31
مه

درباره خطرات و تأثیرات رعد و برق در تلویزیون ، کامپیوتر و موارد دیگر تحقیق کنید.

احتمالاً شما در مورد تأثیر صاعقه بر تلویزیون ، یخچال و فریزر و … چیزهایی شنیده اید و برای جلوگیری از آسیب و سوختگی باید لوازم الکتریکی را هنگام صاعقه خاموش کرد. صاعقه می تواند واقعاً تأثیر منفی روی لوازم شما بگذارد. در این مقاله از انزل وب به مضرات و اثرات صاعقه در تلویزیون ، کامپیوتر و … خواهیم پرداخت.

تأثیر و خطر صاعقه بر روی وسایل برقی مانند لپ تاپ ، تلویزیون

؟ اثرات صاعقه بر دستگاه های الکتریکی چیست

صاعقه می تواند خسارت مالی زیادی به مردم وارد کند. اگر وسایل برقی در هنگام رعد و برق به طور نامناسب ذخیره شوند ، ممکن است بسوزند. زیرا اجزای داخلی آنها بسیار حساس هستند و هنگام دریافت ولتاژ بالا و حتی پایین اختلال ایجاد می کنند. در این مقاله از انزل وب ، به بررسی تأثیر صاعقه بر وسایل برقی می پردازیم و راه های جلوگیری از آسیب را پیشنهاد می دهیم. برای اطلاعات بیشتر تماشا کنید.

آیا تلویزیون باید از پریز برق جدا شود؟ نکاتی برای کاهش آسیب صاعقه به لوازم خانگی

مطالعه خطرات و اثرات رعد و برق در تلویزیون ، کامپیوتر و ...

احتمالاً داستانهایی از سوختن رایانه خود به دلیل صاعقه یا روشن نشدن تلویزیون بعد از صاعقه و مانند آن شنیده اید. باید بگوییم که اینها خطرات واقعی هستند. اگر صاعقه به سیم های برق منتهی به خانه شما برخورد کند ، می تواند از طریق منبع تغذیه به خانه شما منتقل شود و به لوازم برقی آسیب برساند. در صورت اتصال سیم برق از زیرزمین یا اتصال به زمین ، می توان از این مشکل جلوگیری کرد. اکثر ساختمان ها دارای چنین خطوط برق هستند.

اگر هرکدام از وسایل برقی شما هنگام طوفان یا پس از آن خراب شد ، آنها را از برق بکشید. سپس یک دستگاه محکم را به همان پریز وصل کنید. اگر دستگاه جدید در حال کار است ، به این معنی است که دستگاه قبلی باید تعمیر و سوزانده شود. اگر مشکل از سوکت باشد ، هر دو دستگاه روشن نمی شوند. در این حالت ، دستگاه خود را به پریز دیگری که دستگاه به آن متصل و کار می کند متصل کرده و از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنید.

روش دیگر که Soft reset نام دارد ، جدا کردن دستگاه از برق است. سپس چند دقیقه صبر کنید. دوباره آن را به منبع تغذیه وصل کنید. اگر مشکلی پیش نیاید دستگاه روشن می شود.

اگر دستگاه روشن نشد ، خودتان آن را تعمیر نکنید و سرویس دهی کنید. لوازم خانگی چیزهای حساسی هستند. وجود اتصالات در آنها و مونتاژ نادرست قطعات آنها می تواند موجب خسارات جانی و مالی شود.

سیم کشی مناسب ساختمان یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه کرد. برای آگاهی از اهمیت آن ، 10 اشتباه خطرناک و آزار دهنده هنگام ساخت کابلهای برق را بخوانید.

تأثیر صاعقه بر لوازم برقی به دو روش

درباره خطرات و اثرات رعد و برق در تلویزیون ، کامپیوتر و موارد دیگر تحقیق کنید.

صاعقه از دو طریق به تلویزیون و سایر لوازم خانگی برخورد می کند. صاعقه می تواند مستقیماً به خانه برخورد کند ، که نادر است. این برخورد نه تنها بر وسایل برقی تأثیر می گذارد و در بسیاری از موارد باعث آتش سوزی می شود. این آتش سوزی به دلیل وجود سیم در دیوارها و .. اتفاق می افتد علاوه بر این ، می تواند منجر به ریزش سقف ، شکسته شدن پنجره ها و … شود. در این حالت ، هیچ چیز ، حتی یک محافظ برقی ، نمی تواند از لوازم محافظت کند.

رعد و برق معمولاً به نزدیكی خانه شما برخورد می كند و از طریق سیم و لوله هایی كه به خانه شما منتهی می شود به وسایل برقی آسیب می رساند. انرژی برخورد صاعقه می تواند از طریق سیم های ارتباطی مانند سیم تلفن ، اینترنت و غیره ، تیرهای برق و فلز رسانا مانند لوله ها و میله های فلزی عبور کند.

اگر این ولتاژ در پانل توزیع برق خانه متوقف نشود ، می تواند با سیم کشی به خانه منتقل شود ، عایق را بسوزاند و سیم ها را بشکند. اگر از محافظ ولتاژ استفاده نکنید ، این ولتاژ اضافی وارد دستگاه های الکتریکی می شود.

البته افزایش ولتاژ همیشه آسیب نمی بیند. کاهش آن می تواند به لوازم خانگی نیز آسیب برساند و باعث قطع برق شود. برخی از موتورهای الکتریکی برای راه اندازی نیاز به برق بیشتری دارند. در نتیجه ، شروع آنها می تواند مقدار زیادی برق را به خود اختصاص داده و منجر به افت فشار قدرت شود.

در صورت بروز خطای فاز در زمین ، افت ولتاژ نیز رخ می دهد. صاعقه می تواند باعث ایجاد گسل فاز در زمین شود.

اگر هنگام روشن کردن برخی از لوازم خانگی ، فیوز خانه می وزد ، مقاله نحوه حذف فیوز خانگی هنگام روشن بودن کولر و سایر لوازم را بخوانید.

راه های کاهش خطر صاعقه برای تلویزیون و …

خطرات و اثرات صاعقه را در تلویزیون ، کامپیوتر و موارد دیگر مطالعه کنید.

اگر وسایل خانه شما سوخته باشد ، علائم زیر را مشاهده خواهید کرد:

  • بوی پلاستیک سوخته یا سوخته
  • خاموش شدن خودکار دستگاه
  • خش خش سیم
  • سیگنال پیدا نشده است یا خطای سیگنال روی صفحه وجود ندارد
  • رایانه را روشن کنید اما صفحه را خاموش بگذارید
  • سیگار کشیدن و گرم شدن بیش از حد بخشی از دستگاه

برای کاهش خطر صاعقه در لپ تاپ ها و … بهتر است یک محافظ ولتاژ و یک محافظ برق تهیه کنید. علاوه بر این ، نیازی نیست که بسیاری از دستگاه ها را به یک پریز برق متصل کنید. وسایل برقی مانند تلویزیون ، یخچال ، کنسول بازی و موارد مشابه را برای جدا کردن پریزها و محافظ برقی جداگانه برای هر یک امتحان کنید.

بهتر است در هنگام رعد و برق همه وسایل خانگی را خاموش کنید. با این حال ، برخی از لوازم خانگی مانند فریزرها نمی توانند از برق وصل شوند. برای چنین دستگاه هایی ، حتماً یک محافظ ولتاژ با کیفیت با مانیتور تهیه کنید. برخی از این محافظ ها چراغ هایی نیز برای سلامتی خود دارند. در صورت چشمک زدن یا خاموش شدن این لامپ ، دستگاه محافظ نیز باید تعویض شود.

برای آزمایش سلامت دستگاههایی مانند رایانه های دارای چندین مولفه ، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. زیرا برای آزمایش هر قطعه ، شما باید یک دستگاه تست مخصوص داشته باشید یا آنها را جداگانه در رایانه با همان سیستم جایگزین کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مقاله از انزل وب ، خطرات و اثرات صاعقه بر روی تلویزیون ، کامپیوتر و … را بررسی کردیم آیا تاکنون لوازم خانگی شما در اثر صاعقه آسیب دیده است؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.