30
مه

ایران استخراج بیت کوین را به دلیل مصرف زیاد انرژی ممنوع می کند

این ممنوعیت در زمانی صورت می گیرد که ایران در حال تجربه یک سری قطع برق مداوم است.

دولت ایران استخراج بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه را در این کشور ممنوع کرده و روند رمزنگاری پرانرژی را مقصر مجموعه ای از کسوف در شهرهای ایران می داند. به گفته حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران ، این ممنوعیت در حال حاضر تا 22 سپتامبر ادامه خواهد داشت.

سرکوب رمزنگاری مدتی است ادامه دارد. Gizmodo خاطرنشان می کند که در سال 2019 ، دولت ایران برنامه صدور مجوز را تنظیم کرد تا تلاش کند صنعت رمزنگاری ایران را تنظیم کند. با این حال ، در نگاه اول ، این کار بسیار اندکی برای مهار استخراج غیرقانونی بود.

مسائل رمزنگاری ایران

در ژانویه 2021 ، پلیس ایران نزدیک به 50 هزار ماشین استخراج غیرقانونی بیت کوین را ضبط کرد. آنها هر روز 2 گیگاوات برق عظیم مصرف کردند و به طور غیرقانونی از نرخ ارزان یارانه دولت استفاده کردند. حدود 85٪ استخراج بیت کوین در ایران غیرقانونی است. ایران دارای 50 مزرعه مجاز استخراج معدن با استفاده از مجموع 209 مگاوات نیرو است. ارز رمزنگاری شده قانونی و غیرقانونی به عنوان بخشی از مقررات جدید ممنوع است.

حفاری رمزنگاری به دلیل محاسبات پیچیده ای که رایانه های رمزنگاری هنگام استخراج بلوک ها و اعتبار سنجی تراکنش ها باید انجام دهند بسیار پر انرژی است. ماینرها به عنوان پاداش تلاش هایشان واحدهای جدید ارز دیجیتال دریافت می کنند اما تأثیر این روند می تواند به محیط زیست آسیب برساند.

شرکت تجزیه و تحلیل Blockchain Elliptic می گوید که بین ژانویه و آوریل 2021 ، ایران حدود 4.5 درصد از تولید جهانی بیت کوین را در اختیار داشت. این امر آن را در میان 10 کشور برتر ارزهای رمزپایه جهان قرار می دهد. با داشتن حدود 84 میلیون نفر جمعیت ، این کشور را به هجدهمین کشور پرجمعیت جهان تبدیل کرده است ، این بدان معنی است که ایران به طور نامتناسبی در میان 10 کشور برتر رمزنگاری نشان داده می شود. (چین ، بزرگترین کشور جهان از نظر جمعیت ، تقریباً 70 درصد تولید ارزهای رمزنگاری شده در جهان را عهده دار است.)

مشکلات انرژی

ارزش بیت کوین در ماه آوریل به اوج جدیدی رسید و بیش از 63000 دلار برای هر سکه معامله کرد. با این حال ، به دلیل هزینه های زیست محیطی مرتبط با فرآیند استخراج بیت کوین ، به طور فزاینده ای مورد انتقاد قرار می گیرد. Elon Musk ، تقویت کننده رمزنگاری قدیمی ، اخیراً گفته است که تسلا به دلیل نگرانی های آب و هوایی ، دیگر بیت کوین را به عنوان پرداخت برای وسایل نقلیه قبول نمی کند. تلاش برای تولید رمزنگاری به گونه ای است که آسیب کمتری برای محیط زیست داشته باشد.

استخراج ارز رمزنگاری شده تنها چیزی نبود که باعث ایجاد اختلال در ایران شود. این کشور بارندگی کم و تأثیرگذار بر نیروگاه آبی را تجربه کرده است. دمای بالا همچنین الزامات تهویه مطبوع را افزایش داده است ، در حالی که افرادی که از خانه کار می کنند منجر به افزایش انرژی می شوند. این مسئله به اندازه کافی جدی است که به طور بالقوه می تواند توانایی خنک شدن واکسن های covid-19 در دمای مناسب نگهداری را به خطر بیندازد.

تصویر: دیمیتری دمیدکو / Unsplash CC


تصویر ASIC miner برای Ethereum
استخراج ASIC چیست؟

شما نمی توانید با پردازنده خود بیت کوین حفاری کنید. برای این کار شما به یک ماینر ASIC نیاز دارید. از همین رو.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.