31
آگوست

آشنایی با ورزش بیلیارد ، آموزش نکات مهم و اصلی بیلیارد

در این درس قصد داریم شما را با ورزش بیلیارد و نکات مهم و اصلی در بیلیارد آشنا کنیم.

بیلیارد یک بازی است که روی یک میز مستطیلی پوشیده از پارچه یا ماهوت انجام می شود و دارای چندین توپ و چوب (Cue) است.

به طور کلی ، به 4 دسته زیر تقسیم می شود:

 1. استخر
 2. بیلیارد کاروم
 3. اسنوکر
 4. بیلیارد انگلیسی

پول: در واقع اینها میزهایی هستند که در ایران به عنوان میز Eatball شناخته می شوند ، البته این نادرست است. در واقع ، itball نام یکی از بازی هایی است که روی میز استخر انجام می شود. اما به دلیل محبوبیت این بازی ، به اشتباه با این نام شناخته می شود. سایر بازی های بیلیارد محبوب شامل نه توپ است.

میز بیلیارد

بیلیارد کاروم به میزهای بیلیارد اشاره می کند که هیچ سوراخی ندارند. در واقع ، carom سخت تر از بازی های دیگر است و به سالها تجربه نیاز دارد. روش بازی از نوارهایی برای هدف گیری و ضربه زدن استفاده می کند و با 3 روش انجام می شود: 1 نوار – 2 نوار و 3 نوار.

میز بیلیارد

اسنوکر: میز اسنوکر دارای اندازه های بزرگتر و سوراخ های کوچکتری نسبت به میز استخر است ، بنابراین بازی کردن سخت تر است. چندین بازی روی میز اسنوکر وجود دارد که معروف ترین آنها اسنوکر 22 توپ است.

میز بیلیارد

تا اینجا ما انواع میزهای استخر و انواع بازی ها را ملاقات کرده ایم. در زیر با تجهیزات و مواد مصرفی مورد استفاده در این بازی آشنا می شویم:

چوب بازی ( چوب ):

ساختار نشانه بیلیارد به شرح زیر است :.

چوب

سرتیترباکشیش):

آنها معمولاً از چرم یا رزین فنولیک ساخته می شوند. این بسیار مهم است ، با توجه به اینکه این قسمت به طور مستقیم با Q-Ball سروکار دارد. قاب ها دارای سه ویژگی هستند: سختی ، ذخیره سازی و شکل. که هر کدام را جداگانه در نظر خواهیم گرفت.

چرخش (نکته):

قسمت سفیدی که بعد از قسمت بالا وجود دارد و معمولاً از پلاستیک و برنج ساخته شده است. وجود نوک در درخت بیلیارد برای جلوگیری از انحراف و شکستگی درخت در حین برخورد است.

من دیدم (وال):

قسمت 1/2 جلویی شفت نامیده می شود. (در چوب اسنوکر ، آنها معمولاً 2/3 باز می شوند) ، محور از دو جهت مهم است. 1. زاویه دید پخش کننده در قسمت شفت است. 2. قسمت شفت محور دست عمل می شود. بنابراین صافی و صیقلی آن برای کیفیت بازی بسیار مثر است.

تغییر شکل :

انتهای چوب بازی warp نامیده می شود. که به خودی خود به قسمتهای کوچکتر مانند Butt ، Armor تقسیم می شود. ما هر قسمت را جداگانه بررسی خواهیم کرد.

تاب خوردن بخشی است که ما می گیریم. و از مواد مختلفی مانند چوب ، چرم ، لاستیک و حتی نخ ساخته شده اند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

توپ بیلیارد (توپ بیلیارد):

توپ بیلیارد:

– شامل 16 توپ است.

– 7 رنگ (راه راه)

-7 تا سخت (سخت)

– 1 عدد سفید (کوبنده)

– 1 سیاه (8 توپ)

قطر: 57.15 میلی متر

– وزن: 156-170 گرم

توپ بیلیارد

توپ اسنوکر:

– شامل 22 توپ است.

– 15 قرمز (1 امتیاز)

– 6 عدد رنگ (زرد = 2 امتیاز ، سبز = 3 امتیاز ، قهوه ای = 4 امتیاز ، آبی = 5 امتیاز ، صورتی = 6 امتیاز ، سیاه = 7 امتیاز)

– 1 عدد سفید (کوبنده)

قطر: 52.5 میلی متر

– وزن: 156-170 گرم

توپ اسنوکر

افزونه (افزونه):

این وسیله ای است که برای بلند کردن یک اسباب بازی که به انتهای یک چوب متصل می شود برای هدف قرار دادن در مسافت های طولانی ، معمولاً هنگام استفاده از چوب استفاده می شود.

رشد (باقی مانده):

گاهی اوقات ، هنگام بازی ، توپ سفید (Cue Ball) در نقطه ای از میز (نقطه دور) قرار می گیرد که نمی توان به طور عادی به آن ضربه زد ، در این صورت از چوب استفاده می شود.

راست انواع مختلفی دارد که با توجه به فرم و شرایط بازی مورد استفاده قرار می گیرد.

باقی مانده

در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما در شروع کار کمک می کند:

نکات مهم هنگام خرید میز بیلیارد :

نکات زیر به شما در خرید آگاهانه میز استخر کمک می کند:

 1. با توجه به فضایی که دارید اندازه میز استخر را انتخاب کنید
 2. میز استخر یا اسنوکر را انتخاب کنید
 3. رنگ سفره استخر را انتخاب کنید
 4. نوع استفاده از میز بیلیارد (میز بیلیارد خانگی یا میز بیلیارد باشگاهی)

با توجه به فضایی که دارید اندازه میز استخر را انتخاب کنید

با توجه به فضایی که دارید اندازه میز استخر را انتخاب کنید

میزهای بیلیارد در اندازه های مختلف مانند: 7 پا ، 8 پا ، 9 پا ، 10 پا و 12 پا تولید می شوند که به ترتیب بزرگتر هستند.

نکات زیر می تواند به شما در انتخاب اندازه میز مورد نیاز کمک کند:

 • میز 7 پا کوچکترین اندازه استاندارد میز استخر است و در مواردی که فضای بسیار کمی دارید و نیاز به استفاده از این میز استخر دارید ، به دلیل کوچک بودن میز ، بازی روی آن آسان است ، بنابراین بازی سرگرم کننده کاهش می یابد
 • میز 8 پا به طور گسترده به عنوان میز خانگی در جهان شناخته می شود که به معنی میز بیلیارد خانگی است. در واقع این اندازه میز استخر در خانه ها و ویلاها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و دلیل اصلی آن کمبود فضایی است که معمولاً در مکان های خصوصی وجود دارد. این اندازه میز استخر به گونه ای است که می توان بازی خوب و لذت بخشی را انجام داد.
 • میز استخر 9 پا ، میز مورد استفاده در مسابقات itball و نه توپ است.
 • میز اسنوکر 10 فوت: میز 10 فوت فقط برای میزهای اسنوکر تولید می شود. در واقع افرادی که به بازی اسنوکر علاقه دارند اما فضای کافی برای استفاده از میز 12 پا ندارند از این اندازه استفاده می کنند.
 • میز اسنوکر 12 پا ، اندازه 12 پا در واقع اندازه استاندارد و رقابتی میزهای اسنوکر است.

میز استخر را انتخاب کنید استخر یا اسنوکر

دلیل اینکه ما گزینه ها را به دو گزینه بیلیارد و اسنوکر کاهش دادیم ، استفاده بسیار نادر از میزهای سرامیکی و انگلیسی استخر در ایران است.

همانطور که در بالا ذکر شد ، در ایران میزهای بیلیارد را میزهای itball نیز می نامند ، میزهای itball در سه اندازه 7-8-9 فوت ساخته می شوند و میزهای اسنوکر 12 فوت و 10 فوت اندازه دارند ، اگرچه به ندرت اندازه های کوچکتر ساخته می شوند ، که البته متداول نیست و این به ندرت انجام می شود.

تفاوت دیگر میزهای اسنوکر علاوه بر اندازه بزرگتر میز ، اندازه جیب های اسنوکر کوچکتر است ، این دو عامل باعث می شود بازی این میز از روی itball مشکل باشد.

رنگ سفره استخر را انتخاب کنید

در میزهای اسنوکر از پارچه های پشمی به نام mahout و فقط سبز استفاده می شود ، اما در میزهای توپ از همه رنگها مانند قرمز ، آبی ، سبز و .. استفاده می شود معمولا رنگ پارچه با توجه به سلیقه و دکوراسیون محل انتخاب می شود. توجه به این نکته ضروری است که رنگهای پر زرق و برق مانند مشکی ، آبی کاربنی ، زرد و تقلبی تأثیر منفی بر روی چشم ها دارند و در طول بازی طولانی باعث سوزش چشم می شوند.

رنگ سفره استخر را انتخاب کنید رنگ سفره استخر را انتخاب کنید

رنگ سفره استخر را انتخاب کنید رنگ سفره استخر را انتخاب کنید

نوع استفاده از میز بیلیارد (میز بیلیارد خانگی یا میز بیلیارد باشگاهی)

اینکه می خواهید یک میز برای استفاده شخصی (خانه ، ویلا) یا برای استفاده عمومی (باشگاه ، شبکه بازی ، شهر بازی و غیره) بخواهید بسیار مهم است ، زیرا این دو نوع استفاده کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند. و من بسته به نوع استفاده ، انتخاب باشگاه یا میز خانگی را بسیار توصیه می کنم.

میزهایی که برای مصارف خانگی ساخته شده اند برای زیباتر شدن آنها دارای اولویت هستند و میزهایی که برای استفاده در باشگاه ساخته شده اند دارای اولویت هستند تا در استفاده از آنها محکم و بادوام باشند.

پایان گزارش

این مقاله فقط برای اهداف تبلیغاتی است و Anzel Web هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد.