25
آوریل

با 13 روش تنظیم سرعت فن لپ تاپ در ویندوز 10 ، 8 و 7 آشنا شوید

فن یکی از مهمترین لپ تاپ های سخت افزاری است این قسمت از لپ تاپ آنقدر مهم است که اگر درست کار نکند می تواند قسمت های مهم دستگاه از جمله پردازنده مرکزی و … را بسوزاند. بنابراین ، باید به طور مداوم از نظر آسیب بررسی شود و به درستی کار کند. در این مقاله ما 13 روش برای تنظیم سرعت فن لپ تاپ در ویندوز 10 ، 8 و 7 را از Anzel Web به شما می آموزیم.

سرعت لپ تاپ و فن CPU رایانه را تنظیم کنید

؟ نحوه کنترل سرعت فن لپ تاپ

کنترل عملی سرعت فن لپ تاپ بسیار مهم است. فن از لپ تاپ در برابر گرما محافظت می کند و وظیفه خود را به درستی انجام می دهد. به همین دلیل ، هنگام انجام کارهای سنگین با لپ تاپ ، باید سرعت فن را افزایش داد تا دمای لپ تاپ پایین باشد. اگر فکر می کنید سرعت پردازنده CPU چقدر باید باشد؟ باید بگویم که این سرعت بسته به دستگاه شما و کار شما با آن متفاوت خواهد بود. در این مقاله نحوه تنظیم سرعت فن لپ تاپ را از انزل وب به شما آموزش خواهیم داد.

چگونه می توان سرعت فن لپ تاپ را افزایش داد؟ با SpeedFan

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

SpeedFan نرم افزاری برای تنظیم سرعت فن لپ تاپ است. این برنامه رایگان است و دمای دستگاه را به شما نشان می دهد. این برنامه می تواند درجه حرارت مادربرد و هارد دیسک را اندازه گیری کند و به شما امکان تغییر سرعت فن را برای خنک شدن دستگاه می دهد. هنگام استفاده از نرم افزارهای سنگین ، می توانید سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید.

تنظیمات فن لپ تاپ دل ، HP و Fan با EasyTune 5

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

دستگاه فن لپ تاپ EasyTune 5 به شما کمک می کند تا سرعت فن لپ تاپ خود را کنترل کنید. با استفاده از این برنامه می توانید سرعت فن CPU را تنظیم کرده و فن لپ تاپ را با آن هماهنگ کنید. همچنین می توانید از این برنامه برای اورکلاک دستگاه استفاده کنید. این برنامه رایگان و مناسب ویندوز 10 است.

برنامه کنترل سرعت فن لپ تاپ Argus Monitor

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

نرم افزار راه اندازی فن لپ تاپ Argus Monitor برنامه کوچکی است که اطلاعات مربوط به فن لپ تاپ شما را ارائه می دهد. همچنین می توانید CPU ، هارد دیسک ها و SSD را کنترل کنید. اگر مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد ، این برنامه به شما هشدار می دهد.

رابط کاربری این برنامه برای ویندوز 7 ، 8.1 و 10 ساده و مناسب است.

نرم افزار کنترل سرعت فن لپ تاپ WHMonitor را بارگیری کنید

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

WHMonitor به شما کمک می کند تا سرعت فن لپ تاپ خود را تنظیم کنید. این برنامه علاوه بر کنترل دمای فن ، سایر اطلاعات سیستم را نیز در اختیار شما قرار می دهد. همچنین می توانید ولتاژ مادربرد و CPU را بررسی کنید. این برنامه رایگان و سازگار با تمام ویندوزها است.

اگر می خواهید از علت گرم شدن بیش از حد لپ تاپ خود مطلع شوید ، مقاله علت و 7 روش برای حل مشکل گرم شدن لپ تاپ خود را بخوانید.

Mac Control Fan Control را بارگیری کنید

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

نرم افزار کنترل سرعت فن لپ تاپ Macs Fan Control دارای یک رابط کاربری ساده است. علاوه بر کنترل دمای فن لپ تاپ ، می توانید فن های پردازنده ، HDD و SSD را نیز کنترل کنید. این برنامه رایگان است و افراد دارای macOS می توانند از آن استفاده کنند. اگر ویندوز XP ، 7 ، 10 و روی را روی سیستم خود نصب کرده اید ، می توانید از این برنامه استفاده کنید.

برنامه کنترل سرعت فن لپ تاپ TG Pro

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

TG Pro برنامه ای است که به شما کمک می کند تا سرعت فن لپ تاپ Mac خود را کنترل کنید. با استفاده از این برنامه می توانید دمای لپ تاپ را کاهش دهید. همچنین اطلاعات مفید دیگری در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این برنامه از پردازنده Apple Silicon M1 پشتیبانی می کند.

تنظیمات پنل لپ تاپ در ویندوز 10 با Open Hardware Monitor

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

Open Hardware Monitor برنامه ای برای پیکربندی طرفداران لنوو و لپ تاپ است. با استفاده از این برنامه می توانید علاوه بر کنترل فن لپ تاپ ، ولتاژ ، دما و در را نیز کنترل کنید. این برنامه نیازی به نصب ندارد و با انواع ویندوز و نسخه های آن سازگار است. رابط کاربری برنامه کمی تخصصی است اما هر آنچه را که برای کاهش دمای لپ تاپ لازم دارید به شما می دهد.

برای یادگیری نحوه کاهش صدای فن لپ تاپ ، به قسمت پاک کردن فن لپ تاپ مراجعه کرده و از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.

با NoteBook FanControl فن لپ تاپ را خاموش کنید

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

برای تنظیم فن لپ تاپ می توانید از NoteBook FanControl استفاده کنید. رابط کاربری این برنامه ساده است. این برنامه برای لحظه ای دمای دستگاه شما را نشان می دهد. می توانید از این برنامه در ویندوز 7 ، 8 و 10 استفاده کنید. کافیست برنامه را باز کرده و با تکان دادن نوار لغزنده ، دما را کم یا زیاد کنید.

با ZOTAC FireStorm سرعت فن لپ تاپ را افزایش دهید

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

برای تنظیم فن لپ تاپ می توانید از ZOTAC FireStorm نیز استفاده کنید. رابط کاربری برنامه بسیار ساده است و نیازی به یادگیری کار با آن نیست. می توانید دما و سرعت فن را برای لحظه ای کنترل و کنترل کنید. شما می توانید از این برنامه در ویندوز 10 ، 7 و 8 استفاده کنید. همچنین امکان کنترل عناصری مانند سرعت ساعت GPU ، مقادیر VDDC و … وجود دارد. این برنامه رایگان است و می توانید با آن اورکلاک کنید.

تنظیمات پنل لپ تاپ با HWiNFO

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

برای راه اندازی یک فن لپ تاپ می توانید از برنامه HWiNFO استفاده کنید. این برنامه رایگان است و یک رابط کاربری ساده دارد. با این حال ، گزارش های مختلفی در مورد نحوه کار لپ تاپ شما ارائه می دهد. نسخه ای بدون نیاز به نصب آن وجود دارد. فقط برنامه را بارگیری و اجرا کنید. می توانید از این برنامه در ویندوز 7 ، 8 و 10 و در نسخه های 32 بیتی و 64 بیتی استفاده کنید.

تنظیمات مربوط به فن لپ تاپ یا Corsair Link را انجام دهید

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

برنامه Corsair Link برای تنظیمات فن لپ تاپ نیز مناسب است. رایگان است و به طور خودکار دمای لپ تاپ را با توجه به عملکرد دستگاه تنظیم می کند. این برنامه همچنین فن CPU ، دما ، ولتاژ و .. آن را نشان می دهد شما می توانید این برنامه را روی همه ویندوزها نصب کنید. Corsair Link برای کنترل دمای فن در هنگام پخش طراحی شده است.

برنامه کنترل سرعت فن لپ تاپ TPFanControl

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

TPFanControl Laptop Fan Adjuster یک برنامه رایگان است که حتی می تواند نویز فن را کنترل کند. وقتی سرعت فن را برای خنک شدن لپ تاپ افزایش می دهید ، میزان صدا به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. با استفاده از این برنامه می توانید این صدا را کنترل کنید. این نرم افزار به شما هشدار می دهد تا دمای دستگاه خود را کنترل کنید.

با نحوه تنظیم سرعت فن در BIOS آشنا شوید

برای پیکربندی فن لپ تاپ در BIOS ، ابتدا باید لپ تاپ خود را خاموش کنید. سپس دوباره آن را روشن کنید. وقتی دستگاه روشن است ، بلافاصله پیامی با پیام زیر ظاهر می شود:
برای ورود به تنظیمات ، XX را فشار دهید

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

به جای XX ، نام های کلیدی مانند F2 ، F10 ، Delete و … نمایش داده می شوند. برای نمایش منوی شروع ، این دکمه را فشار دهید. در این بخش باید گزینه ای به عنوان تنظیم BIOS وجود داشته باشد. این نام ممکن است کمی متفاوت باشد. زیرا هر مارک BIOS خاص خود را دارد.

اکنون به صفحه ای منتقل خواهید شد که اطلاعات و مشخصات دستگاه شما در آن موجود است. گزینه System Configuration را پیدا کرده و با کلیدهای صفحه کلید بر روی آن کلیک کنید. سپس در این قسمت گزینه ای پیدا کنید که مربوط به فن باشد. به عنوان مثال در تصویر زیر Fan همیشه در این گزینه فعال است. این گزینه برای یک فن روشن است.

سرعت فن لپ تاپ را تنظیم کنید

اگر سوال شما این است که چگونه فن لپ تاپ را خاموش کنیم؟ می توانید این کار را در این قسمت انجام دهید. اما توصیه می کنیم این کار را نکنید ، زیرا خاموش شدن فن باعث گرم شدن و سوختن دستگاه می شود. به همین دلیل ، همیشه فن را روشن کنید تا از خرابی جلوگیری کند.

برخی از دستگاه ها گزینه های فن بیشتری دارند و حتی می توانند دما را کنترل و تنظیم کنند. وقتی سرعت فن را در BIOS تنظیم کردید ، F10 را فشار دهید تا تغییرات ذخیره شود و دستگاه را دوباره راه اندازی کنید.

بهترین کار این است که گاه به گاه فن لپ تاپ خود را تمیز کرده و به یک تکنسین خدمات برسانید. در بیشتر موارد ، گرد و غبار اطراف فن باعث سو mal عملکرد لپ تاپ ، گرم شدن بیش از حد دستگاه و گرم شدن بیش از حد فن می شود.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مقاله نحوه تنظیم سرعت فن لپ تاپ را از انزل وب به شما آموزش دادیم. از کدام یک از این برنامه ها استفاده می کنید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.