9
جولای

استخراج رمزنگاری چیست و آیا خطرناک است؟

هنگامی که ما در مورد ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم صحبت می کنیم ، موضوع حفر رمزنگاری بسیار مطرح می شود. در حالی که ممکن است اکثر کاربران درکی از معنی حفاری داشته باشند ، اما افرادی که به تازگی دست خود را به دریای وسیع موسوم به ارز رمزنگاری شده آغشته اند ، از پیچیدگی ارز رمزنگاری شده اطلاع ندارند.

در این مقاله هر آنچه مربوط به حفر رمزنگاری و نحوه کار آن است ، بحث خواهد شد. همچنین با خطرات مختلف مرتبط با حفاری ارزهای رمزپایه آشنا خواهید شد.

ارزهای رمزپایه چگونه کار می کنند؟

Cryptocurrency یک دارایی مجازی است که به عنوان روش پرداخت برای معاملات آنلاین استفاده می شود. پایگاه داده بلاکچین ، که شامل سوابق دارایی ، جزئیات معامله و اطلاعات ایجاد سکه است ، از توابع رمزنگاری ریاضی برای محافظت از داده ها استفاده می کند.

قبل از اینکه در مورد حفاری رمزنگاری صحبت کنیم ، باید بدانیم که ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و اتریوم چگونه معاملات را مدیریت می کنند و سکه های جدید صادر می کنند.

سیستم های متمرکز و غیرمتمرکز

برخلاف ارز فیات ، ارزهای رمزپایه توسط سازمانهای مالی متمرکز که سوابق معاملات را نگهداری می کنند ، مدیریت نمی شوند. یک سیستم متمرکز ، مانند بانک ، معاملات را ثبت می کند و آنها را با استفاده از کتابی که فقط برای تعداد محدودی از سازمان های دیگر موجود است ، مدیریت می کند.

از طرف دیگر ، یک سیستم غیرمتمرکز برای مدیریت معاملات به سازمانی احتیاج ندارد. در عوض ، یک کتاب “توزیع شده” ، معروف به زنجیره بلوک ، سوابق را ذخیره می کند. هر کاربری که مایل به عضویت در سیستم باشد می تواند به رجیستری دسترسی داشته و معاملات را مشاهده کند.

معاملات کجا ذخیره می شوند؟

همانطور که در بالا ذکر شد ، بلاکچین مسئول ذخیره سوابق معاملات مربوط به ارزهای رمزپایه است. چندین معامله به بلاک هایی متصل می شوند که سپس به دفتر توزیع شده اضافه می شوند. بلوک ها همچنین حاوی اطلاعات اضافی مانند داده های سرآیند و هش بلوک قبلی هستند.

بیایید این را با استفاده از یک مثال درک کنیم. دیوید می خواهد با استفاده از بیت کوین ، ارز رمزنگاری شده مورد علاقه وی ، از آلیس موتورسیکلت بخرد. او وارد کیف پول ارز رمزنگاری شده خود شده و معامله را به اتمام می رساند.

سوابق تراکنش ، همراه بسیاری از معاملات دیگر ، بلاکی را تشکیل می دهد که باید قبل از افزودن به بلاکچین ، تأیید شود.

مرتبط: CBDC در مقابل ارزهای رمزنگاری شده: تفاوت چیست؟

استخراج رمزنگاری چیست؟

به بیان ساده ، برای اطمینان از اینکه بلاک های جدید دائماً به زنجیره بلوک اضافه می شوند ، ماینرها باید “معماهای” پیچیده ریاضی را برای آزمایش بلوک حل کنند. هر بلوک حاوی یک مقدار nonce (عددی است که فقط یک بار استفاده می شود) که ماینرها از آن برای تولید هش استفاده می کنند. ماینرها می توانند مقدار nonce را تغییر دهند تا راه حل بلوک را پیدا کنند.

مقدار هش:

d04b98f48e8f8bcc15c6ae5ac050801cd6dcfd428fb5f9e65c4e16e7807340fa

هدف نهایی این است که یک nonce خاص پیدا کنید که هش آن با مقدار مشخصی صفر شروع شود. به محض اینکه آنها بلوک را تأیید کنند ، پیدا کردن جایزه مناسب ، با یک مقدار ثابت ارز رمزپایه پاداش می گیرند.

همانطور که قبلاً گفته شد ، معاملات ارز رمزنگاری شده از رمزگذاری برای ایمن سازی بلوک های داده استفاده می کنند. علاوه بر این ، این بلوک ها تغییرناپذیر هستند ، به این معنی که پس از ایجاد ، هیچ کس نمی تواند سابقه معامله را اصلاح یا دستکاری کند. بنابراین ، شکستن در بلاکچین و تغییر سوابق معاملات تقریباً غیرممکن است.

لحظه ای که یک ماینر بلوکی از معاملات بیت کوین را تأیید می کند ، پاداش 6.25 بیت کوین دریافت می کند. تقریباً هر چهار سال ، این پاداش نصف می شود ، در فرآیندی که به آن بیت کوین می گویند. نیمه بعدی بیت کوین در سال 2024 اتفاق می افتد که مبلغ جایزه را به 3155 بیت کوین کاهش می دهد.

استخراج رمزنگاری مسئول ایجاد و توزیع ارز رمزپایه است. بنابراین ، می توانید نتیجه بگیرید که ارز رمزنگاری شده یک ارز خودکفا است.

خطرات حفر رمزنگاری

اگر از سرمایه کل بازار ارزهای رمزپایه صرف نظر کنیم ، برخی از خطرات مربوط به ارزهای رمزپایه نیز وجود دارد که مردم اغلب از آنها چشم پوشی می کنند.

مصرف زیاد انرژی

از آنجا که استخراج ارزهای رمزپایه یک فرآیند پیچیده است ، بنابراین برای اجرای رایانه هایی که به طور مداوم بلوک ها را تأیید می کنند ، به انرژی زیادی نیاز دارد. بیشتر استادان رمزنگاری از سیستم های خود بصورت 24/7 استفاده می کنند که به مقدار زیادی برق نیاز دارد.

با افزایش قیمت ارزهای رمزپایه ، افراد بیشتری به شبکه می پیوندند و مصرف کلی انرژی را افزایش می دهند. طبق مطالعه دانشگاه کمبریج ، استخراج بیت کوین هر سال به بیش از 120 تراوات ساعت انرژی نیاز دارد ، نیازی به گفتن نیست که این تعداد به طور مداوم در حال رشد است.

برخی از کشورها با توجه به منابع زیادی که برای این فرآیند لازم است ، استخراج ارز رمزنگاری شده را ممنوع کردند. چندین ارز رمزپایه سازگار با محیط زیست نیز در بازار وجود دارد که ادعا می کنند گزینه های سبز بیت کوین هستند.

مرتبط: چگونه بیت کوین می تواند سازگار با محیط زیست باشد؟

Cryptojacking

ارزش روز افزون ارزهای رمزپایه نه تنها ماینرهای جدید بلکه هکرها را نیز به خود جلب می کند. در دهه گذشته هک های رمز ارزهای متعددی گزارش شده است.

نه تنها این ، مجرمان اینترنتی رایانه های شخصی را آلوده می کنند تا از منابع خود برای استخراج ارزهای رمزپایه استفاده کنند که به آنها رمزنگاری نیز گفته می شود. بسیاری از هکرها اسکریپت های مبتنی بر JavaScript را روی رایانه هایی نصب می کنند که در پس زمینه ارزهای رمزنگاری شده برای آنها استخراج می کند.

این هکرها از 100٪ منابع دستگاه آلوده استفاده نمی کنند ، زیرا این امر بلافاصله استراتژی آنها را نشان می دهد. در عوض ، آنها از یک قسمت کوچکتر برای تولید آهسته و پایدار در مدت زمان طولانی تری استفاده می کنند.

طبق وبلاگ مک آفی ، از هر 100000 دستگاه 50 دستگاه از این طریق به طریقی رمزنگاری را تجربه کرده اند.

ارزهای رمزپایه ناپایدار هستند

با افزایش قیمت ارزهای رمزپایه ، بسیاری از مردم مجذوب ایده این طرح “سریع ثروتمند شدن” می شوند که اغلب آنها را به جایی نمی رساند. همه افراد نوسانات و خطرات ارزهای رمزپایه را در نظر نمی گیرند و بیش از آنچه که باید سرمایه گذاری می کنند.

همچنین ، معدن کارانی که هر ماه هزار دلار هزینه قبض برق می کنند ، نمی دانند که می توانند در تاریکی عکس بگیرند. از آنجا که هیچ تضمینی برای بازگشت وجود ندارد ، اگر به درستی ارزیابی نشود ، سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه می تواند خطرناک باشد.

افزایش قیمت پردازنده های گرافیکی

روند رمزنگاری همچنین منجر به افزایش قیمت پردازنده های گرافیکی در سال 2017 شد.

GTX 1070 Ti 450 دلاری 1100 دلار فروخته شد. همچنین GPU 6 گیگابایتی GTX 1060 500 دلار فروخته شد و قیمت اولیه آن 250 دلار بود. در واقع یک “خطر” نیست ، اما عواقب آن هنوز به اندازه کافی بزرگ است که قابل در نظر گرفتن است.

در سال های 2020 و 2021 ، تقاضا برای سخت افزار استخراج و کمبود جهانی تراشه های نیمه هادی قیمت ها را حتی با افزایش معاملات GPU ها با هزاران دلار بالاتر از MSRP افزایش داد.

آیا کسی می تواند حفاری برای ارزهای رمزپایه را شروع کند؟

حفاری رمزنگاری یک فرایند انعطاف پذیر است که هر کسی می تواند انجام دهد. حتی می توانید سیستم های حفاری ارز رمزنگاری شده را از خانه تنظیم کنید. برخی از کشورها محدودیت هایی برای حفاری دارند و بسیار مهم است که قوانین جدید مربوط به ارزهای رمزپایه را در کشور خود دنبال کنید.

استخراج کنندگان رمزنگاری باید یک PoW یا مدرکی از عملکرد را ارسال کنند که نشان می دهد بلوک فعلی را با موفقیت تأیید کرده اند. سایر ماینرهای موجود در شبکه در حال بررسی تصمیم برای تأیید اضافه شدن بلاک به بلاکچین هستند.


اثبات کار در برابر اثبات تعهد
اثبات کار در مقابل اثبات تعهد: الگوریتم های ارز رمزنگاری شده توضیح داده شده

همه ارزهای رمزپایه یکسان ساخته نشده اند و فقط قیمت آنها نیست.

بعدی را بخوانید


درباره نویسنده

.