14
مه

راکی لینوکس چیست و آیا باید آن را در نظر بگیرید؟

برای مدت زمان طولانی ، CentOS گزینه قابل اطمینان برای توزیع لینوکس ، به ویژه برای سرورها بود ، زیرا در واقع یک نسخه رایگان از Red Hat Enterprise Linux بود. اما این تحول جامعه CentOS را به لرزه درآورد و باعث شد یکی از توسعه دهندگان اصلی چنگالی به نام Rocky Linux ایجاد کند.

پس از چندین ماه توسعه ، نسخه مقدماتی راکی ​​لینوکس ظاهر شد. آیا باید به تغییر لینوکس راکی ​​فکر کنید؟ ما در این پست خواهیم فهمید

راکی لینوکس چیست؟

Linux Rocky یک شاخه از CentOS است که بعد از Red Hat Enterprise Linux یا RHEL قرار دارد. مانند CentOS ، نسخه پایداری از لینوکس را ارائه می دهد که برای سرورها ایده آل است. این به عنوان جایگزینی برای CentOS در نظر گرفته شده است که با اشکالات سازگار است.

گریگوری Kurzer بنیانگذار CentOS تلاش برای ایجاد نسخه جدیدی از توزیع را رهبری می کند. نام راکی ​​لینوکس ادای احترام به بنیانگذار فقید CentOS راکی ​​مک گو است. تاریخچه کورتزر در زمینه محاسبات علمی است ، مدت طولانی است که در UC Berkeley در زمینه محاسبات با کارایی بالا کار کرده است. با توجه به اینکه CentOS در م institutionsسساتی مانند CERN به طور گسترده در فیزیک ذرات مورد استفاده قرار می گیرد ، به نظر می رسد این تمرکز اصلی برای راکی ​​لینوکس باشد.

آمازون همچنین از لینوکس راکی ​​از جمله Ctrl IQ ، 45Drives ، OpenDrives و MontaVista حمایت مالی می کند ، که نشان می دهد با توجه به وضعیت آن به عنوان نامزد انتشار ، چقدر به پروژه اعتماد دارند.

چه اتفاقی برای CentOS افتاد؟

پس چرا ما به یک توزیع کننده جدید مبتنی بر Red Hat نیاز داریم؟

در دسامبر سال 2020 ، Red Hat ، که پروژه CentOS را خریداری کرده بود ، ناگهان تغییر تمرکز را پس از خریداری Red Hat توسط IBM اعلام کرد. این شرکت اعلام کرد که آخرین نسخه ، نسخه 9 ، در پایان سال 2021 پشتیبانی را خاتمه می دهد ، بسیار کوتاه تر از برنامه 10 ساله ای که قبلا توسط Red Hat وعده داده شده بود ، به نفع نسخه آینده CentOS Stream. طبق برنامه ، پشتیبانی از نسخه 8 در سال 2024 پایان می یابد.

این حرکت همچنین به معنای آن بود که CentOS در بالادست RHEL قرار دارد ، نه پایین دست ، بنابراین کاربران CentOS در واقع آزمایش کننده های بتا برای RHEL خواهند بود.

به نظر می رسد این حرکت یک ترفند برای جذب بیشتر مشتریان برای ثبت نام در RHEL بوده است ، اگرچه واقعیت پیچیده تر است. توییتر و فیس بوک برای تغییر تلاش کرده اند ، زیرا سهولت در پروژه را برای آنها آسان می کند.

بسیاری از مدیران مرکز داده که به CentOS متکی بودند از این تصمیم بسیار ناراضی بودند. پیام کلاه قرمزی آنها را برای مبارزه برای تغییر ارسال کرد. در حالی که فیس بوک از CentOS Stream برای سرورهای خود استفاده می کند ، بسیاری از مدیران فعلی CentOS منابع فیس بوک ندارند.

از آنجا که بسیاری از کاربران به نسخه CentOS اعتماد کرده بودند که زودتر از برنامه پشتیبانی نمی شد ، جامعه احساس نیاز به یک پروژه جدید را کرد. لینوکس راکی ​​ظهور کرده است.

اولین برداشت از لینوکس راکی

مانند CentOS اصلی ، Rocky جایگزینی رایگان برای RHEL است. در زمان نوشتن این مقاله ، نصب برای درخواست انتشار وجود دارد. تصاویر برای پردازنده های x86-64 و ARM در دسترس هستند. گزینه های “حداقل” ، “DVD” و “Startup” برای هر معماری وجود دارد. تعریف “حداقل” نسبی به نظر می رسد زیرا وزن آن 1.73 گیگابایت است.

منوی نصب Rocky Linux

نصب مشابه CentOS و تقریباً هر برنامه نصب Linux دیگری است. از طریق تنظیم صفحه کلید ، پارتیشن بندی هارد دیسک و انتخاب بسته ها انجام می شود. یک عجیب و غریب فرآیند نصب این است که اتصال شبکه شما به طور خودکار تنظیم نمی شود. باید آن را در نصب فعال کنید.

نصب کننده گرافیکی است ، اگرچه حداقل تصویر پیش فرض فقط تنظیمات کنسول را نصب می کند.

حداقل تصویر نصب بسیار مشابه آنچه در سرور نصب می کنید. وب سایت Rocky Linux می گوید از نامزد برای تولید استفاده نکنید.

وارد کنسول Rocky Linux شوید

هنگامی که راکی ​​لینوکس را در حالت کنسول اجرا می کنید ، با یک اثر هنری آرم ASCII و همچنین پیام دیگری با حروف قرمز روشن برای استفاده در تولید یا به روزرسانی شدن توسط آن ، به عنوان یک پیش انتشار ، از شما استقبال می شود.

صفحه ورود به سیستم دستورالعملهای مربوط به نحوه راه اندازی پورتال تحت وب و دسترسی به آن را از طریق مرورگر وب نشان می دهد.

کنسول وب Rocky Linux

پورتال تحت وب جذاب است و اگر از خط فرمان راحت نیستید به راحتی می توانید سیستم خود را پیکربندی کنید ، اما اگر چنین هستید ، یک ترمینال نیز وجود دارد. این مفید است اگر از این مورد در یک هایپروایزر مانند VirtualBox استفاده کنید ، زیرا می توانید این ترمینال را برش داده و جایگذاری کنید که در کنسول VirtualBox سخت تر است.

همچنین می توانید فایروال را در منوها تغییر دهید. اگر می خواهید یک وب سرور نصب کنید ، این امر ضروری است ، زیرا پورت 80 به طور پیش فرض بسته است. راکی لینوکس پس از باز شدن می تواند از نرم افزارهای وب سرور مانند Apache استفاده کند.

نصب و راه اندازی Apache ، سپس رفتن به آدرس IP در مرورگر ، یک صفحه تست Apache سفارشی را نشان می دهد.

صفحه تست Rocky Linux Apache

او حتی به عنوان یک کاندیدای آزادی نیز به طور چشمگیری پایدار و کارا است. با توجه به اینکه این توزیع براساس RHEL انجام شده است ، تعجبی ندارد.

مراحل بعدی برای راکی ​​لینوکس

اکنون که راکی ​​لینوکس دارای چیزی است که می تواند بارگیری شود ، نه فقط مانع بخار ، این پروژه احتمالاً نسخه کامل آن را منتشر می کند. به نظر می رسد که تاکنون نامزد انتشار در صورت استقبال مشتاقانه کاربران لینوکس مواجه شده باشد پست های شبکه های اجتماعی چیزی برای رفتن هستند

با توجه به پایگاه راکی ​​در RHEL ، آینده راکی ​​لینوکس محکم به نظر می رسد. به عنوان یک توزیع مبتنی بر جامعه ، مورد هوس و هوس یک شرکت بازرگانی نخواهد بود ، بنابراین کاربران راکی ​​دیگر فرش را زیر خود نخواهند کشید.

آیا نیاز به ارتقا به لینوکس راکی ​​دارید؟

شاید از خود بپرسید که آیا راکی ​​لینوکس برای شما مناسب است یا خیر. اگر به CentOS اعتماد می کنید و نمی خواهید CentOS را اجرا کنید یا هزینه RHEL را پرداخت کنید ، می توانید با در دسترس قرار گرفتن نسخه پایدار ، Rocky Linux را در نظر بگیرید.

مانند CentOS ، این یک روش عالی برای یادگیری رایگان با اکوسیستم Red Hat است ، زیرا بسیاری از مراکز خرید با RHEL کار می کنند. اگر به محاسبات علمی علاقه دارید ، نه تنها همه ابررایانه های بزرگ لینوکس را اجرا می کنند ، بلکه اکثر آنها RHEL یا توزیع مشتق شده از RHEL را اجرا می کنند. شاید در آینده شاهد این ابر رایانه ها با راکی ​​لینوکس باشیم.

تفاوتی بین ایستگاه کاری لینوکس و سرور وجود دارد. انتخاب توزیع می تواند تا حدودی بر عملکرد سرور شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل انتخاب توزیع مناسب لینوکس برای سرور مهم است.


تصویر ارائه شده برای توزیع سرورهای لینوکس
10 بهترین توزیع سرورهای لینوکس

آیا به دنبال توزیع قابل اعتماد لینوکس برای سرور خود هستید؟ در اینجا برخی از بهترین گزینه ها آورده شده است.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.