1
آوریل

خنک کننده آبی در مقابل خنک کننده بادی

ممکن است شما در مورد خنک کننده آب CPU که به آن خنک کننده مایع نیز گفته می شود ، چیزی شنیده باشید ، اما ممکن است هرگز سعی نکرده اید معنی یا نحوه کار آن را دریابید.

بیایید بررسی کنیم که خنک کننده آب CPU با خنک کننده معمولی هوا مقایسه می شود ، اگر خنک کننده آب بهتر است و یا اشکالاتی دارد.

خنک کننده آب CPU چیست؟

مانند اتومبیل ، خنک کننده آب نیز در واقع یک هیت سینک پردازنده در رایانه شما است. آب را از طریق مخزن حرارتی عبور می دهد ، جایی که گرما از پردازنده به کولر آبی منتقل می شود.

وقتی آب از گرمای پردازنده شما گرم می شود ، به سمت یک مخزن گرم در پشت جعبه حرکت می کند و گرما را به هوای محیط خارج از قاب کامپیوتر منتقل می کند. سرانجام ، آب خنک شده بازگردانده می شود و روند ادامه می یابد.

فرآیند خنک سازی آب بسیار کارآمدتر از خنک کننده هوا از طریق روش اتلاف گرما است ، که آب گرم را در خارج از محفظه گردش می دهد و آب خنک شده را وارد می کند تا دمای CPU شما پایین باشد.

خنک کننده آب در مقابل خنک کننده هوا

خنک کننده آب

بنابراین بهترین روش برای خنک نگه داشتن پردازنده مرکزی شما چیست؟

اول از همه ، سیستم خنک کننده آب کارآمدتر از فرآیند خنک کننده هوا با قاعده است. در مرحله دوم ، سرعت بالاتر پردازنده را مجاز می داند ، زیرا دمای محیط پردازنده اکنون بسیار پایدارتر و کنترل شده است.

یک محصول جانبی خنک کننده آب می تواند یک مورد کامل کامپیوتری برای یک کولر باشد. کولر آبی گرما را مستقیماً خارج از کیس انتقال می دهد ، نه کولر هوا یا سیستم فن که پردازنده را خنک می کند اما باعث کاهش کل گرما نمی شود.

به همین دلیل گیمرهایی که دوست دارند پردازنده های خود را اورکلاک کنند ، چیزی کمتر از خنک کننده آب برای رایانه های خود استفاده نمی کنند. حتی در بعضی موارد می توانید سرعت پردازنده را دو برابر کنید و از راه حل های پیشرفته و پیچیده تری برای خنک کننده آب استفاده کنید ، البته این امر نادر است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از خنک کننده آب به جای خنک کننده هوا این است که باعث کاهش صدای فن می شود که در هنگام فشار زیاد رایانه باید با آن کنار بیایید. هنگامی که فن های شما با دور 5000 دور در دقیقه کار می کنند ، تقریباً غیرممکن است که از صدای فن جلوگیری کنید ، تنها گزینه خنک کننده آب برای شما باقی می ماند.

معایب خنک کننده آبی

برای کارایی کارآمد و موثر ، کیت های خنک کننده آب فضای بیشتری نسبت به فن متوسط ​​خنک کننده هوا دارند. کیت خنک کننده آب CPU به فضای پروانه ، مخزن مایعات ، لوله ها ، فن و منبع تغذیه نیاز دارد.

اگر در عوض از خنک کننده هوا استفاده می کنید ، باید یک مورد بزرگتر از آنچه نیاز دارید ، تهیه کنید.

پردازنده کراسیر خنک کننده آببا این حال ، ممکن است بیشتر سیستم خنک کننده هوا خارج از جعبه رایانه شما باشد. اما این توصیه نمی شود ، زیرا پس از آن فضای دسک تاپ شما را اشغال می کند ، اگر یک میز کامپیوتر کوچک داشته باشید ممکن است چیز خوبی نباشد.در حالی که جدیدترین فناوری های خنک کننده آب با حلقه بسته ، فضای مورد نیاز را بهبود بخشیده اند ، این فضای هنوز هم بیشتر از فن خنک کننده هوا است.

مشکل دیگر سیستم های خنک کننده آب حلقه بسته جدید این است که آنها فقط می توانند یک جز cool را خنک کنند. در صورت نیاز به خنک کردن پردازنده و پردازنده گرافیکی ، برای هر کدام به یک سیستم خنک کننده آب جداگانه احتیاج دارید.

اگر سیستم خنک کننده آب به درستی نصب نشود ، ممکن است باعث آسیب به جز component شود. بنابراین ، مهم است که کسی این کار را برای شما انجام دهد که از دانش فنی و دانش قابل توجهی در زمینه ساخت رایانه برخوردار است.

آیا کیت خنک کننده آب CPU ارزش آن را دارد؟

برای اکثر مردم ، خنک کننده هوا همچنان برجسته ترین سیستم خنک کننده است به دلیل سهولت استفاده و هزینه کم آن در مقایسه با خنک کننده آب. با این حال ، با ادامه پیشرفت و کوچکتر شدن سیستم های خنک کننده آب ، این سیستم ها در دسک تاپ بیشتر رایج می شوند.

اکنون که سیستم های خنک کننده آب با حلقه بسته وجود دارد ، نصب آن بر روی رایانه بسیار آسان است ، زیرا تقریباً به نگهداری صفر نیاز دارند.

ممکن است از سیستم خنک کننده آب با حلقه بسته عملکرد مطلوبی را نداشته باشید که در صورت درخواست انجام می دهید ، اما خطر آنها بسیار کم است. با این حال ، در مقایسه با یک سیستم خنک کننده هوا معمولی ، یک سیستم خنک کننده آب با چرخه بسته هنوز عملکرد و مزایای بیشتری دارد.

برخی از پیشرفته ترین شرکت ها حتی در حال بررسی سیستم های خنک کننده آب برای برخی از لپ تاپ های سطح بالا هستند که اگر عملی شود ، می تواند عملکرد دیوانه کننده ای در لپ تاپ بازی ایجاد کند.

تاکنون ، خنک سازی با آب فقط در دسک تاپ های با کارایی بالا که توسط تولید کنندگان و گیمرهای رایانه ای با کیفیت بالا ایجاد شده است ، یافت می شود.سوالات متداول در مورد سیستم های خنک کننده آب CPU

اگر در دنیای خنک کننده آب رایانه ای تازه وارد هستید ، احتمالاً س questionsالات زیادی از قبیل “آیا خنک سازی با آب پردازنده من را خراب می کند؟” دارید ، برای پاسخ به برخی از سوالات متداول در مورد خنک کننده آب پردازنده ، ادامه مطلب را بخوانید.

آیا خودم می توانم کیت خنک کننده آب نصب کنم؟

نه ، شما مجبور نیستید! حداقل بلافاصله

اگر این سال را بپرسید ، احتمالاً قبلاً سیستم خنک کننده آب نصب نکرده اید. در این صورت ، قبل از نصب کیت خنک کننده آب خود باید به چندین دفترچه راهنمای نصب مراجعه کنید.

با این حال ، اگر بعد از تماشای برخی فیلم ها هنوز احساس ناامنی می کنید ، نگران نباشید! بهترین گزینه این است که از شخصی بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. به یاد داشته باشید در صورت امکان سوالات زیادی را در طول مسیر بپرسید. سپس می دانید که بعد چه باید بکنید.

آیا برای خنک کردن پردازنده از آب معمولی استفاده می کنید؟

بله ، شما می توانید از آب شیر معمولی در سیستم خنک کننده آب خود استفاده کنید ، اما اگر می توانید از آب مقطر استفاده کنید. آب مقطر خالص ترین آبی است که وجود دارد. این مشکلی ایجاد نمی کند که آب معمولی شیر ممکن است به دلیل ناخالصی باشد.

آیا خنک کننده آبی CPU خطرناک است؟

به خودی خود خطرناک نیست. اما اجرای ضعیف می تواند خنک کننده آب را برای اجزای رایانه شما خطرناک کند ، به عنوان مثال ، اگر مایع خنک کننده به دلیل نصب صحیح چیزی نشت کند. بنابراین ، توصیه می شود با یک متخصص تماس بگیرید تا آن را برای شما نصب کند ، به خصوص اگر برای اولین بار آن را نصب می کنید.

در صورت جاری شدن آب چه اتفاقی می افتد؟

نشتی بدترین اتفاقی است که می تواند برای سیستم خنک کننده آب و رایانه شما بیفتد.

اجزای سست یکی از دلایل اصلی نشت همراه با ترک خوردگی یا گرفتگی لوله ها هستند. این امر به طور بالقوه می تواند با آسیب رساندن به اجزای رایانه شما صدها دلار ضرر کنید.

توصیه می شود که سیستم خنک کننده آب را پس از نصب سه بار بررسی کنید و به مدت 24 ساعت آن را اجرا کنید تا نشتی داشته باشد. شما نمی خواهید بدانید که پس از نصب آن بر روی رایانه ، نشتی رخ داده است.

در اینجا موارد بعدی را در صورت مشاهده نشت مشاهده کنید:

  1. فوراً رایانه را خاموش کنید
  2. سیم برق را از برق بکشید
  3. جعبه را در رایانه باز کنید
  4. حوله های کاغذی قرار دهید تا آب ریخته شده خیس بخورد
  5. تمام اجزای ضربه خورده را از آب خارج کنید
  6. هر کدام را با دقت خشک کنید
  7. همه چیز را به مدت 24-48 ساعت بگذارید تا کاملا خشک شود (یا در صورت امکان بیشتر)
  8. همه چیز را در جای خود قرار دهید

صدمه به آب باعث نمی شود که سخت افزار شما بلافاصله قابل بازیابی باشد. قطع هر چه سریعتر منبع تغذیه امری حیاتی است ، زیرا تعامل آب و برق بیشترین آسیب را به همراه دارد و به دنبال آن خوردگی قطعات صورت می گیرد.

بنابراین از کدام سیستم خنک کننده استفاده کنم؟

اگر می خواهید یک سیستم خنک کننده آب CPU را کشف و شروع به استفاده کنید ، حتماً برای تحقیق در مورد قطعات مناسب وقت بگذارید. همچنین از درخواست راهنمای نصب نترسید. در صورت نصب صحیح ، کیت خنک کننده آب به خنک نگه داشتن پردازنده و سایر قطعات کمک می کند و احتمالاً عمر سخت افزار شما را افزایش می دهد.

گرم شدن بیش از حد
چگونه می توان از گرم شدن بیش از حد رایانه جلوگیری کرد و رایانه را خنک نگه داشت

گرم شدن بیش از حد رایانه می تواند به سخت افزار آسیب برساند. از این نکات برای خنک نگه داشتن کامپیوتر و دمای ایمن استفاده کنید.