که ISO خود را به حالت خودکار برگردانده اید. در غیر این صورت ، تصاویر شما به درستی نمایش داده نمی شوند و ممکن است بدون اصلاح در حین پردازش از بین بروند.

اولویت دیافراگم حالت مناسب راه رفتن تقریبا برای همه موارد است

دوربین راه رفتن

مهم نیست که دوست دارید چه کاری انجام دهید ، اولویت دیافراگم راهی عالی برای استفاده از دوربین است ، چه تازه کار خود را شروع کنید و چه یک عکاس حرفه ای. دلیل اصلی این امر این است که زمان همیشه در کنار ما نیست و نه نور.

هنگامی که برای گرفتن عکس حرکت می کنیم ، می توان چیزی را دید که باید فوراً گرفته شود و استفاده از حالت جهانی به عنوان اولویت دیافراگم حرکت و تغییر شرایط نوری را بر اساس مقدار f-stop مورد نظر در نظر می گیرد.

بسیاری از پزشکان عکاسی خیابانی در سراسر جهان ارزش زمان و شرایط روشنایی را که همیشه تغییر می کنند درک می کنند و از اولویت دیافراگم در فرایندهای کار منظم خود استفاده می کنند.

وقتی یک درک اولیه از مثلث نوردهی و تجهیزات و تنظیمات دوربین پیدا کردید ، اگر تصمیم بگیرید که این مرحله را انجام دهید و از حالت خودکار خارج شوید ، اولویت دیافراگم کاملاً عکس شما را تغییر می دهد.


مثلث برای تنظیمات نوردهی برای عکاسی
راهنمای کاملی برای مثلث نوردهی در عکاسی

آیا می خواهید عکس های بهتری بگیرید؟ یادگیری و استفاده از مثلث نوردهی می تواند عکس های شما را بیشتر ارتقا دهد.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.