10
آوریل

سیستم فایل ویندوز 10 را توضیح داد

آیا با اصطلاحات “NTFS” یا “FAT32” روبرو شده اید؟ حتی اگر این کار را نکرده باشید ، در هر زمان یا هر نقطه دیگری ، هر کاربر ویندوز با پیام خطا “فایل برای سیستم فایل هدف بسیار بزرگ است” مواجه شده است.

این پیام خطا ممکن است به دلیل درایو فلش شما نباشد. ممکن است درایو فلش شما با سیستم فایل اشتباه فرمت شده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فایل سیستم با جزئیات بیشتر به ادامه مطلب بروید و ببینید کدام سیستم فایل برای ویندوز 10 بهترین است.

فایل سیستم ها چیست؟

سیستم های پرونده نحوه ذخیره سازی داده ها در یک دستگاه ذخیره را نشان می دهد. آنها نرم افزاری هستند که به سیستم عامل در سازماندهی داده ها و استفاده بهینه از فضا کمک می کنند.

برای درک بهتر سیستم های فایل ، تصور کنید که یک کمد لباس منظم دارید.

محفظه های مختلفی برای کارهای مختلف در کمد وجود دارد. یک مکان مشخص برای پیراهن ، یک مکان برای کفش و یک مکان برای شلوار در نظر گرفته شده است. شما سازمان را خیلی خوب می شناسید که وقتی پیراهن جدیدی به خانه می آورید ، می دانید کجا آن را در کمد لباس خود قرار دهید.

این دقیقاً همان کاری است که سیستم فایل ها برای داده های شما انجام می دهند. هنگامی که چیزی را ذخیره می کنید ، چه یک فیلم و چه یک بازی ویدیویی ، در یک دستگاه ذخیره سازی ، به لطف سیستم فایل ، کامپیوتر می داند پرونده کجا خواهد رفت. سیستم های فایل همه چیز را مرتب نگه می دارند و با سازماندهی منطقی داده ها ، از دست دادن فضای ذخیره سازی را به حداقل می رسانند.

سیستم عامل های مختلف از سیستم های مختلف فایل استفاده می کنند. به عنوان مثال ، ویندوز از NTFS استفاده می کند ، در حالی که Mac به دستگاه های ذخیره سازی داخلی نیاز دارد تا در سیستم عامل Mac OS Extended File System یا HFS + قالب بندی شوند.

علاوه بر این ، دستگاه های ذخیره سازی خارجی مانند درایوهای فلش و کارت های SD اغلب با FAT32 یا exFAT قالب بندی می شوند.

جدول تخصیص پرونده (FAT)

جدول تخصیص پرونده (FAT) از سال 1977 وجود دارد. FAT در اصل برای دیسک های فلاپی استفاده می شد. ویندوز شروع به استفاده از FAT با DOS و چندین نسخه اولیه ویندوز کرد.

در طول سالها ، FAT مورد بازبینی های اساسی بسیاری قرار گرفته است ، از جمله افزایش حداکثر پارتیشن پشتیبانی شده و اندازه پرونده. معروف ترین نسخه FAT FAT32 است که هنوز هم تقریباً برای همه درایوهای فلش با ظرفیت کوچک استفاده می شود.

بنابراین اگر یک درایو فلش یا کارت SD 4 ، 16 یا 32 گیگابایتی دارید ، احتمال اینکه سازنده آن را با FAT32 قالب بندی کند ، بسیار زیاد است. اینجاست که خطای “File is too large for the target file system” ظاهر می شود.

خطا در پرونده FAT32

FAT32 از پرونده های بزرگتر از 4 گیگابایت پشتیبانی نمی کند. به عبارت دیگر ، اگر می خواهید یک فیلم کامل 4K را به درایو فلش FAT32 خود منتقل کنید ، با خطای فوق مواجه خواهید شد.

FAT32 همچنین از ظرفیت ذخیره سازی بالای 32 گیگابایت پشتیبانی نمی کند.

با این حال ، FAT32 به دلیل سازگاری گسترده با سیستم عامل ، همچنان پرکاربردترین سیستم فایل است. این فقط با همه چیز از ویندوز تا لینوکس کار می کند.

بنابراین اگر یک درایو فلش با حافظه کمتر از 32 گیگابایت دارید ، آن را با FAT32 فرمت کنید.

مرتبط: نحوه قالب بندی کارت SD در Mac شما

سیستم پرونده جدید فناوری (NTFS)

مایکروسافت برای غلبه بر محدودیت های FAT32 در سال 1993 سیستم پرونده فناوری جدید (NTFS) را توسعه داد. به عنوان مثال ، وقتی FAT32 فقط حداکثر اندازه پرونده 32 گیگابایت را مجاز می کند ، NTFS از حداکثر اندازه پرونده 16 EB (exabytes) پشتیبانی می کند.

برای کمک به شما در تصور چقدر عظیم بودن 1EB ، فیلم HD معمولی 1 گیگابایت است. تقریباً می توانید 1000 فیلم از این قبیل را روی هارد دیسک 1 ترابایتی ذخیره کنید. و می توانید 1000000TB را روی هارد دیسک 1EB ذخیره کنید.

بنابراین NTFS از حداکثر اندازه پرونده تقریباً نامحدود پشتیبانی می کند. NTFS چندین مزیت دیگر نسبت به FAT32 دارد.

ابتدا NTFS می تواند تغییرات ایجاد شده در پرونده را ردیابی کند. در صورت قطع ناگهانی برق یا خرابی پرونده ، NTFS از اتلاف اطلاعات جلوگیری می کند.

دوم ، NTFS همچنین از رمزگذاری و مجوزهای فقط خواندنی پشتیبانی می کند. بنابراین ، می توانید پرونده های خود را با یک رمز عبور رمزگذاری کنید یا آنها را روی وضعیت فقط خواندنی تنظیم کنید تا از تغییرات جلوگیری شود.

همه این ویژگی ها NTFS را به سیستم فایل ترجیحی ویندوز تبدیل می کند. علاوه بر این ، ویندوز فقط می تواند روی دستگاه با فرمت NTFS نصب شود.

سیستم فایل NTFS در دستگاه ذخیره سازی

متأسفانه ، نسخه های قدیمی ویندوز و توزیع های لینوکس قدیمی از NTFS پشتیبانی نمی کنند. و macOS فقط از NTFS به عنوان یک سیستم فایل فقط خواندنی پشتیبانی می کند.

بنابراین اگر می خواهید ویندوز را روی دستگاه ذخیره سازی به عنوان درایو فلش نصب کنید ، آن را با NTFS قالب بندی کنید ، در غیر این صورت از FAT32 یا exFAT استفاده کنید.

جدول تخصیص پرونده گسترده (exFAT)

مایکروسافت در سال 2006 جدول تخصیص پرونده توسعه یافته (exFAT) را معرفی کرد. این برنامه برای جایگزینی FAT32 برای درایوهای فلش با ظرفیت بالا و کارتهای SD طراحی شده است.

exFAT ضمن حفظ سازگاری عالی با سیستم عامل ، محدودیت های اندازه پرونده FAT32 را برطرف می کند. از حداکثر اندازه پرونده 16EB پشتیبانی می کند. به عبارت دیگر ، برخلاف FAT32 ، اگر پرونده ای با ظرفیت 4 گیگابایت یا بیشتر را منتقل کنید ، با خطایی روبرو نخواهید شد.

سرانجام ، از آنجا که از حداکثر ظرفیت پرونده نامحدود پشتیبانی می کند و با طیف گسترده ای از سیستم عامل ها سازگار است ، exFAT سیستم پرونده پیش فرض کارتهای SDXC است که در دوربین های خود استفاده می کنید.

به عبارت دیگر ، تمام کارتهای SDXC با exFAT قالب بندی می شوند.

بنابراین اگر یک درایو فلش با ظرفیت بزرگ 32 گیگابایت یا بیشتر (یا کارت SD) دارید ، آن را با exFAT قالب بندی کنید.

با سیستم فایل exFAT یک درایو فلش را قالب بندی کنید

قبل از قالب بندی درایو فلش ، به یاد داشته باشید که قالب بندی تمام داده های غواصی را پاک می کند. بنابراین ، قبل از ادامه از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید.

برای قالب بندی درایو فلش با سیستم فایل exFAT ، درایو را به رایانه خود متصل کنید. روی نماد دستگاه کلیک راست کرده و انتخاب کنید قالب بندی از لیست کشویی

چه زمانی قالب بندی دستگاه ظاهر می شود ، کلیک کنید سیستم فایل و exFAT را از لیست انتخاب کنید. انتخاب کنید قالب سریع زیر گزینه های قالب بندی اگر قبلاً انتخاب نشده باشد.

در آخر بر روی کلیک کنید شروع کنید و بعد از این باشه.

یک درایو فلش را فرمت کنید

سیستم های پرونده ای داده ها را سازمان می دهند ، اما هیچ استانداردی وجود ندارد

سیستم های پرونده ای داده ها را سازماندهی می کنند ، اما هیچ استانداردی در صنعت وجود ندارد. سیستم عامل های مختلف سیستم های فایل مختلف را ترجیح می دهند. اگر هر روز از سیستم عامل های مختلف استفاده می کنید ، بهتر است به سیستم های استاندارد توصیه شده توسط سازنده پایبند باشید.

از طرف دیگر ، مواقعی پیش می آید که شرکت ها اشتباه می کنند. بنابراین ، اگر فکر می کنید این سیستم ها می توانند کار شما را تغییر دهند ، از برخورد با پرونده های مختلف نترسید.


عملکرد اعزام با قالب خالص
نحوه استفاده از DiskPart برای تمیز کردن و قالب بندی دستگاه در ویندوز 10

بیاموزید که چگونه از ابزار پارتیشن بندی دیسک مجتمع ویندوز برای مدیریت دستگاه های خود استفاده کنید.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.