18
ژوئن

صدای فراگیر چیست و آیا با صدای موقعیتی سه بعدی متفاوت است؟

شما ممکن است صوتی سه بعدی را که به عنوان یکی از ویژگی های دستگاه در برخی از جدیدترین محصولات فن آوری ذکر شده ، مشاهده کرده باشید. با این حال ، شرکت ها زیاد در مورد صدای سه بعدی صحبت نمی کنند ، بنابراین ممکن است از خود بپرسید که این صدا چیست. علاوه بر این ، صدای سه بعدی با مارک های مختلف مانند Dolby Atmos ، Sony 360 Reality Audio و اخیراً صدای فضایی اپل در دسترس است.

بنابراین ، ادامه مطلب را بخوانید تا دقیقاً بفهمید صدای سه بعدی موقعیتی چیست و آیا صدای فراگیر اپل یکسان است.

صدای موقعیتی سه بعدی چیست؟

صدای موقعیتی سه بعدی یک ویژگی صوتی پیشرفته است که در دستگاه های مختلف قابل مشاهده است. با استفاده از این ویژگی ، بلندگوها و هدفون ها می توانند صدا را طوری دستکاری کنند که به نظر می رسد از جلو ، پشت شما ، بالای شما و چپ و راست بیرون بیاید. در اصل ، دستگاه حباب سه بعدی در اطراف شما ایجاد می کند.

رایج ترین اجرای صوتی سه بعدی Dolby Atmos است. Dolby Atmos آخرین فرمت صدای Dolby است که کاربران علاوه بر بلندگوهای عقب و کناری ، بالاتر از شما صحبت می کنند. این یک حباب صدای فیزیکی است ، مانند اپل یا PS5 تقلید نمی شود.

نمایش تصویری نحوه کار Spatial Audio از گزارش اصلی اپل

اعتبار تصویر: اپل

برای نشان دادن این موضوع ، بیایید به صدای فراگیر اپل در AirPods Pro و Max نگاهی بیندازیم. با استفاده از نرم افزار ردیابی هد ، اپل از صدای فراگیر شبیه به آنچه از بلندگوها می گیرید ، تقلید می کند. بنابراین وقتی با استفاده از این ویژگی به محتوا گوش می دهید ، به نظر می رسد صدا از اطراف شما می آید.

البته روش های مختلفی برای دستیابی به همان اثر مجازی وجود دارد. به عنوان مثال ، سونی از فناوری مبتنی بر آبجکت برای ترسیم فضای صدا برای ویژگی 3D Audio PS5 استفاده می کند ، در حالی که ویندوز صرفاً به موقعیت داده های صدا برای تقلید صدای فراگیر برای ویژگی Sonic خود متکی است.

صدای فراگیر اپل چگونه کار می کند؟

صدای فراگیر صدای فراگیر 5.1 و 7.1 و سیگنال های Dolby Atmos را ترکیب می کند و فیلترها را بر اساس داده های موقعیت یابی روی صدا اعمال می کند. این فیلترها جهت صدا را می دهند ، که به یک جلوه صدای فراگیر اجازه می دهد. با تنظیم فرکانس ها و استفاده از این فیلترها ، صدای فراگیر می تواند صداها را در هر کجا از فضای سه بعدی قرار دهد.

برای قرار دادن صدا با کارایی بیشتر ، ویژگی های صدای فراگیر غالباً حرکات سر و دستگاه شما را ردیابی می کنند تا صدا با م moreثرتر قرار گیرد.

به عنوان مثال ، ژیروسکوپ و شتاب سنج در AirPods Pro و AirPods Max حرکات سر شما را برای فناوری ردیابی جسم Spatial Audio اپل یا PS5 3D Audio ردیابی می کند.

نمای نزدیک سنسورهای AirPod Pro از فیلم rip-off iFixit

اعتبار تصویر: iFixit

این ردیابی با موقعیت دستگاه شما همراه است که از همان حسگرها دریافت می شود. در نتیجه ، و همچنین صدای چند جهته ، صدا را می توان در فضای 3D نسبت به مکانی که دستگاه شما قرار دارد ، قرار داد.

بنابراین اگر هد یا دستگاه را حرکت دهید ، صدا دنبال می شود. این بدان معناست که صدای بازیگر یا سر و صداهای بازیگر همیشه به نظر می رسد در جای مناسب صفحه شما قرار دارند. به عنوان مثال ، اگر بنشینید و تلفن خود را به سمت چپ حرکت دهید ، اما سر خود را به حالت ایستاده نگه دارید ، صدا به صدایی تبدیل می شود که گویی از سمت چپ می آید.

نحوه استفاده از صدای فراگیر یا صدای موقعیتی سه بعدی

اگر می خواهید از صدای سه بعدی استفاده کنید ، در واقع نیازی به انجام کاری در اکثر دستگاه ها نیست. هنگام پخش صدای سازگار ، عملکرد به طور خودکار فعال می شود. هیچ دکمه فشار یا چیزی شبیه به آن وجود ندارد. عملکرد فقط کار می کند.

با این حال ، برای استفاده از صدای سه بعدی ، شما به یک دستگاه سازگار و صدای سازگار نیاز دارید.

  • صدای سازگار هر چیزی است که از صدای فراگیر Dolby Atmos یا 5.1 یا 7.1 پشتیبانی کند.
  • دستگاه های سازگار شامل یک iPad بعد از 2014 و یک iPhone بعد از 2016 برای Spatial Audio اپل ، PS5 برای 3D Audio ، رایانه Windows 10 یا Windows 11 یا هر تلویزیون / دستگاهی که از خروجی Dolby Atmos پشتیبانی کند.

نمونه ای از آرم Dolby Atmos در موسیقی متن.

این تصویر محصول تکرار و اصلاح شده است.

از آنجا که در مورد Dolby Atmos زیاد صحبت کرده ایم ، بیایید لحظه ای به آن فکر کنیم. اگرچه معمولاً تنظیم بلندگو خاصی را شامل می شود ، بسیاری از هدفون ها و نوارهای صوتی می توانند عملکرد را تولید کنند. می توانید دریابید که آیا دستگاهی از Dolby Atmos پشتیبانی می کند ، زیرا شامل آرم برای تأیید آن است.

بلندگو صدا را از طریق درایورهای خاص در جهات مختلف تولید می کند تا صدایی را که از جهات مختلف می آید تولید کند. به نظر نمی رسد به اندازه تنظیم بلندگوهای ویژه موثر باشد ، اما کار کپی برداری از آن بسیار خوب است.

مرتبط: بهترین نوارهای صوتی Dolby Atmos که می توانید خریداری کنید

همانطور که گفته شد ، باید از طریق دستگاهی که از Dolby Atmos یا ویژگی صوتی سه بعدی خاص یا صدای فراگیر پشتیبانی می کند ، گوش دهید. این شامل AirPods Pro و Max ، هدفون بی سیم Pulse 3D PS5 و هر بلندگو یا هدفونی است که از Dolby Atmos پشتیبانی می کند.

صدای بهتر از دستگاه شما

با این استدلال که این ویژگی می تواند به شما کمک کند صدای شنیده شده را به سطح بالاتری برساند ، صدای فراگیر اپل با استقبال گرم بسیاری از کاربران روبرو شده است. با پیشرفت های انجام شده در هر تکرار دستگاه ، خوب است که ببینیم اپل ویژگی ای را انتخاب کرده است که روی صدا تمرکز دارد.


بهبود Airpods-pro-sound
7 روش برای بهبود کیفیت صدا AirPods Pro

آیا می خواهید بهترین کیفیت صدا را از AirPods Pro خود دریافت کنید؟ برای صدای بهتر این نکات را دنبال کنید.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.