28
جولای

محاسبات بدون سرور چیست و مزایا و معایب آن چیست؟

توسعه دهنده نرم افزار بسیار هیجان انگیز است تا زمانی که مجبور باشید بخشی از زمان خود را برای مدیریت زیرساخت سرور اختصاص دهید. این می تواند ناامید کننده باشد زیرا علاقه اصلی شما ایجاد کد درخشان است ، نه برخورد با سرورها.

آیا راهی برای کنار گذاشتن این سرورها و تمرکز تنها بر توسعه نرم افزار وجود دارد؟

با محاسبات بدون سرور این امکان وجود دارد! این سرویس مبتنی بر ابر یک تغییر دهنده بازی است که به شما کمک می کند برنامه های خود را بدون دردسر مدیریت زیرساخت سرور بسازید.

بنابراین محاسبه سرور چیست – و مزایا و معایب آن چیست؟ بیا یک نگاهی بیندازیم.

بدون محاسبه سرور چیست؟

زنی از رایانه در نزدیکی سرورهای رایانه استفاده می کند

محاسبات بدون سرور یک سرویس ابری است که در آن یک ارائه دهنده خدمات ابری از طرف مشتریان سرورهای رایانه را مدیریت می کند. بنابراین در اصل ، سرورها هنوز روشن هستند ، اما توسط ارائه دهنده خدمات شخص ثالث مدیریت می شوند.

ارائه دهنده خدمات ابری مدیریت سرور را بر عهده دارد و محاسبات و منابع مورد نیاز برای اجرای هر خط کد را به شما اختصاص می دهد. و از آنجا که دیگر نگران مدیریت سرورها نیستید ، اکنون می توانید به کاری که دوست دارید – نوشتن کد ، بازگردید.

اگر به دنبال ساختن سریع و کارآمد برنامه های نرم افزاری خود با صرفه جویی در منابع هستید ، محاسبات بدون سرور می تواند مفید باشد.

آنها بدون محاسبه سرور چه خدمات پشتیبان را ارائه می دهند؟

اکثر ارائه دهندگان رایانه بدون سرور پایگاه داده و خدمات ذخیره سازی را ارائه می دهند ، در حالی که برخی دیگر دارای پلتفرم های سرویس به عنوان سرویس (FaaS) هستند. با FaaS می توانید کد خود را در لبه شبکه اجرا کنید. همچنین ، FaaS به شما امکان می دهد کد خود را در پاسخ به رویدادها یا درخواست ها بدون نیاز به زیرساخت های پیچیده اجرا کنید.

تفاوت بین محاسبات بدون سرور و سایر مدل های باطن چیست؟

سرورهای کامپیوتر بزرگ

محاسبات بدون سرور اغلب با سایر مدلهای پشتیبان مانند backend-as-a-service (BaaS) و platform-as-a-service (PaaS) اشتباه گرفته می شود. اگرچه آنها شباهت هایی با یکدیگر دارند ، اما محاسبه بدون سرور دارای مزایای متعددی است.

بیایید تفاوت محاسبات سرور با BaaS و PaaS را بررسی کنیم:

Backend-as-a-Service (BaaS)

در این مدل ، ارائه دهنده خدمات ابری خدمات پشتیبان مانند ذخیره اطلاعات را ارائه می دهد ، بنابراین می توانید تنها بر نوشتن کد اصلی خود تمرکز کنید. اما بر خلاف محاسبات بدون سرور ، BaaS به شما اجازه نمی دهد کد خود را در لبه یا در پاسخ به رویدادها اجرا کنید.

بستر به عنوان یک سرویس (PaaS)

ارائه دهندگان خدمات ابری از این مدل برای اجاره تمام ابزارهای لازم – مانند سیستم عامل ها و وسایل متوسط ​​- که می تواند به شما در توسعه و استقرار برنامه های کاربردی در ابر کمک کند ، استفاده می کنند. با این حال ، برنامه های PaaS به راحتی مقیاس پذیر نیستند و همچنین مانند برنامه های بدون سرور در لبه کار نمی کنند.

مزایای محاسبه بدون سرور

افرادی که از رایانه در نزدیکی سرورهای رایانه استفاده می کنند

هنگامی که شروع به ساخت برنامه های کاربردی خود در سیستم عامل های سرور می کنید ، در اینجا مزایایی وجود دارد که می توانید انتظار داشته باشید.

1. سودآوری

تغییر به رایانه بدون سرور می تواند هزینه بودجه کلی IT شما را کاهش دهد. از آنجا که سخت افزار سرور ندارید ، هزینه های نگهداری شما نسبتاً کم می شود. همچنین ، ارائه دهندگان خدمات ابری معمولاً بر اساس زمان اجرا از شما هزینه می گیرند ، بنابراین هرگز برای خدماتی که استفاده نمی کنید هزینه ای پرداخت نمی کنید.

2. عملیات ساده شده

بهترین چیز در مورد محاسبات بدون سرور این است که عملکرد سرور تنها به عهده ارائه دهنده خدمات ابر شخص ثالث است. این کار شما را ساده کرده و به شما کمک می کند تا بیشتر بر ابتکارهای مهم توسعه کسب و کار تمرکز کنید.

3. چندین برنامه را در یک سرور اجرا کنید

سرورهای سنتی دارای منابع ثابتی هستند و هنگام اجرای چندین برنامه به طور همزمان محدود هستند. در همین حال ، محاسبات بدون سرور منابع ثابتی ندارند. این به راحتی به شما امکان می دهد همه برنامه های متعدد خود را از یک سرور به طور همزمان اجرا کنید.

4. کارایی

بدون نیاز به نگهداری سخت افزار ، شما و تیم توسعه دهنده نرم افزار خود می توانید همیشه روی پروژه های مهم تمرکز کنید. و از آنجا که شما هیچ وظیفه دیگری برای مدیریت ندارید ، این می تواند بهره وری شما را افزایش دهد و به شما کمک کند از مجموعه مهارت های رمزگذاری خود بیشترین بهره را ببرید.

5. مقیاس پذیری ساده شده

محاسبات بدون سرور مقیاس گذاری و معرفی ویژگی های جدید را در ابتکارات توسعه نرم افزار بسیار آسان می کند.

در صورت داشتن ایده درخشان برای ایجاد یک برنامه فوق العاده ، لازم نیست دوبار فکر کنید یا نگران قابلیت های سرور خود باشید. این به این دلیل است که ارائه دهنده خدمات ابری شما برنامه ریزی مقیاس پذیری را برای اطمینان از عملکرد مطلوب معماری سرور شما مدیریت می کند.

6. زمان پاسخگویی سریعتر

محاسبات بدون سرور زمان پاسخگویی سریع تری نسبت به اکثر مدل های محاسباتی سنتی دارند. این کار هرگونه تاخیری را که هنگام ایجاد برنامه های نرم افزاری یا اجرای کد خود تجربه می کنید از بین می برد. بنابراین ، اگر به دنبال راه هایی برای استقرار سریعتر و کارآمدتر برنامه های خود هستید ، می توانید محاسبه سرور را در نظر بگیرید.

معایب محاسبه بدون سرور

عکس یک هکر بالقوه با استفاده از رایانه

در حالی که محاسبات بدون سرور مزایای زیادی را ارائه می دهد ، برخی از اشکالات احتمالی وجود دارد که شما و تیم توسعه نرم افزار شما ممکن است با آن روبرو شوید.

بیایید به این معایب نگاه کنیم:

1. امنیت

ارائه دهنده خدمات ابری با مشتریان مختلف کار می کند و این می تواند بسیاری از مسائل امنیتی را باز کند. ارائه دهندگان محاسبات بدون سرور اغلب کد شما را به همراه کد سایر سرویس گیرنده ها در همان سرور اجرا می کنند. اگر سرور به درستی پیکربندی نشده باشد ، ممکن است منجر به قرار گرفتن در معرض داده ها شود.

اگر یک سرور تحت تأثیر حمله DDoS با منع توزیع سرویس ، حمله DDoS قرار گیرد ، همه سرویس گیرندگان وابسته به آن سرور تحت تأثیر قرار می گیرند.

مطالب مرتبط: حمله DDoS چیست؟

2. اشکال زدایی دشوار

اشکال زدایی یک ویژگی بدون سرور اغلب یک فرآیند پیچیده است زیرا در فرایندهای پشتیبان هیچ دیدی ندارید. برای اشکال زدایی موفقیت آمیز کد خود ، ممکن است لازم باشد خط به مرحله (اشکال زدایی گام به گام) را مرور کنید تا متوجه شوید چه اشکالی دارد. همه اینها می تواند زمان زیادی طول بکشد و ناخوشایند باشد.

3. قفل تامین کننده

ایجاد ویژگی های شما بدون سرور بر روی یک پلت فرم اغلب می تواند مهاجرت به ارائه دهنده خدمات دیگر را با مشکل مواجه کند. در بدترین حالت ، اگر می خواهید به ارائه دهنده خدمات دیگر بروید ، ممکن است نیاز به بازنویسی کد خود داشته باشید.

همچنین ، رابط های برنامه نویسی برنامه (API) ارائه دهنده خدمات فعلی شما ممکن است در اختیار ارائه دهنده دیگری نباشد. این بدان معناست که درصورت تصمیم به تغییر کارایی محدود خواهید داشت. بنابراین وقتی با یک ارائه دهنده خدمات تعامل می کنید ، ممکن است در دراز مدت درگیر آن باشید.

بنابراین ، اگر سرمایه گذاری در یک پلت فرم بدون سرور را در نظر دارید ، مطمئن شوید که ارائه دهنده مورد نظر شما همه چیز مورد نیاز خود را دارد. این به شما کمک می کند تا از مشکلاتی مانند قفل کردن ارائه دهنده و سایر مشکلات جلوگیری کنید.

عصر محاسبات بدون سرور

محاسبه بدون سرور می تواند راهی کارآمد ، م effectiveثر و مقرون به صرفه برای ساخت برنامه های نرم افزاری شما باشد. در حقیقت ، تقریباً هر صنعتی می تواند از محاسبات بدون سرور بهره زیادی ببرد.

اگرچه نواقص خود را دارد ، ارائه دهندگان خدمات ابری به کار بر روی راه حل هایی برای غلبه بر این کاستی ها ادامه می دهند.

این فناوری همچنان در حال تکامل است و در آینده نزدیک شاهد موارد بیشتری از آن خواهیم بود. همانطور که شرکتهای بیشتری به دنبال روشهای نوآورانه برای سرمایه گذاری در خدمات ابری هستند ، محاسبه بدون سرور را در نظر می گیرند.


ساختمان اداری برای رایانش ابری
7 گرایش ابری که باید در سال 2021 و پس از آن مراقب باشید

آینده ابر در سال 2021 و بعد از آن چگونه خواهد بود؟ بیایید به تغییرات مهیجی که می توانیم انتظار داشته باشیم ، نگاه کنیم.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده