3
جولای

تفاوت مانیتور با تلویزیون چیست؟

در حالی که تلویزیون ها و مانیتورها از یک فناوری اساسی یکسان ساخته می شوند ، اما آنها معمولاً دارای مشخصات کاملاً متفاوتی هستند که باعث می شود آنها برای کاربردهای خاصی مناسب تر باشند.

به عنوان مثال ، اگر می خواهید ویرایش ویدئو را انجام دهید ، مانیتور می خواهید نه تلویزیون. با این وجود ، اگر بدنبال سینمای خانگی یا مواردی هستید که می توانید بازی های کنسول را در آن بازی کنید ، عکس این قضیه صادق است.

این مقاله مهمترین تفاوتهای تلویزیون و مانیتورها را پوشش خواهد داد.

تلویزیون و مانیتور چه تفاوت هایی دارند؟

مردی در حال تماشای تلویزیون

تلویزیون و مانیتور بسیار شبیه به هم هستند. هر دو دستگاه نمایش بصری هستند و اغلب قابل تعویض هستند. تفاوت در آنچه برای آنها در نظر گرفته شده است. مانیتورها معمولاً به گونه ای طراحی می شوند که برای تماشای نزدیک روی میز بنشینند. آنها برای نمایش اطلاعات گرافیکی به سخت افزارهای دیگر (مانند رایانه) متصل هستند.

برای مقایسه ، تلویزیون معمولاً یک مانیتور مستقل است که برای دورتر به نظر می رسد. تلویزیون ها دارای تیونرهای RF داخلی و سایر سخت افزارها برای دریافت پخش کابلی و ماهواره ای هستند.

به دلیل عملکردهای مختلف ، عوامل مختلفی بین تلویزیون و مانیتور تفاوت دارند. در زیر بیشتر آنها را بررسی خواهیم کرد.

اندازه

یکی از بارزترین تفاوت های تلویزیون ها و مانیتورهای رایانه در اندازه دستگاه است. مانیتورها معمولاً بسیار کوچکتر هستند. این به این دلیل است که از نزدیک به آنها مشاهده می شود. تلویزیون ها بسیار بزرگتر هستند زیرا طوری طراحی شده اند که از دور مشاهده می شوند.

اندازه صفحه معمولاً با فاصله بین زاویه های مورب اندازه گیری می شود. اندازه کلی نمایشگرهای رایانه ای بین 20 تا 40 اینچ است ، در حالی که دیدن تلویزیون های بالای 70 اینچ امری غیرمعمول نیست.

نسبت

از نظر اندازه ، نسبت ابعاد فاکتور مهمی است که اغلب متفاوت است. نسبت ابعاد نسبت عرض به ارتفاع صفحه است. تلویزیون ها معمولاً دارای نسبت ابعاد 16: 9 (صفحه عریض) هستند ، در حالی که نمایشگرها می توانند طیف وسیعی از نسبت های تصویر را داشته باشند.

بسته به اینکه مانیتور برای چه مکانی استفاده می شود و فضای موجود ، کاربر نسبت متفاوتی را می خواهد. در حالی که برای تلویزیون ها ، 16: 9 مناسب است ، زیرا بیشتر تلویزیون ها و فیلم ها در قالب صفحه عریض ساخته می شوند.

قیمت

به طور کلی هرچه صفحه بزرگتر باشد هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل ، تلویزیون های خیلی بزرگتر معمولاً گرانتر از مانیتورهای کوچکتر هستند. برخی موارد استثنا در این مورد وجود دارد که در مانیتورهای تخصصی اعمال می شود.

بعضی از مانیتورها با دقت رنگ بالاتر (برای ویرایش تصویر) یا با مشخصات بازی (مانند سرعت تازه سازی 240 هرتز) طراحی شده اند. قیمت برخی از این مانیتورها ممکن است از تلویزیون هایی با اندازه های مشابه یا مشابه باشد.

نوع صفحه نمایش ، وضوح تصویر و کیفیت تصویر

نمودار مقایسه وضوح مختلف

هر دو مانیتور و تلویزیون در انواع مختلف صفحه نمایش موجود است. متداول ترین انواع آن LCD (نمایشگر کریستال مایع) ، LED (دیود ساطع کننده نور) ، OLED (دیود ساطع کننده نور آلی) و QLED (دیود ساطع کننده نور کوانتومی) است. این نوع صفحه نمایش ها در نحوه تولید نور در پیکسل متفاوت هستند. صفحات LCD و LED به نور پس زمینه نیاز دارند ، در حالی که فناوری OLED و QLED می تواند هر پیکسل را به طور مستقل روشن کند.

فناوری QLED و OLED بسیار جدیدتر هستند. با این حال ، در حالی که تلویزیون های QLED و OLED در حال رایج شدن هستند ، هنوز نمایشگرهای نسبتاً کمی با این نوع صفحه نمایش ها در بازار وجود دارند.

از نظر وضوح ، هم در مانیتورها و هم در تلویزیون ها محدوده ای وجود دارد. وضوح به تعداد پیکسل های تمام صفحه اشاره دارد. رزولوشن های موجود شامل 1280×720 (720p) ، 1920×1080 (1080p) ، 3840×1960 (4K) و اکنون 7680×4320 (8K) است.

نکته مهمی که باید در اینجا بخاطر بسپارید تراکم پیکسل است. تراکم پیکسل تعداد پیکسل های یک اینچ مربع صفحه است. هرچه تراکم پیکسل بیشتر باشد ، وضوح تصویر واضح تر و واضح تر خواهد بود.

به دلیل مسافت تماشای تلویزیون ، تراکم پیکسل نباید آنقدر زیاد باشد ، زیرا هرچه دورتر شوید ، وضوح تصویر واضح تر خواهد بود. برای نمایشگرها ، تراکم پیکسل از اهمیت بیشتری برخوردار است.

سرعت را به روز کنید

نرخ تازه سازی به چند بار باز شدن صفحه در هر ثانیه اشاره دارد. میزان تازه سازی در واقع بسیار مهم است. نرخ تازه سازی 60 هرتز به این معنی است که 60 بار در ثانیه تازه می شود. این مسئله وقتی که به نرخ فریم منبع ویدیو می رسد مهم است. شما می خواهید میزان تازه سازی برابر یا سریعتر از نرخ فریم هر چیزی روی صفحه باشد. در غیر این صورت ، از فریم ها رد می شود و حرکت تارتر به نظر می رسد.

نرخ تازه سازی تلویزیون ها معمولاً 60 هرتز (و گاهی تا 120 هرتز) است که برای اکثر برنامه های تلویزیونی و فیلم ها مناسب است. نرخ تازه سازی برخی از مانیتورهای بازی تا 360 هرتز است ، در حال حاضر 120 هرتز یک گزینه بسیار محبوب است. هرچه سرعت تازه سازی سریعتر باشد ، سرعت عکس العمل آن سریعتر و پخش بازی هموارتر خواهد بود.

تأخیر و زمان پاسخ را معرفی کنید

تأخیر ورودی (به عنوان تأخیر ورودی نیز شناخته می شود) زمان مورد نیاز برای ثبت ورودی (مانند کلیک کردن روی ماوس یا کنترل کننده) در مانیتور یا تلویزیون شما است. تأخیر در معرفی مستقیماً با نرخ تازه سازی ارتباط دارد. هرچه سرعت تازه سازی سریعتر باشد ، ورودی ها با سرعت بیشتری بر روی صفحه نمایش ثبت می شوند. مانیتورهای رایانه ای معمولاً کمترین تأخیر ورودی را در اولویت قرار می دهند ، در حالی که تلویزیون ها بر پخش صاف فیلم اولویت دارند.

تلویزیون ها معمولاً دارای نرخ تازه سازی کمتری هستند (مانند 60 هرتز) و ورودی ویدئوی خود را بسیار بیشتر از مانیتورهای رایانه پردازش می کنند که این باعث تأخیر ورودی می شود. اگرچه تفاوت در میلی ثانیه چندان زیاد به نظر نمی رسد ، اما هنگامی که می خواهید کاری را انجام دهید که نیاز به واکنش سریع تری دارد ، مانند بازی آنلاین ، متوجه این تفاوت خواهید شد. با توجه به این نکته ، بسیاری از تلویزیون ها “حالت بازی” دارند که پردازش پس از تصویر را کاهش می دهد تا تأخیر ورودی را کاهش دهد.

زمان پاسخ اغلب با تأخیر در معرفی اشتباه گرفته می شود. زمان پاسخ این است که چه مدت طول می کشد تا هر پیکسل از هایلایت شده به سیاه تبدیل شود. اگر زمان پاسخ برای سرعت تازه سازی صفحه خیلی کند باشد ، یک تصویر شبح ظاهر می شود. به نظر می رسد اشیا objects در حال حرکت سریع در حال ردیابی هستند. برای جلوگیری از اشباح در نمایشگرها ، زمان پاسخگویی 1 میلی ثانیه یا کمتر توصیه می شود.

زاویه دید

بازی های دارای کنترل کننده کنسول و مانیتور کامپیوتر

زاویه دید این است که قبل از اینکه تصویر نادرست به نظر برسد ، چقدر می توانید از صفحه دور شوید. این بسته به مدل متفاوت است ، بنابراین اگر به تلویزیونی نیاز دارید که از زاویه دید بیشتری قابل مشاهده باشد حتما توجه کنید. برای مانیتورهای رایانه ، زاویه دید چندان مهم نیست ، زیرا غالباً مستقیماً از جلو مشاهده می شوند.

آیا به مانیتور یا تلویزیون احتیاج دارید؟

انتخاب بین مانیتور و تلویزیون باید کاملاً آسان باشد. برای تصمیم گیری ، بدانید که می خواهید با صفحه نمایش چه کار کنید. به عنوان مثال ، آیا می خواهید بازی های آنلاین با سرعت بالا انجام دهید؟ یا در اتاق نشیمن خود فیلم تماشا کنید؟

به اندازه صفحه نمایش ، وضوح ، پورت های موجود ، میزان تازه سازی و تأخیر ورودی توجه داشته باشید و صفحه ای را انتخاب کنید که از ویژگی مورد نظر برای استفاده از آن پشتیبانی کند.


best-smart-tv-feature-2
7 بهترین تلویزیون هوشمند در سال 2021

اگرچه بیشتر تلویزیون ها در حال حاضر تلویزیون های هوشمند هستند ، اما برخی از آنها بهتر از تلویزیون های دیگر هستند. ما بهترین تلویزیون هوشمند را برای شروع کار پیدا کردیم.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.