10
جولای

صدای بدون ضرر در برابر صدای با کیفیت بالا: تفاوت چیست؟

اگر پخش جریانی موسیقی گیر شما است ، ممکن است شنیده باشید که اپل قالب ALAC بدون ضرر خود را برای همه کاربران به Apple Music معرفی می کند. اپل ، مانند دیگر سرویس های اصلی پخش موسیقی ، از مزایای صوتی بدون افت و وضوح بالا نسبت به پخش صوتی مرسوم تبلیغ می کند.

تغییر در صنعت به گزینه های صوتی با وضوح بالا و بدون ضرر هر یک از س questionsالات زیر را ایجاد می کند:

صدای بدون ضرر چیست؟ آیا همان وضوح بالا است؟ اگر نه ، پس چه تفاوتی وجود دارد و چرا باید مراقب باشیم؟

بیایید این اصطلاحات را بررسی کنیم و ببینیم آیا چیزی برای حمایت از تبلیغات وجود دارد یا خیر.

صوتی بدون ضرر

آی پاد با هدفون

در روزهای آغازین پخش موسیقی ، انتقال پرونده های موسیقی از طریق اینترنت دردسر ساز بود. اینترنت هنوز در ابتدای راه بود ، بنابراین سرعت پایین و قابلیت اطمینان زیر سوال بود.

فضای ذخیره سازی نیز در آن زمان بسیار گران بود. بنابراین ، توزیع کنندگان موسیقی باید راهی برای توزیع موسیقی با استفاده از منابع کمترین حد ممکن پیدا کنند. در اینجا یک صدای ضعیف ظاهر شد.

در مورد موسیقی ، ضبط های استودیو بسیار زیاد است. آنها می توانند ده ها مگابایت فضای ذخیره سازی را اشغال کنند. در عصری که اکثر مردم یک گیگابایت حافظه ندارند ، ارائه ضبط های استودیویی فشرده نشده عملی نبود.

در نتیجه ، تولیدات موسیقی برای کاهش شدید اندازه پرونده ها ، فایل های صوتی بسیار فشرده ایجاد کرده اند. این فایل های فشرده شده ، فایل های صوتی با ضرر و زیان هستند که امروز می شناسیم.

در حالی که فایلهای کم مصرف باعث صرفه جویی در فضای ذخیره سازی می شوند ، کیفیت صدا را فدا می کنند زیرا بسیار فشرده هستند. با این وجود ، صنعت فایلهای صوتی با ضرر را به عنوان استاندارد واقعی برای رساندن موسیقی به شنوندگان به کار گرفته است.

مرتبط: فشرده سازی پرونده چگونه کار می کند؟

این روزها فایلهای صوتی گمشده همه جا هستند. از YouTube گرفته تا Spotify ، همه سایت های پخش جریانی موسیقی فشرده را پخش می کنند. خوشبختانه ، با استفاده از رمزگذارهای مدرن و قالب های صوتی ، این فایل ها صدای خوبی دارند. بنابراین بیشتر مردم شکایت نمی کنند.

با این حال ، موسیقی پخش شده ما با نسخه استودیویی یکسان نیست. کیفیت پایین تری دارد. و بخشی از آن به دلیل تکنیک های فشرده سازی است که تولیدات موسیقی در ضبط های اصلی اعمال می کنند.

فایل های صوتی بدون ضرر یا فشرده سازی را به طور کامل حذف می کنند یا از تکنیک های فشرده سازی استفاده می کنند که منجر به از دست رفتن اطلاعات نمی شود. بنابراین اگر صدا را بدون از دست دادن صدا منتقل می کنید ، موسیقی را منتقل می کنید که فاقد مصنوعات فشرده سازی است. این می تواند به طور بالقوه کیفیت صدا را افزایش دهد.

با این حال ، پرونده های بدون ضرر همیشه منجر به کیفیت بهتر صدا نمی شوند. اگر فایل های فشرده شده از کیفیت پایین برخوردار باشند ، حذف فشرده سازی کمک چندانی نخواهد کرد. بنابراین ، یک آزمایش کنید و ببینید آیا بین صدای بی فقدان تفاوت محسوسی وجود دارد یا خیر.

میزان نمونه برداری و عمق بیت چقدر است؟

رایانه ها ماشین های دیجیتالی هستند که 1 و 0 را پردازش می کنند. بنابراین هر اطلاعاتی که کامپیوتر برای ذخیره آن نیاز دارد – از جمله صدا – باید به صورت یک رشته 1 و 0 ذخیره شود.

از طرف دیگر صدا دیجیتال نیست. ماهیتی آنالوگ و پیوسته دارد. بنابراین اگر می خواهیم صدا را روی دستگاه ذخیره سازی در رایانه ذخیره کنیم ، باید آن را به 1s و 0s تبدیل کنیم.

روش های زیادی برای انجام این تبدیل وجود دارد. یکی از ساده ترین ها مدولاسیون کد پالس (PCM) است.

در زیر ارائه مدولاسیون کد پالس ارائه شده است.

نمودار PCM

اعتبار تصویر: BY-SA 3.0 / Creative Commons

در PCM ما صدای آنالوگ را می گیریم ، آن را پخش می کنیم و آن را با سرعت از پیش تعیین شده به شکل 1s و 0s آزمایش می کنیم. سپس این داده ها در قالب صوتی ذخیره می شوند.

برای درک بهتر روند ، تصور کنید از کودکان در حال بازی بیس بال عکس بگیرید. اگر مجبور باشید 30 ثانیه در هر ثانیه به مدت یک ساعت عکس بگیرید ، اطلاعات کافی برای ایجاد ویدیویی به ارزش 30 ساعت در ثانیه خواهید داشت.

وقتی نمونه ای از سیگنال صوتی را می گیرید ، همین اتفاق می افتد. با سرعت مشخصی از سیگنال صوتی تصاویر مجازی بگیرید. همه این عکسهای عکس را رمزگذاری کنید و یک فایل صوتی دریافت خواهید کرد.

برای پخش فایل صوتی ، رایانه شما به سادگی باید عکس های فوری را با همان سرعتی که گرفته شده پخش کند. به این درصد گفته می شود فرکانس نمونه برداری.

ما فرکانس نمونه برداری را در kHz اندازه گیری می کنیم. میزان استاندارد نمونه برداری برای سی دی های صوتی 44.1 کیلوهرتز است.

اکنون ، از آنجا که هر صدا از بیش از یک صدا با فرکانس های مختلف تشکیل شده است ، برای ذخیره تمام اطلاعات لازم ، باید بیش از 1 یا 0 را ذخیره کنیم. بنابراین ، ما باید برای بیشترین اندازه نمونه ممکن تلاش کنیم ، زیرا هرچه نمونه بزرگتر باشد ، کیفیت صدا بهتر است.

اندازه نمونه که به آن تعداد بیت های هر نمونه نیز گفته می شود ، گفته می شود عمق زندگی. عمق بیت استاندارد در سی دی های صوتی 16 بیتی است.

صدا با وضوح بالا

تصویر مردی که در حال انتظار برای اتوبوس در حال گوش دادن به موسیقی است

برای همه سرویس های پخش جریانی موسیقی بیش از حد که صدای با کیفیت بالا ایجاد می کنند ، تعجب آور است که هیچ رزولوشن استانداردی ندارد. هیچ توافقی در مورد کیفیت صوتی با کیفیت بالا وجود ندارد.

با این حال ، اتفاق نظر این است که به یک نمونه صوتی با نرخ نمونه برداری بالا و عمق بیت بالا ، وضوح بالا گفته می شود.

همانطور که مشاهده می کنید ، تعریف فوق دائماً در حال تغییر است. به عنوان مثال ، وقتی صدای 8 بیتی استاندارد بود ، 16 بیت / 44.1 کیلوهرتز با وضوح بالا بود. حتی امروز که 16 بیت / 44.1 کیلوهرتز استاندارد است ، 24 بیت / 96 کیلوهرتز در قلمرو با وضوح بالا قرار دارد.

از نظر تئوری صدای با وضوح بالا واضح و بهتر به نظر می رسد. این دارای دامنه پویاتر ، جداسازی بهتر ابزار و سطح نویز کمتری است.

تفاوت بین صوتی بدون از دست دادن و وضوح بالا

همانطور که در بالا توضیح داده شد ، صوت بدون فقدان یک نمونه صوتی است که از بالا فشرده سازی تحقیرآمیزی ندارد. چنین نمونه هایی به شکل اصلی خود هستند.

بنابراین صدای بدون افت به معنای صدای با کیفیت بالاتر نیست. هر صدایی ، چه با وضوح بالا یا نه ، می تواند بدون ضرر باشد.

از طرف دیگر ، صدای با وضوح بالا صوتی با کیفیت بالاتر است که عمق بیت بالاتر و سرعت نمونه برداری بالایی دارد. صدای با کیفیت بالا می تواند بدون ضرر و بدون ضرر باشد.

فرمت های صوتی با وضوح بالا

تصویر دستگاه همراه با برنامه Spotify باز است

با ظهور صوتی با کیفیت بالا ، خدمات پخش جریانی شروع به معرفی برخی از قالب های صوتی اختراع شده کردند. برخی از محبوب ترین قالب ها شامل FLAC ، AIFF ، WAV و ALAC هستند. همه این قالب ها از صوتی با وضوح بالا همراه با فشرده سازی بدون اتلاف یا از دست دادن پشتیبانی می کنند.

به عنوان مثال ، اپل از ALAC برای پخش با کیفیت بالا در Apple Music استفاده می کند. ALAC یک قالب بدون ضرر است ، به این معنی که فشرده سازی آن کیفیت صدا را کاهش نمی دهد. همچنین از نظر فضا بسیار کارآمد است. در مقایسه با WAV ، که فشرده سازی اعمال نمی کند ، ALAC نیمی از فضای ذخیره سازی را اشغال می کند.

مرتبط: رایج ترین قالب های صوتی: از چه کسی استفاده شود؟

مانند اپل ، تیدال از قالب صوتی خاص خود به نام MQA استفاده می کند. MQA فشرده سازی بدون ضرر دارد و تقریباً همان کیفیت صدا و فضای ذخیره سازی ALAC را دارد.

Lossless وضوح بالایی ندارد

صدای بدون ضرر همان صدای با کیفیت بالا نیست. هنگامی که مورد اول اثر فشرده سازی روی نمونه صوتی را تعیین می کند ، دومی اندازه گیری میزان دقت صدا است. بنابراین ، صدای بدون افت می تواند با وضوح کم یا زیاد باشد.

وقتی اپل به این بسته پیوست ، اخیراً صدای با کیفیت بالا در حال جلب توجه است. از آنجا که خدمات پخش جریانی بیشتری به ارائه موسیقی با کیفیت بالا می پردازند ، ارزش سرمایه گذاری در تجهیزات صوتی مناسب را دارد.

بنابراین ، در یک هدفون مناسب سرمایه گذاری کنید ، در یک سرویس پخش جریانی مشترک موسیقی با کیفیت بالا مشترک شوید و لذت ببرید.


عکس های آهنگ های فضایی و بدون ضرر در اپل موزیک با آرم Apple Music.
صدای فضایی و بدون افت اپل موزیک: آیا می توانید تفاوت را تشخیص دهید؟

تست های کور ما واقعیت هر دو عملکرد را نشان می دهد.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.