رفتن به نوشته‌ها

تفاوت اینترنت با شبکه جهانی وب چیست؟

اگرچه ما هر روز از آن استفاده می کنیم ، نگهداری اصطلاحات اینترنتی ممکن است دشوار باشد. بسیاری از اصطلاحات وجود دارد که ممکن است شما آنها را به طور کامل درک نکنید ، و همچنین کلماتی که ما به جای آنها استفاده می کنیم و در واقع یکسان نیستند.

این امر در مورد اینترنت و شبکه جهانی وب صدق می کند. این دو اصطلاح در واقع به چه معنا هستند و چه تفاوتی با هم دارند؟ بیایید با این سیستم های اساسی و نحوه همکاری آنها برای ارائه یک تجربه آنلاین مدرن آشنا شویم.

اینترنت چیست؟

اینترنت یک شبکه جهانی شبکه های کامپیوتری است. این فناوری اصلی است که به رایانه ها ، تلفن ها ، کنسول های بازی ، تجهیزات خانه هوشمند ، سرورها و سایر دستگاه های شبکه اجازه می دهد بدون توجه به جایی که در جهان هستند با یکدیگر صحبت کنند.

به این ترتیب ، اینترنت شامل تمام زیرساخت های فیزیکی مورد نیاز برای همکاری این شبکه ها می شود. خواه کابلهای محلی مدیریت شده توسط ISP شما باشد یا کابلهای زیردریایی عظیمی که قاره ها را به هم متصل می کند ، همه چیز برای عملکرد صحیح اینترنت ضروری است. به دلیل ماهیت آنها ، هیچ کس واقعا “مالک” اینترنت نیست.

اما اینترنت فقط یک مفهوم فیزیکی نیست. بسیاری از پروتکل ها و استانداردها در اینترنت تعبیه شده اند تا آنچه را که امروز می شناسیم انجام دهند.

بیشتر بخوانید: اینترنت از کجا می آید؟ چرا خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید؟

به عنوان مثال ، آدرس های پروتکل اینترنت (IP) بخش مهمی از نحوه عملکرد سیستم هستند. هر دستگاهی دارای آدرس IP است ، درست مانند هر ساختمان فیزیکی دارای آدرس. بدون پروتکل اینترنت ، دستگاه هایی که از اینترنت استفاده می کنند نمی توانند اطلاعات را به مقاصد صحیح ارسال کنند.

ظهور اینترنت

قبل از اینترنت ، سازمان هایی مانند دولت ها و دانشگاه ها شبکه های محلی داشتند که به رایانه های آنها اجازه می داد تا صحبت کنند. اما هیچ شبکه جهانی مانند امروز وجود نداشت. در دهه 60 و 70 تحقیقات و توسعه اولیه زیادی در مورد آنچه اینترنت را تقویت می کند وجود داشت.

در دهه 1980 ، دولت ایالات متحده پول ، زمان و تحقیقات زیادی را برای توسعه اینترنت امروزی سرمایه گذاری کرد که به زودی ساختمان خود را در سراسر جهان راه اندازی کرد.

به لطف تجاری سازی ، اینترنت در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000 رایج تر شد. از ابزاری که فقط در محیط های حرفه ای مانند مدارس استفاده می شود به فرصتی گسترده برای همه تبدیل شده است. ارتباطات ، تجارت ، تحقیق و موارد دیگر در مقیاسی که قبلاً دیده نشده بود امکان پذیر بود.

انواع اطلاعات دسترسی به اینترنت را برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ارتباط افراد امروز با اینترنت کاوش کنید.

شبکه جهانی وب چیست؟

همانطور که گفته شد ، شبکه جهانی وب و اینترنت یکسان نیستند. شبکه جهانی وب (معمولاً به اختصار وب) یک سیستم سازمانی اطلاعات است که از طریق استفاده از اینترنت قابل دسترسی است.

سر تیم برنرز لی وب را در سال 1989 اختراع کرد و در سال 1991 در دسترس عموم قرار گرفت. او هرگز ایده خود را ثبت نکرد و آن را برای همه باز و در دسترس قرار داد.

به دلیل ارتباط متقابل آن ، “شبکه” نامیده می شود. طراحی آن دسترسی به منابع مختلف را در هر کجا که هستید تسهیل می کند. به این فکر کنید که چگونه می توانید روی مقاله های مختلف در MUO برای حرکت بدون نیاز به وارد کردن آدرس های خاص در مرورگر خود کلیک کنید.

تقریباً هر کاری که ما در مرورگر وب انجام می دهیم بخشی از شبکه جهانی وب است. HTTP که به معنی پروتکل انتقال ابرمتن است ، اصلی ترین روش ارتباطی در شبکه است. وقتی مرورگر خود را باز می کنید و به www.makeuseof.com می روید ، مرورگر شما از HTTP برای درخواست اطلاعات از سرور وب سایت استفاده می کند ، سپس آن را در مرورگر خود به شکل خوانا نمایش می دهد.

سایر پروتکل های وب

HTML یا Hypertext Markup Language ، اصلی ترین قالب قالب بندی است که در وب استفاده می شود. علاوه بر متن اصلی و قالب بندی مانند حروف بزرگ و مورب ، HTML همچنین می تواند شامل پیوندهایی به تصاویر ، فیلم و سایر رسانه ها باشد. یک بخش حیاتی وب ، پیوند است که به شما امکان می دهد متن قابل کلیک ایجاد کنید که به صفحات دیگر منتهی می شود.

بیشتر بخوانید: مراحل درک کد اصلی HTML

منابع شبکه توسط یک شناسه منبع منحصر به فرد (URI) شناسایی می شوند. منبع یاب منبع (URL) رایج ترین نوع URI امروزه در وب است. یکی دیگر از نامهای رایج URL ، آدرس وب است.

همانطور که از نامش پیداست ، اینها پیوندهایی به یک صفحه وب هستند – اگر آدرس صفحه را دارید ، می توانید آن را در مرورگر خود باز کنید تا به آن دسترسی پیدا کنید. برای آشنایی بیشتر با URL ها ، توضیحات ما را در مورد URL ها مشاهده کنید.

تفاوت بین شبکه و اینترنت چیست؟

شاید ساده ترین راه برای نشان دادن تفاوتهای بین این دو سیستم این باشد که نشان دهیم هر کدام از آنها قادر به انجام چه کاری هستند.

می توانید از اینترنت بدون استفاده از شبکه استفاده کنید ، زیرا چندین نوع ارتباط وجود دارد که به شبکه جهانی وب وابسته نیستند. ایمیل یک مثال رایج است. ارسال ایمیل نیازی به استفاده از شبکه ندارد زیرا از SMTP (پروتکل انتقال ایمیل ساده) استفاده می کند و بدون مرورگر وب کار می کند.

امروزه اکثر مردم برای استفاده از ایمیل به یک سرویس گیرنده ایمیل در مرورگر خود دسترسی دارند ، اما از وب استفاده می کنند. گنجاندن پیوندها به منابع وب نیز بخشی رایج از ایمیل است ، اما این سرویس نیازی به کار با پیام های ساده ندارد.

VoIP یا Voice over Internet Protocol نیز از اینترنت استفاده می کند ، اما از شبکه استفاده نمی کند. وقتی از طریق یک سرویس تلفن اینترنتی تماس می گیرید ، به هیچ یک از صفحات وب دسترسی ندارید یا اطلاعات را از شبکه بارگیری نمی کنید. فقط وقتی اطلاعات به جای خطوط تلفن از زیرساخت اینترنت عبور می کند ، تماس می گیرید.

نمونه اخیر تعاملات با استفاده از پروتکل اینترنت دیگری مانند FTP (پروتکل انتقال فایل) است. FTP به شما امکان می دهد فایل ها را از یک دستگاه به دستگاه دیگر منتقل کنید ، اما نیازی به مرورگر وب یا پروتکل های سازمان وب ندارد. تا زمانی که یک سرویس گیرنده FTP و چیزی برای اتصال دارید ، می توانید بدون گشت و گذار در وب از FTP استفاده کنید.

آیا می توانید بدون اینترنت از شبکه استفاده کنید؟

عکس آن صادق نیست ؛ در واقع ، بدون استفاده از اینترنت امکان وب گردی وجود ندارد. برای دسترسی به منبع وب (مانند وب سایت) که روی سرور دیگری قرار دارد ، باید از اینترنت برای اتصال به آن استفاده کنید. در غیر این صورت ، دستگاه شما به شبکه ای که دستگاه دیگر در آن متصل است متصل نیست.

با این حال ، می توانید از یک مرورگر وب برای دسترسی به منابع وب در شبکه محلی خود استفاده کنید. به عنوان مثال ، ممکن است شرکت شما دارای یک وب سایت داخلی باشد که تنها در صورت اتصال به شبکه (که اینترانت نامیده می شود) می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

استفاده از مرورگر وب به شما امکان می دهد این اطلاعات را باز کرده و مشاهده کنید ، اما در واقع در اینترنت نیستید زیرا سرور در شبکه محلی شما وجود دارد. اگر به شهر دیگری بروید و سعی کنید به این صفحات دسترسی پیدا کنید ، کار نمی کند. به این ترتیب ، هنگام دسترسی به منابع محلی ، از تنظیمات سازمانی آشنا شبکه جهانی وب استفاده می کنید ، اما در این مورد شما در اینترنت نیستید.

شبکه و اینترنت: کلیدهای دنیای امروز

همانطور که دیدیم ، اینترنت و اینترنت برای یکدیگر مهم هستند ، اما یکسان نیستند. اینترنت زیرساختی است که شبکه های کامپیوتری را به هم متصل می کند ، در حالی که شبکه جهانی وب سیستمی برای سازماندهی اطلاعات قابل دسترسی از طریق اینترنت است. همه چیز موجود در اینترنت به شبکه نیاز ندارد.

شما هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد فن آوری های اساسی که اقدامات آنلاین ما را انجام می دهد صدها بار در روز در صورت علاقه دارید.

اعتبار تصویر: adike / Shutterstock


اینترنت را خراب کنید
آیا واقعاً می توانید اینترنت را قطع کنید؟

وقتی رسانه های اجتماعی دیوانه می شوند ، می گوییم شخصی “اینترنت را خراب کرده است” — اما آیا واقعاً می توانید اینترنت را خراب کنید؟

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

منتشر شده در بلاگ

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید